З великим задоволенням публікуємо наші улюблені історії про каміння. Сьогодні Ельміра Гасимівна розповідає про халцедони.
"Сьогодні я розповім про халцедон. Обов'язково розповім, але трохи пізніше: весняний грайливий настрій заважає писати, змушує мріяти про туфлі на шпильці, легкий плащ і напівпрозорий шарф, що летить за вітром. А ще шифонову сукню мені! І мереживну блузку! Так-так, я зараз публічно зізнаюся у своїй любові до повітряних, невагомих, напівпрозорих і звабливих тканин. Такий же звабливий і трохи таємничий, як найтонший натуральний шовк і наш сьогоднішній головний герой - халцедон. Він не прозорий і не матовий, він ніби з крапельок липового меду, деревної смоли, клаптиків туману, диму і обривків шифонового шарфа. І як шифоновий шарфик, халцедон може бути найрізноманітніших кольорів: молочно-білого, блакитного, зеленого, сірого, всіх відтінків меду і теракоти. У деяких забарвлень навіть є свої, такі знайомі нам імена, наприклад, сердолік - це червоний халцедон, сапфірин - блакитний, а хризопраз - зелений. В одній халцедоновій конкреції (так геологи називають кулясте скупчення чистого мінералу) може палати багаття, а в іншій - спати під снігом таємниче місто.
Необроблений халцедон іноді схожий на багатошарове желе і це не випадково! За своєю структурою він - далекий родич киселю і гелю для волосся. І хоча хімічно халцедон складається з того ж оксиду кремнію, що й кварц, через різницю упаковки молекул ці мінерали мають різні властивості. Уявіть собі нитку, яку можна змотати в клубок або зв'язати з неї светр, у нашому випадку клубок - це халцедон. Майстрині-Природа повільно змотує тонку нитку з молекул, укладає її спіраллю, не даючи змоги молекулам стати в стрункі ряди кристалічної решітки кварцу. Завдяки такій незвичній упаковці халцедон набуває своїх ексклюзивних властивостей: і туманну напівпрозорість, і гладеньку, схожу на каламутне скло поверхню, і високу твердість. А деяким різновидам цього мінералу "намотування" молекул ще й надає їм незвичайного забарвлення, наприклад, сапфірину і сірому халцедону.
Для створення всієї палітри відтінків, майстриня-Природа бере в помічники різні домішки: нікель і хром для зеленого кольору, сполуки заліза - для жовтого і червоного відтінків. А якщо вже зовсім розгуляється, то починає перешаровувати різнокольоровий халцедон між собою, а то й зовсім з кварцом, отримуючи яскраві смуги агатів, але сьогодні ми утримаємося від експериментів і поговоримо тільки про чисті різновиди.
Різноманітність халцедонів настільки велика, що можна було б кожному з них присвятити окрему статтю, а історія цього каменю, настільки давня, що допомагає вивчати культуру Античної Греції та Риму. До речі, назву каменю дало давньогрецьке місто Халкідон, недалеко від якого добували яскравий самоцвіт. Особливо цінували античні майстри халцедони з різнокольоровими шарами, які давали змогу створювати гемми і камеї найтоншої роботи.
Думаю, читачі вже здогадалися, що халцедон - стійкий мінерал, який не втрачає своєї краси навіть через тисячі років. Це можливо завдяки високій твердості та хімічному складу, який не піддається якимось змінам, навіть за сотні років контакту з повітрям і сонячним світлом. Однак берегти халцедон все ж потрібно: твердіші камені (топази, циркони, діаманти) можуть пошкодити полірування, а мило та інші мийні засоби - створити каламутну плівку на поверхні кабошона. А ось при дбайливому ставленні халцедон тішитиме багато поколінь і може з часом стати музейною реліквією.
А якщо ви не любите заглядати в майбутнє на тисячу років уперед, просто порадуйте себе цим каменем тут і зараз. Крім його м'якої краси, ви можете знайти ще масу причин, щоб поселити халцедон у своїй скриньці. Наприклад, сучасні астрологи радять халцедон народженим під знаком Діви, тоді як за старих часів його вважали і каменем Водолія. Білий, рожевий і блакитний камінь рекомендують Тельцям і Терезам, жовтий і зелений - Дівам, темні різновиди - Козерогам, чорний халцедон може бути талісманом Скорпіонів і народжених на повну місяць. Стверджують також, що халцедон гарний і для Стрільців, він дає їм упевненість у собі, підживлює вищою космічною енергією. Магічні властивості приписували халцедону з найдавніших часів. Вважалося, що халцедон несе в собі "жіноче начало, волю до життя, любові та щастя". У країнах Сходу з нього виготовляли амулети, що виганяли тугу, а в Європі вірили в здатність халцедону відганяти злих духів, оберігати від нічних кошмарів, його використовували як оберіг для моряків. Тож, якщо вам не пощастило опинитися в списку перерахованих знаків зодіаку, сміливо зізнавайтеся в безмежній любові до моря і назвіть халцедон своїм амулетом краси."
Якщо у вас є запитання до автора, обов'язково пишіть. Цікаву і правильну інформацію завжди потрібно отримувати від компетентних людей.
heather
Чт, 13/04/2017 - 18:30
Леотон
Чт, 13/04/2017 - 19:18
Tata27
Чт, 13/04/2017 - 21:18
Goldy_di
Пт, 14/04/2017 - 10:50
nadyushkamel
Пт, 14/04/2017 - 13:03
АЮ
Пт, 14/04/2017 - 19:24