Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Ответы геммолога на вопросы Оринговцев. Часть 1.

В начале ноября мы предложили Вам задать вопросы замечательному специалисту, геммологу и невероятно эрудированному и обаятельному человеку, Юрию Львовичу Курилюку. 

Сегодня мы публикуем его ответы и, честное слово, сами зачитались! улыбка Когда опытный профессионал открыто делится знаниями, это самое захватывающее чтение. Особенно в отличии от безликой (и зачастую безграмотной) информации из сети. 

Если будут возникать дополнительные вопросы к Юрию Львовичу - пишите в комментариях, обязательно передадим.

Для удобства обработки информации ваши вопросы были сгруппированы тематически. Некоторые вопросы, не относящиеся к компетениции Юрия Львовича, мы в список не вносили (например, будут ли в Оринго сапфиры или о знаках зодиака).

Вопрос Елены Анатольевны (Леотон) о зеленом ониксе "... как получается такой оттенок как в Оринго, ведь в природе оникс более слоистый и сочный зеленый цвет получается за счет какой-то специальной обработки?" мы перенаправили поставщикам, у которых приобретаем этот камень и получили такой ответ: "Пропитывают слабым раствором солей хрома, а затем подвергают сильному нагреванию до появления зеленой окраски, после этого минералы гранятся". Сразу уточняем - камень абсолютно безопасен. зеленый бриллиант

Текст ответов Юрия Львовича на вопросы о камнях получился объёмным, поэтому разделим на несколько частей.

 

Часть первая. О разных камнях.

Чт, 05/11/2015 - 07:54

Очень бы хотелось видеть у Вас натуральный природный опал. Не планируете ли случайно?))) Ведь в магазинах не купишь, разве что в золоте, и то почти все искусственные. (Галина Игоревна)

Вопрос от Оринго: сколько стоят опалы?? 

Опал – природний мінерал (науковою мовою - «аморфний твердий гідрогель») складений з SiO2 і Н2О,  вода в опалі знаходиться в порах між кристалами SiO2. Завдяки  стільниковій структурі і присутності в порожнинах Н2О в опалах може проявлятись ефект опалесценції – райдужної гри кольорів. Опали можуть бути як з опалесценцією так і без неї. Опали з опалесценцією називають благородними. З огляду на особливості структури опали потребує вкрай обережного поводження з собою і особливих умов зберігання (тримати в середовищі з підвищеною вологістю, не допускати нагрівання каменів, не використовувати при митті порошкові очищувачі).

На ринку під назвою «опал» можуть пропонувати:

- натуральні благородні опали – видобуті з землі опали з опалесценцією, які піддані тільки процесу огранування (зазвичай кабошонування).

- опали дуплети або триплети в яких лише частина (традиційно плоскі пластини) кабошону (кабошон — тип огранування при якому на камінь не накладаються плоскі грані і прямі ребра, а робиться заокруглена напівсферична полірована поверхня) є опалом, який склеєний з одного або обох боків з іншими матеріалами, здебільшого склом або кварцом. Опали триплети вкриті кварцом є більш стійкими для зносу і не вимагають особливих умов зберігання.

- синтетичні опали – матеріал цілковито аналогічний за складом і структурою природному опалу, отриманий штучно в лабораторних умовах. Відрізняється більш чітким і закономірним (правильним) проявом ефекту опалесценції.

Найпростіше відрізнити дуплети та триплети від звичайних опалів, при перегляді каменя в профіль легко побачити його шарувату структуру. Діагностика природних і синтетичних опалів вимагає спеціального обладнання і практичного досвіду роботи.

Вартість опалів

натуральні благородні опали мають досить широкий діапазон по вартості. Вартість залежить від типу опалів – чорні, вогняні, білі, боулдер (boulder), а також від родовища – найбільш ціняться опали з Австралії і Мексики (вогняні), менше з Ефіопії. На нашому ринку здебільшого представлені білі опали. Їхня ціна скаладає від 3 до 25 дол. за карат. Кабошони 5*3-6*4  - 2-20 дол/шт., 7*5 – 5-35 дол/шт., 12*10 – 25-200 дол/шт. в залежності від якості, кольору, прояву ефекту опалесценції.  Опали від 5 до 10 карат вартість 50- 200 дол/карат в стандартній якості. 
вартість синтетичних опалів вкладається до 1 дол/за 1 штуку на кабошонах розміром до 2 см.

