Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Чи вміє вулкан будувати колони?

Неподалік міста Рівне знаходиться щось дивовижне. На перший погляд, воно нагадує руїни стародавньої фортеці або міста, на другий - будівлю в стилі конструктивізму (злегка схожу на Держпром) і лише на третій - творіння природи, яким насправді і є. Мова про базальтові стовпи, дивовижний об'єкт, який легко змусить повірити в прибульців.

Базальтові стовпи розташовані неподалік від села з промовистою назвою Базальтове. Колись тут добували цей самий базальт, вулканічний камінь, що легко обробляється, з якого виходила чудова бруківка, облицювання і навіть матеріал для скульптур. Частина кар'єрів працює і донині, щоправда, базальт, який у них видобувають, йде не на бруківку, а на цікавіші цілі - наприклад, на виготовлення теплоізоляції. А віддалік від кар'єрів знаходиться щось. Це ціла стіна високих, рівних кам'яних стовпів із правильними гранями, розташованих у кілька рядів один над одним. Стовпи мають ідеально правильний переріз - від чотирикутників до семикутників, кожна грань гладка й рівна, самі стовпи стоять стрункими, впорядкованими рядами.

d0515e08ba5f4340038b0f873d81eff6.jpg

Базальтові стовпи зовсім не схожі на звичні нам скелі

Найнижчі стовпи заввишки близько 3 м, найвищі сягають 30 м, а завширшки становлять від півметра до 1,2 м. Такий дивовижний порядок зовсім не властивий раптовій і хаотичній природі. Ці стовпи неодмінно мають бути творінням людини! Проте ж ні - це наслідки давнього виверження вулкана і виходу на поверхню землі того самого базальту, основи всіх каменів, матеріалу, з якого робляться планети.

f0179e66b3ba4076b389f3bc73756499.jpg

Важко повірити, що ці колони створили не люди

Так, зовні базальт не надто вражає. Однак якщо подивитися на нашу Землю уважніше, то виявиться, що без нього вона просто не може існувати. Базальт - основа тектонічних плит, що пливуть океаном магми і несуть на собі всі інші мінерали, гори, ґрунт, ліси, моря, нас із вами; сама магма - теж розплавлений базальт, який за високих температур стає легким і текучим, як вода. З базальту складаються і місячні гори, і безкраї рівнини Венери, і червона поверхня Марса. Якщо коли-небудь у глибинах космосу ми знайдемо планету, схожу на Землю, вона теж складатиметься з базальту. Одним словом, базальт у найпрямішому сенсі слова опора й основа всього. 

Однак під час вивержень вулканів світ у прямому сенсі перевертається з ніг на голову: твердий базальт стає лавою і тече з вершин донизу, утворюючи потоки, річки і навіть цілі озера рідкого каменю. Через якийсь час лава остигає, і камінь знову твердне. Якщо це відбувається швидко, то від сильного перепаду температури в камені утворюються тріщини, і він розколюється. Однак на відміну від багатьох інших гірських порід, базальт розколюється не безладними тріщинами, а вертикально вниз. Саме так і виходять рівні, геометрично правильні стовпи, так схожі на творіння людини. Або інопланетян - якщо врахувати, скільки цим стовпам мільйонів років. 

7c71e07ca685abaf14926ae01c52a1e7.jpg

Ці стовпи частково вивітрилися і з конструктивізму перетворилися на ар-деко

Базальтові стовпи в Рівненській області - пам'ять про стародавні вулкани, які вирували тут неймовірну кількість часу тому, задовго до людей і навіть динозаврів. Однак людям від тих часів залишився значний спадок у вигляді величезного базальтового родовища. Його почали розробляти в XVIII столітті і добувати звідти камінь дивовижної якості, з якого виходила чудова бруківка. Саме заради бруківки базальт під Рівним насамперед і видобували; рівненський камінь настільки цінувався, що ним мостили вулиці по всій Європі, від Варшави до Лондона! А завдяки геометрично правильним стовпам бруківці часто навіть форму не треба було надавати - можна було просто зробити «нарізку» зі стовпів, і вже готові красиві багатокутні плитки!

Однак минав час, бруківку став витісняти асфальт, і кам'яні плитки стали не настільки затребувані, як раніше. А ось базальт став потрібен ще більше: у цього каменю відкрилися нові незвичайні властивості, наприклад, здатність утримувати тепло, і його стали використовувати як матеріал для теплоізоляції.З розплавленого каменю роблять базальтове волокно - тонкі нитки, легкі та гнучкі, які не тільки тримають тепло, але при цьому ще й вогнетривкі. Частина кар'єрів під Рівним усе ще функціонує і видобуває базальт.

33a440f202cc5d6e247a22cd18139896.md.jpg

Колись це озеро було кам'яним кар'єром

Ті ж кар'єри, де видобуток уже припинився, заповнилися водою і перетворилися на неймовірної краси озера незвичайного бірюзово-зеленого кольору. Яскраво-зелені озера на тлі строгих призматичних кам'яних колон - воістину фантастичне видовище. Навіть не віриться, що звичайний камінь може створити таку красу. Хоча хіба після такого його можна назвати звичайним?

Під час написання статті використано матеріали таких сайтів: rivne-day.comukraine-is.comukrinform.ua

Женя Орінго
Julia777
Втр, 10/09/2024 - 16:23

Дякую за цікаву статтю.