Сьогодні будь-яку навичку, будь-яку принаду можна виховати в собі, зростити та удосконалити. Для цього існує безліч курсів та програм, аби тільки було бажання. І в цій перенасиченій бульбашці професійних, психологічних, мотиваційних тренінгів, здається, деякі якості людського характеру вважаються звичайними, природними, такими, що не потребують розвитку.
Одними з таких є прояви доброти, милосердя та безкорисне бажання допомогти. Ви ніде не зустрінете курсів підвищення доброзичливості чи марафонів з прокачування щедрості. Тому щоб не програти остаточно цю боротьбу цінностей, справжніх та примарних, власним садом добра так само слід опікуватися, як тілом чи розумом: регулярно поливати, захищати від комах, вчасно зривати стиглі плоди, щоб вивільнити місце для нового врожаю. А на тому, яку користь суспільству може принести ваш маленький садочок добрих справ, чудово знається світова спільнота GivingTuesday.
Отже, що це за день такий, Щедрий вівторок, і яке місце в календарі він посідає? Цей день родом зі США і йде пліч-о-пліч з Днем Подяки, тим самим святом, що американці шанують майже як Різдво: за святковим столом в колі друзів та родичів. День Подяки є точкою відліку перед зимовими святами та своєрідним каталізатором добрих вчинків та благодійності. Атмосфера свята в повітрі та очікування різдвяного дива робить людей більш сентиментальними, відкритими та чуйними. Доведено, що напередодні Дня Подяки і аж до самого Різдва люди охоче жертвують волонтерам та благодійним фондам. Тому в цей період будинки для людей похилого віку, дитячі будинки, центри реабілітації та зоопритулки просто завалені подарунками.
Тому знайшлись ініціатори, які не тільки присвятили цьому пориву окремий день — GivingTuesday, вівторок після Дня Подяки, а й роблять все можливе, щоб спонукати людей робити добрі справи не лише раз на рік, а й щодня.
Долучитися до руху GivingTuesday можна у багатьох країнах світу і зробити це у різний спосіб: надати інформаційну допомогу, фінансову, стати волонтером тощо. Україна також входить до мережі GivingTuesday з 2018 року — наш рух називається Щедрий Вівторок. Відбулося це завдяки ініціативі Юліани Колеснікової, що зараз є амбасадоркою проєкту #ЩедрийВівторокДіти. Вона познайомилась з рухом під час подорожі США і була впевнена, що така гарна ініціатива скоро знайде своїх прихильників в Україні, як колись знайшли відклик Гелловін та День Святого Валентина. Але час плинув, а традиція до нас усе не доходила. Тоді Юлія з колегами по групі Zagoriy Foundation написали листа до організаторів #GivingTuesday і тут все закрутилось!
Загалом, куратори проєкту в Україні вважають, що нашій нації притаманна щедрість та прагнення допомогти ближньому. Але за час радянської експансії ця традиція була втрачена. Відновити її культуру через освіту — один із напрямків діяльності #ЩедрийВівторок. Тому окрім різноманітних благодійних та волонтерських проєктів куратори розробили цілий посібник для шкіл, гуртків, таборів, щоб допомогти навіть найменшим українцям долучитися до спільноти. Не буду перекладати зміст програми, гадаю, ті, хто за покликанням працює з дітьми знайде для себе багато цікавого. Але що сподобалось особисто мені, це структурована інформація та корисні навички, якими слід володіти навіть дорослим, що відчувають у собі потребу допомогти іншим.
Як-то вміння почути людину та визначити, чого вона потребує, відокремлення істинної благодійності від спроби позбутися непотрібних речей, обережне ставлення до токсичних закликів про допомогу, що маніпулюють емоціями. Окремо наголошується на фінансовій грамотності: діяльність фондів має бути прозорою та підзвітною. Як бачите, речі цілком корисні та життєво потрібні в наш час.
Наприкінці процитую кілька рядків з програми #ЩедрийВівторок: «Природа допомоги буває різною. Іноді ми можемо діяти імпульсивно, емоційно, за покликом серця. Добрі справи, які викликані одномоментними почуттями, не можна вважати системними. На жаль, емоції минають, та не завжди залишається бажання допомагати. Тому радимо ставитися до благодійності більш свідомо й раціонально. Вивчайте інформацію про благодійні організації, допомагайте систематично, цікавтеся сферою допомоги й конкретним результатом. Такий підхід допоможе систематизувати культуру благодійності та керуватися не тільки емоціями, а ще й усвідомленням, що благодійність — це важливо».
Чи знайомі ви з Zagoriy Foundation та спільнотою Щедрий Вівторок?
Наталія Орінго
Cleona
Ср, 07/02/2024 - 11:46
Наталья Оринго
Ср, 07/02/2024 - 15:31