 

Чт, 05/11/2015 - 15:25

А мне вот хотелось бы знать, можно ли в домашних условиях узнать искусственный александрит или натуральный? И как это определяют геммологи?

И существуют ли чёрные прозрачные камни или серые? Наподобие http://ko-fe.ru/stones/i/spinel2.jpg только без синевы.  (Марьяна Владимировна)

Визначення природного чи синтетичного походження каміння за межами гемологічних лабораторій майже неможливо, особливо коли мова йде про чисті камені. Крім цього, експертизу повинен проводити спеціаліст, якій має досвід і постійну практику. Це ще більш важливо, коли мова йде про діагностику такого надзвичайно цінного і рідкого каменю як олександрит, оскільки вартість помилки при діагностиці походження може бути астрономічною. 

Дещо можна сказати про камені які часто називають «олександритами», що дістались в спадщину від батьків, які купували їх за часів СРСР. Такі камені представлені абсолютно чистими огранованими вставками масою більше за 3 карати і розмірами приблизно 1 см і більше. Такі камені змінюють колір майже таким самим чином як і олександрити з синьо-зеленого (під холодним білим світлом)  до фіолетово-червоного (під теплим жовтим світлом). Проте ці камені, крім ефекту зміни кольору, не мають нічого спільного ані з природним, ані з синтетичним олександритом, оскільки є різновидом мінералу корунду (Al2O3), домішки в структурі якого забезпечують відповідний ефект зміни кольору. Такі камені в великих кількостях синтезувались в СРСР і використовувались в ювелірних виробах серійного виробництва.

Натуральні олександрити ідеальної якості досить рідкісні і вартісні, ціна на них стартує від 500 -1000 доларів за карат навіть для каменів відносно невеликих розмірів (напр.. круг 3,0 мм).

Синтетичний олександрит відноситься до дорогого синтетичного матеріалу, тому в серійному виробництві в Україні майже не зустрічається.

За будь-яких умов остаточну відповідь по олександритам бажано робити в лабораторії, якщо камінь дійсно природний і якісний - ви не пожалкуєте про витрачені гроші.

Чорні і сірі прозорі природні дорогоцінні камені існують. Найбільш відомим прозорим чорним каменем є моріон (різновид кварцу чорного кольору), сіро-коричевими іноді сіро-жовтими є димчасті кварци (торг. назва "раухтопаз"),  суто сірою буває також шпінель. Серед інших відомих чорних каменів шерл – турмалін чорного кольору і цейлоніт або плеонастр – шпінель чорного кольору, походження цих каменів та їх забарвлення є природним.

Окреме місце серед чорних каменів займають чорні алмази  або діаманти. Мода на них закріпилась в останні 20-30 років. Проте діаманти з чорним природним кольором, як у моріоні, зустрічаються дуже рідко, чорне забарвлення в них викликано великою кількістю чорних дрібних включень розсіяних по всьому об’єму каменя. В такому випадку кажуть про фантазійний чорний діамант (англ. Fancy Black Diamond) класичним прикладом такого каменю є 67,49 каратний діамант «Чорний Орлов».  Чорного кольору також можуть бути діаманти огранені із полікристалічної непрозорої алмазної сировини – карбонадо. В переважній більшості чорні діаманти у серійних і індивідуальних виробах представлені чорними облагородженими діамантами, тобто діамантами які були піддані спеціальній обробці в результаті чого набули чорного кольору. Діаманти чорного кольору з природним забарвленням як правило супроводжуються сертифікатом на камінь одної із всесвітньо визнаних лабораторій GIA (Gemmological Institute of America, США) або HRD (Raad voor Diamant – Вища алмазна рада, Бельгія).

 

Сб, 07/11/2015 - 12:55

А меня интересует дымчатый кварц - есть оттенки темнее, есть светлее. Это зависит от обработки или природного оттенка камней. И какой по насыщенности камень ценится больше? Спасибо. (Елена Юрьевна)

Димчастий кварц (торг. назва "раухтопаз") є одним з найбільш розповсюджених в природі дорогоцінним каменем. У кольоровій гамі він представлений від ледь коричневого або сіро-коричневого до темно-коричневого і чорного (останній різновид носить власну назву моріон).

