Наша вранішня екскурсія до дитячої бібліотеки Івано-Франківська була лише початком подорожі. Книжкові храми в Україні завжди були не в перших рядах державних інтересів, тож те, як виживають бібліотеки в наших економічних умовах, дійсно схоже на диво. І те, що невеликому обласному центру та його громаді вдається підтримувати діяльність своєї бібліотеки — велика заслуга дорослих, які розуміють важливість присутності дитячої книги в житті малюків.
Зараз пропоную завітати до країн, що мають можливість направляти на розвиток освітнього дитячого простору багато ресурсів, як економічних, так і творчих. Зали бібліотек, з якими ми познайомимось, навряд колись будуть порожніми, бо вони встигли стати надто великими центрами тяжіння для дітлахів та їхніх батьків.
Перше книжкове диво знаходиться у Брентвуді, Великобританія. Книги тут зберігаються у майже справжньому лісі, заблукати яким зовсім не страшно, радше – дуже цікаво. Повсюди зручні пеньки-фоліанти і розпочати знайомство з новою книгою можна зрученько вмостившись прямо на одному з них. А ще тут живе мудра сова, що вміє розмовляти. Ну чим не магія?
А в бібліотеці, що розташована в місті Серрітос, Каліфорнія, можна натрапити на доісторичного хижака. Такого великого, що своєю маківкою він майже підпирає стелю, стилізовану під небо. Найвідважніші відвідувачі читають прямо біля його ніг, а ті, що надають перевагу спокійному та безпечному відпочинку, усамітнюються на маленькій копії маяка. Дорослі також не сумуватимуть, бо для справжніх поціновувачів тут діє Читальний зал Старого Світу з рідкісними першими виданнями.
Сінгапурська бібліотека My Tree House привчає дітей не тільки до читання, а й до дбайливого ставлення до природи: вона повністю виготовлена з перероблених матеріалів. Окрасою холу є велике дерево, що одночасно слугує майданчиком для читання. Хто в дитинстві не мав свого будиночка на дереві, залюбки проводить тут час з книгами. Освітлення проведено в крону, оздоблення якої складається з 3000 пластикових кришечок, зібраних на екологічних шкільних акціях.
В добу цифровізації та надлишку видовищних дитячих розваг бібліотеки стикнулись з серйозним викликом у боротьбі за увагу дітей. Перемогти комп’ютерні ігри та квест-кімнати годі й думати, куди краще запропонувати малим читачам відпочинок іншого роду. Великий книжковий фонд та чимала площа дозволяють бібліотекам перетворитися на телепорт в інший вимір, адже створити вдома таку атмосферу важко навіть при наявності чималої книжкової колекції. Головне, переступити поріг бібліотеки і нехай реальний світ почекає ззовні.
Наталія Орінго