Протягом багатьох століть неможливо було уявити собі красуню без капелюшка - величезного і розкішного, чи маленького і витонченого. Капелюх захищав від негоди та надмірного сонця, підкреслював стиль, а заразом давав змогу похвалитися багатством і смаком.
Історія жіночих головних уборів довга і багата. У різні часи жінки носили на голові різноманітні дивовижні конструкції - від кумедних конічних капелюхів у дам Середньовіччя до мереживних чіпців добропорядних вікторіанських леді. (До речі, конічні середньовічні капелюхи називаються "геннін", а форму їм надавали за допомогою китового вуса, зовсім як кілька століть потому кринолінам). Однак історія саме капелюшків починається в другій половині XIX століття, і не просто так, а з хвастощів і примхливих витівок моди
Модні тренди цього часу вимагають, щоб капелюхи були якомога розкішнішими: широкі поля, дорогі тканини, рясні прикраси - не капелюх, а справжній витвір мистецтва! Багаті пані змагаються у складності та висоті своїх головних уборів: складний і вражаючий уяву капелюх підкреслює статус його носійки. І, звісно ж, леді мають якнайменше бути схожими на представниць трудового класу, а відтак їхній розкішний капелюх має якнайсильніше відрізнятися від чіпця чи кепі простої жінки з народу. У міру наближення до нового століття капелюхи зростають угору; межу XX століття європейські дами перетинають у химерних головних уборах, що нагадують квіткові кошики.
На початку нового століття мода досягає піку складності та фентезійності - і капелюхи не виняток. Кульмінація відбувається у 1907 році: англійська акторка Лілі Елсі з'являється на публіці у вражаючому головному уборі з неймовірно широкими полями, на яких лежить безліч шарів шифону, а увінчують цю величну конструкцію пташине пір'я. Розкішний капелюх із незвичною назвою "Весела вдова" (Merry Widow) моментально стає неймовірно модним по всій Європі. Дами прикрашають капелюхи пір'ям і квітами, капелюшні поля ростуть і до 1910-х років досягають плечей своїх власниць!
Лілі Елсі у своєму знаменитому капелюсі
Але в 1914 починається Велика війна... Усі можливі ресурси йдуть на фронт, тканини на капелюшки та металу на шпильки починає не вистачати. Носити крислатий капелюх тепер непристойно: леді мусить обмежувати себе й економити дорогоцінні матеріали для потреб фронту. Мода стає простішою і лаконічнішою, капелюхи зменшуються, починають прилягати все ближче до голови, а на початку 1920-х ще й опускатися на очі. Велика війна приносить багато дивних наслідків: військова економія обертається модою на зухвалі короткі сукні, а практичні короткі стрижки перетворюються на символ жіночої емансипації. На коротких зачісках чудовий вигляд мають стримані капелюхи-клош: у них майже немає полів, вони нічим не прикрашені, з-під них чудово видно стрижку, проте очі ховаються в тіні.
Капелюхи-клош
Бунтарські 1920-ті роки змінюються трохи стриманішими 1930-ми: у капелюхів знову з'являються поля, і їх починають прикрашати бантами та стрічками. Однак жінки вже встигли відчути свободу і пристраститися до експериментів: у жіночому гардеробі з'являється капелюх "федора", який запозичили в чоловіків, і він почувається вельми непогано.
Приблизно так дами адаптували під свій гардероб чоловічі капелюхи
Сорокові та п'ятдесяті роки - час воєнних і повоєнних обмежень та економії. Тканин знову бракує, та й обставини, здавалося б, не ті, щоб вбиратися. Однак красуні знаходять способи прикрасити себе: в моду входять тюрбани, які простіше і шити, і носити, а також крихітні капелюшки, які називаються "ляльковими": вони майже не прикривають волосся і слугують скоріше прикрасою, але на них потрібно значно менше тканини. У повоєнні роки популярними були і плоскі капелюхи-"таблетки", прикрашені шпильками і брошками.
Різноманітні тюрбани 1940-х рр.
Епоха шістдесятих належить молоді; капелюхи - пережиток минулого! Популярність капелюхів сильно падає, їх носять хіба що представниці старшого покоління, які ще пам'ятають фантасмагоричні конструкції початку століття і дбайливо зберігають у шафі "веселу вдову". Молодь переходить на кепки та головні пов'язки; проте в середовищі неформалів і хіпі в якийсь момент відроджується мода на величезні капелюхи з широкими полями. Це старомодно? Звісно, тому й цікаво! Широкополі капелюхи носять не тільки дівчата, а й хлопці; з респектабельного предмета гардероба капелюх перетворюється на атрибут неформалів.
Сучасний британський гурт Circulus грає психоделічний фолк у дусі 1960-70 і одягається відповідно - про капелюхи теж не забуває
З 1970-х років капелюхи вже зникають з повсякденного жіночого гардероба - нині вже не зустріти даму, яка б носила їх щодня. Однак у цьому є й певні плюси: з повсякденного аксесуара капелюх став виразним штрихом до стилю. Ставши більш рідкісним, він став більш значущим.
До речі, а чи живе капелюшок у вашому гардеробі?
Ольга Орінго
Nifli
Втр, 04/06/2024 - 22:50
Cleona
Ср, 05/06/2024 - 08:44