Бажання щонайдовше зберегти свої прикраси такими ж сяючими та блискучими, як в день купівлі, цілком зрозуміла. Саме для цього і створені захисні покриття, і білий родій серед них чи не найпопулярніше. Він додає прикрасам тендітного сяйва, захищає срібло від потемніння і виглядає так шляхетно, що його часто плутають з білим золотом. Здавалося б – ідеально.
Але в якийсь момент ми почали досить регулярно зіштовхуватися з негативними відгуками «Ой, тільки не родій, на нього в мене жахлива алергія»…
Родій – дорогоцінний гіпоалергенний метал платинової групи, тож спалах алергії виглядав як мінімум дивно. В Орінго розпочали розслідування – і його цікавими наслідками ми зараз поділимося.
На фото: сережки "Шосте чуття"
Але спочатку познайомимося з головним героєм нашої сьогоднішньої статті. Родій – рідкісний благородний метал сріблясто-білого кольору платинової групи, відкритий у 1803 році англійським ученим Вільямом Волластоном. Родій не окислюється на повітрі, йому не страшне вологе середовище, вплив кислот, сірки, хлору та інших агресивних середовищ. Завдяки високій міцності, родій довговічніший, ніж інші метали. Його відбивна здатність – близько 80%. Звичайно, вона нижча, ніж у срібла, але стійкість до корозії і температурного впливу у родію набагато вища.
У родію є недолік – крихкість, тому ювелірні вироби з нього не роблять, а використовують виключно для покриття. Дуже часто його застосовують для родіювання срібла: нанесення на поверхню прикраси тонкого шару родію, який надає ій додаткових захисних властивостей і покращує її зовнішній вигляд. Родій оберігає срібну прикрасу від потемніння та механічних пошкоджень, а її власника – від алергічних реакцій на дорогоцінні метали.
Отож, Ватсоне, справжній родій – гіпоалергенний. Ключове тут, як ви здогадуєтеся, «справжній». А основна проблема з родієм ховається у важкості його вилучення і очищення від домішок – це дуже складний і трудомісткий процес. Якщо ж додати до цього інформацію про те, що світові запаси родію становлять лише кілька десятків тонн, і він активно використовується при виготовленні автомобілів, його висока вартість стає зрозумілою.
На фото: сережки "Хімічні"
У 2020 році вартість родію різко зросла майже у два з половиною рази, що викликало й здорожчання ювелірних прикрас. Втім, незважаючи на те, що 80% світового видобутку родію припадає на південноафриканські країни, десь поблизу Аліекспреса, вочевидь, відкрилося ще одно родовище Нічим іншим пояснити раптовий потік «родованого» срібла за привабливими цінами, що хлинув в країну, просто неможливо. Принаймні, якщо вірити, що ніхто не вдається до шахрайства і не замінює родування на нікелювання.
І тут на сцену виходить другий герой нашої оповіді – нікель. Це твердий метал сріблясто-білого кольору, який також може використовуватися для створення захисних покриттів. От тільки з невеличким нюансом: приблизно у 10–15 % населення Землі спостерігається алергія на нікель. Вона виникає, коли клітини імунної системи сприймають цей метал як ворожого агента і починають активно виділяти лімфокіни. Імунна система реагує на подразнення – і людина отримує у місці контакту з алергеном запалення, висип, почервоніння і свербіння, які не втихають довгий час після зняття прикраси. Отож недивно, що в більшості цивілізованих країн використовувати нікель у ювелірній справі заборонено.
На фото: сережки "Керуй (тілом)"
Цікаво, що назва металу походить від імені злого карлика Нікеля. За легендами, він розважався тим, що підсовував гірникам Саксонії зіпсований метал замість якісної мідної руди. Його називали «купфернікель», тобто «чортова мідь». Влучна назва, якщо подумати про подальші алергії!
Злому карлику Нікелю добре допомогли жадібність і байдужість. Справа у тому, що навіть якісний розчин для нікелювання коштує мінімум в сто разів дешевше за родій. При цьому виглядають покриття майже однаково – нікель більш блискучий і сірувато-холодний, на відміну від делікатного сяйва родію. Але якщо не вдивлятися, є великий ризик розпізнати підміну вже на власному гіркому досвіді – за почервонілими як буряк вухами. Звісно ж, використання нікелю в Україні заборонене, але на практиці дотримання цього ніхто не перевіряє, рівно як ніхто не контролює і закордонний імпорт. Ось і їде до нас дешеве «срібло» з нікельованим «родуванням», а потім чесні ювеліри намагаються розібратися, чим завинив гіпоалергенний родій…
На фото: сережки "Споглядання"
З дивним раптовим спалахом алергії розібралися, чесне ім’я родію обілили. А що ж робити? З огляду на нещодавно відсвяткований День турботи про себе відповісти нескладно: обирати тільки перевірені ювелірні прикраси від тих виробників, кому ви довіряєте, не вестися на обіцянки «справжнього родованого срібла s925» за три копійки і берегти власні вушка!
___
Для ілюстрації статті обрані прикраси з чесним білим родієм.
Ольга Орінго
Nifli
Чт, 25/07/2024 - 23:27
Vikiviki
Пт, 26/07/2024 - 09:18
Mikurianka
Пт, 26/07/2024 - 11:04
Оринго
Пт, 26/07/2024 - 13:15
Тепер родовані прикраси гарні, з м'яким білом сяйвом, від звичайного окислення (не в агресивніому середовищі) срібло вбережеться, але на радикальні подразники реагуватиме, як живе. Щоб довго прикраса була гарною, з неї краще змивати чистою водою осад дня, висушувати і потім зберігати в окремому пакетику.
Біле золото не окислюється, хіба що після стирання покриття проступить справжній сіро-зеленуватий відтінок. Якщо ж це справжнє біле паладієве золото, то в нього свій колір і його зазвичай не родують.
О.М.
Vikiviki
Сб, 27/07/2024 - 09:24
Янка Лекич
Вс, 28/07/2024 - 15:02
Оринго
Вс, 28/07/2024 - 19:49