Колір димчастого кварцу утворюється при його кристалізації та відображає зміни в структурі каменя під впливом зовнішніх природних чинників. Чим темніше камінь тим кількість таких структурних дефектів більша. Вартість світлих і темних каменів однакова оскільки всі відтінки поширені приблизно однаково.  Димчастий кварц не вицвітає і не темнішає при звичайних умовах.

 

Чт, 12/11/2015 - 22:32

Вопросы к геммологу: Бывают ли дешевые бриллианты? На этой неделе с этим столкнулась...и мне рассказывали, что индийский бриллиант действительно гараздо дешевле из-за чистоты..хотя вживую изъянов не видно..правда ли это?

И как определять настоящий ли опал? И правда ли то, что каждый из оттенков/цветов опала несет свою энергетику? Спасибо!  (Анна Витальевна)

Природні діаманти, як і будь-якій інший товар, можуть бути дорогими, дуже дорогими, середніми за ціною, дешевими і навіть дуже дешевими. Як і в інших товарах ціна є  віддзеркаленням їх якісних характеристик.

В діамантах для визначення вартості використовується система  оцінки 4С (Colour Cut Clarity Carat) – що полягає у визначенні ограні, кольору, чистоти і маси. Так, наприклад, діамант масою 1,00 карат абсолютно білого кольору без жовтого відтінку, чистий при перегляді каменю під 10 кратною лупою з ідеальними пропорціями і симетрією ограні, поліровкою буде коштувати в районі 25-30 тис. доларів, такий саме за масою камінь з яскраво вираженим коричневим  відтінком, що спостерігається візуально, з включеннями легко видимими неозброєним оком і неправильною огранню буде коштувати 500 доларів. Подібна різниця цін між найкращими і найгіршими за якісними характеристиками каменями всередині масової групи характерна для діамантів будь-яких розмірів.

Поняття “індійській діамант” не існує. Переважна більшість дрібних діамантів, а також значна кількість діамантів середніх розмірів гранується в Індії. Пов'язане це з тим, що багато індійських компаній є клієнтами компанії DeBeers і купують у неї велику кількість сировини. По якості огранування Індія виробляє всю гаму каменів, потім продукція сортуються за якістю ограні, кольору і чистотою. Дешевші “из-за чистоти” означає що Вам пропонують камені низької групи чистоти — тобто камені з включеннями. Такі камені можуть бути десь в 2 – 2,5 рази дешевше ніж камені вищих якісних параметрів чистоти. Вірогідно, що навіть пересічний покупець взявши 10 кратну лупу, а саме з її допомогою визначають групу чистоти, в таких каменях без проблем зможе побачити дефекти.

Діагностика опалів є доволі важкою процедурою, особливо відрізнити природний опал від синтетичного. Така процедура вимагає наявності мікроскопа. Візуально зробити висновок можна лише, коли в виробі знаходиться не опал, а його імітація, проте для цього також бажано мати практику перегляду власне опала, а також його синтетичного аналогу і імітацій.

Щодо енергетики, напевно, говорити про окрему енергетику кожного відблиску необґрунтовано, проте, самі по собі опали є одними із найбільш неповторних і індивідуальних каменів. Жоден інший дорогоцінний камінь не може повторити яскравих відчуттів, які викликає неповторна гра цього каменю. Багатовікова історія їх використання може свідчити не лише про їх візуальну привабливість, а й про особливу енергетику.

 

Пт, 13/11/2015 - 08:06

Есть вопрос по зеленому аметисту... Его же получают термической обработкой аметиста? Устойчив ли он в носке (не обесцвечивается ли), нужно ли снимать при контакте с водой? Очень нравятся изделия с оксидированием...Не портится ли камень при контакте с очищающей салфеткой? Или все-таки лучше заказывать родирование украшения с этим камнем? (Оксана Николаевна)

Термін “зелений аметист” не люблять гемологи, оскільки всі знають що аметист це фіолетовий кварц. Для жовто-зеленого кварцу існують власні назви празиоліт або вермарін. Однак великих промислових родовищ природного празиоліту на сьогодні не знайдено. Декілька років тому в Бразилії стали отримувати кварци приємно пастельних жовтувато-зеленого і зелених  кольорів методом термообробки аметистів з місцевих родовищ, такий камінь стали називати в торгівлі «зеленим аметистом». Колір каменю не змінюється в побутових умовах. З водою та очищуючими засобами камінь не взаємодіє, оскільки за структурою і складом це звичайний кварц — SiO2.

