Або як переміщення по воді перетворило звичайні напої на перлини алкогольного світу.
Сьогодні ми вирушимо у захоплюючу подорож світом алкогольних напоїв, які завдяки довгим морським подорожам та зберіганню в дубових діжках набули неповторного смаку. Сідайте зручніше, наливайте чашку чаю (або келих вина, якщо вам так схочеться) та насолоджуйтесь історією походження IPA, хересу, портвейну, рому та віскі!
IPA: подорож до Індії на крилах хмелю. Колись давно, коли Великобританія ще царювала над хвилями та колонізувала Індію, британцям був потрібний особливий вид пива, який витримував би довгий шлях через океан. Бо з рідних берегів до спекотної Індії їхати багацько! Звичайне пиво втрачало свіжість і псувалося. Так народилася легенда про India Pale Ale (IPA) — світлий ель з високим вмістом алкоголю та хмелю. Хміль, до речі, є природним консервантом і надає пиву яскравого, сміливого смаку. А витримка у діжках ставала природньою якраз через тривалий переїзд. Врешті IPA стало не тільки виживати на морі, але й завойовувати серця шанувальників пива по всьому світі. Індія, дякуємо за натхнення!
Херес: сонце, море та андалузькі вітри. Херес — це дивовижне вино, що народилося на Півдні Іспанії, в землях Андалусії. Секрет його чудового смаку — в особливому методі дозрівання, що називається "система кріадери та солери". Вино терпляче витримується у дубових діжках, які стоять на кілька поверхів. У процесі дозрівання вино перемішується, і кожен новий "поверх" бочок насичує його ароматами та смаками. Це якщо швидко та не вдаючись у подробиці. Морський клімат Андалусії та постійна взаємодія з солоним повітрям і правильне розміщення відносно рівня моря роблять херес унікальним напоєм, здатним прикрасити будь-який святковий стіл. Перші хереси зробили популярними на весь світ також британці! Мандруючи до них морем, хереси проходили додаткову витримку. А про улюблений англійцями “шеррі” тепер знає майже кожен прихильник вина та літератури. Якщо ви ще на “ви” з цим напоєм, то саме час з ним познайомитися ближче!
Портвейн: вино, яке підкорило світ із туманного порту. Портвейн — це кріплене вино з Португалії, яке завдяки своїй стійкості до транспортування стало одним із найпопулярніших напоїв у Європі XVIII століття. Дослівно це — вино з Порту, місця на північному сході Португалії у долині реки Дору. Завдяки вдалому розташуванню міста, вино вирушало в довгу морську подорож у дубових діжках, набуваючи багатства смаків та ароматів. А щоб зробити його ще міцнішим і стійкішим до переїздів, портвейн укріплювали спочатку бренді. Лише у 1820 була сформована нова технологія виготовлення портвейну, коли бродіння почали зупиняти штучно, проте відпочатку гарний бренді, дубові діжки та морські подорожі дозволили цьому виду алкоголю підкорити Європу та світ. Тепер це дивовижне вино з потужним смаком і довгим смаком — ідеальний кінець вечері!
Ром: пірати на морській хвилі та дух свободи. Ароматний, солодкий та потужний — ром, як ніякий інший напій, пов'язаний із морем, піратами та далекими тропічними островами. Батьківщина рому — Карибські острови, де з очеретяного цукру варять магічний мед. Ром витримується в дубових діжках, а транспортування морем сприяє дозріванню напою та розвитку його тонких нот. Відпочатку ром, що був захвачений у піратів англійським флотом, навіть видавався матросам як “ліки” від захворювань, а також ним дезінфікувати прісну воду, що псувалася у плаваннях. Проте згодом був винайдений грог, а витримка у діжках була помічена та позначена як добра характеристика цього міцного напою. От і зараз ніщо не заважає вам насолоджуватися ромом, уявляючи себе капітаном піратського корабля, що пливе на захід сонця на пошуки скарбів. Йо-хо-хо!
Віскі: народження легенди на хвилях океану. Говорити про віскі можна нескінченно: самий факт того, що досі шотландці з ірландями сперечаються, хто ж з них його таки винайшов, це підтверджує. І це ще один напій, який завдячує своєму характерному смаку багаторічному дозріванню у дубових діжках. Віскі можна назвати справжнім морським вовком, тому що його перші партії дозрівали на кораблях, що пливли з Шотландії та Ірландії до Америки та назад. Морська вода, солоне повітря та коливання температури впливали на склад дубових бочок і робили смак віскі глибшим і насиченим. Сьогодні багато виробників віскі продовжують використовувати традиційні методи витримки та транспортування, щоб передати нащадкам цей дорогоцінний аромат. Є також виробники, що мають спеціальні склади діжок нижче рівня моря, або підвали, підтоплені морською водою, чи навіть на деякий час залишають діжки з віскі у морській воді біля берега — щоб віскі набув характерних нот йоду, солі та водоростей, став сухим та жорстким, наче холодний морський бриз.
Ось такі дивовижні історії ховаються за кожним із цих п'яти напоїв, які ми любимо та цінуємо. Наступного разу, коли ви відкриватимете пляшку IPA, хересу, портвейну, рому або віскі, не забудьте згадати про їхнє дивовижне морське походження — і нехай це додасть вашому напою ще більше магії та глибини.
Альона Мінакова для Орінго
Natasha Dziuba
Втр, 02/05/2023 - 21:26
Cleona
Ср, 03/05/2023 - 08:55
Cleona
Ср, 03/05/2023 - 08:56
Sunnyray
Ср, 03/05/2023 - 12:46