Що стосується різноманітних методів обробки метала то празиоліт (зелений аметист) не реагує на такі зміни. Здебільшого ювеліри самостійно розробляють регламенти робіт і обробка метала проводиться таким чином, щоб мінімально впливати на камінь.

 

Пнд, 09/11/2015 - 13:30

Мой вопрос: Как в магазине отличить натуральный янтарь? Есть плавленый, это с пузырьками?

…и что такое корунд с "сапфировыми свойствами"? (Юлия Михайловна)

1. В питання діагностики бурштину існує низка “підводних каменів”, які в магазині без спеціального обладнання не дозволять Вам здійснити якісне обґрунтоване визначення. “Бурштин” в виробах може бути представленим:

- власне бурштином ограненим або кабошонованим, або просто відполірованим в будь-яку неправильну форму (галтовка);

- бурштином термообробленим або плавленим. Такий бурштин здебільшого прозорий більш темного червоно-коричневого кольору з характерними включеннями у вигляді заокруглених тонких дисків з прожилками, які нагадують листочки дерева;

-бурштин пресований — має більш виражені іноді різнобарвні включення;

Крім цього існує копал (смола не викопних як в традиційному бурштині, а сучасних дерев) і різного роду імітації.

Включення природного бурштину та імітацій дуже часто візуально подібні і без погляду спеціаліста зробити висновок складно. Різного роду пухирці можуть бути як в природному бурштині так і в матеріалах, що не мають до нього відношення.

 

Вираз «корунд с «сапфировыми свойствами» не професійний. Справа в тому, що в природі існує мінерал – оксид алюмінію – AL2O3, якій називається корунд. Він зустрічається синього, зеленого, оранжевого, жовтого, червоного, рожевого кольорів, а також безколірний. Історично склалось, що різні різновиди корунду отримали власні назви, які широко використовуються і особливо активно використовуються в ювелірній справі. Так корунд червоного кольору називають – рубіном, корунди інших кольорів називають сапфірами і для більшої зручності додають назву кольору – сапфір синій, сапфір жовтий тощо. Всі сапфіри і рубіни мають однакову хімічну формулу, структуру і властивості мінералу корунду, єдиною їхньою відмінністю є домішки, що забарвлюють ці камені в різні кольори.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Продолжение следует... 

dinagus81
Пт, 27/11/2015 - 21:49

Очень полезная статья, спасибо! Приятно узнать что-то новое о любимых камнях))
Hea-ell
Пт, 27/11/2015 - 21:52

Спасибо. Очень интересно было почитать ответы профессионала. Вопросы про энергетику к геммологу повеселили - это вам к астрологам надо обращаться)
Marina K
Пт, 27/11/2015 - 22:08

Дякую за гарні та вичерпні відповіді!
Annette.ua
Пт, 27/11/2015 - 22:17

Дякую пану Юрію за відповіді. Чекаю на наступну "порцію" :-)
Annette.ua
Пт, 27/11/2015 - 22:22

Хотіла спитати трохи докладніше про бурштин. Десь читала, що бурштин не піддається переплавці, обвуглюється - чи це відповідає дійсності?. А ще у нашому місті дуже поширені оголошення, накшталт "куплю старі бурштинові буси, кулони, ... тощо". А що потім відбувається з тими виробами?
gallinna23
Сб, 28/11/2015 - 00:50

Спасибо большое за полезную статью. И узнав о цене на натуральные опалы, думаю, можно надеяться, что такое сокровище появится и у Оринго))
AnNo4kA
Сб, 28/11/2015 - 01:40

Очень интересная статья!!Большое спасибо!Жду часть 2))
Malavita
Сб, 28/11/2015 - 02:56

Спасибо большое Оринго и Юрию Львовичу за очень интересную и полезную информацию, с нетерпением жду продолжения! :)
Malavita
Сб, 28/11/2015 - 02:56

Спасибо большое Оринго и Юрию Львовичу за очень интересную и полезную информацию, с нетерпением жду продолжения! :)
RURORU721
Сб, 28/11/2015 - 03:26

Хорошая тема, грамотная информация. Жду "to be continued..."