На Місяць! Туди століття за століттям з надією спрямовувалися наші погляди, туди вперше долетіла людина. Можливо, колись на супутнику Землі й справді височітимуть новобудови наших колоній – але уява дісталася до нього значно швидше.
Читаючи наукову фантастику, можна відчути неабияку гордість за майбутні покоління: майже в усіх романах Місяць вже колонізований, заселений, а подекуди й закинутий. Уся увага спрямовується кудись у далекий космос… Втім, є і романи, присвячені саме пригодам на Місяць. Пропоную поставити на поличку класики «Місяць — суворий господар» Гайнлайна й пошукати інші схожі історії.
І першим в нашій місячній подорожі буде трилогія "Місяць" Єна Макдональда ("Новий Місяць", "Вовчий Місяць", "Повсталий Місяць"). Якщо ви з захопленням стежили за переділом влади в «Грі Престолів», то радійте: на вас чекає купа нечитаних сторінок про інтриги й війни домів в космічних декораціях. В світі Єна Макдональда Місяць колонізований вже досить давно. Тут перемішалися усі культури й традиції, а замість чітких законів працюють хиткі домовленості. Усім завідують п'ять величезних родин, які суперничають за владу й ресурси, адже на Місяці потрібно платити навіть за право дихати. А повернутися на Землю вже не вийде – організм адаптувався до інших реалій. Матріарх бразильського роду Корта вже немолода й потроху втрачає владу, яку хочуть підхопити інші. Отож, на нас чекає велика війна…
Нестандартні персонажі, діями котрих спочатку обурюєшся, а потім захоплюєшся, надзвичайно живий й привабливий устрій місячної колонії, анархія та несподівні сюжетні повороти (в світі Єна Макдональда, як і у Мартіна, недоторканих немає) – обіцяю, що цю книгу ви читатимете навіть уночі.
Далі відкриваємо "Артеміду" Енді Вейєр – дивовижний сплав твердої наукової фантастики й авантюрного роману. До того ж з, на мій смак, найбільш привабливо змальованим Місяцем. Про що казати, якщо на цей Місяць навіть літають туристи! Умови в місячній колонії досить незвичні, вони ніби й комфортні, але небезпека ховається майже усюди – це буде змальовано у дусі сайфаю, дуже детально. Але приїхати у відпустку на супутник Землі й трохи полоскотати собі нерви хочеться багатьом.
Втім, є й ті, хто живе виключно в «Артеміді», першому місячному місті, наприклад, головна героїня Джаз. От тільки туристичне місто не обіцяє легкого життя – щоб якось триматися на плаву, доводиться час від часу займатися контрабандою чи погоджуватися на участь у злочинах. Один з них йде (очікувано) не за планом – й закручується величезна інтрига…
І завершує наш космічно-літературний екскурс Девід Педрейра з романом "Пороховий Місяць", один з перший місячних детективів. На відміну від попередньої книги, на цей Місяць ніхто не поїде, принаймні в здоровому глузді, адже супутник майже не колонізований. На ньому активно видобувається гелій-3, необхідний Землі – але робота ведеться в надскладних умовах. Тож і беруться за неї ті, кому нема чого витрачати.
Недивно, що в таких умовах коїться злочин, дивніше навпаки те, що це перше вбивство на Місяці. І звісно, читачеві разом з головним героєм доведеться довго розшукувати істину, намагаючись не втратити розум у гнітючих декораціях суворого негостинного Місяця та потроху наростаючого відчуття близької небезпеки.
Місяць Девіда Педрейра приблизно такий же непривабливий по умовам, як і Місяць Єна Макдональда – от тільки й політика тут набагато брудніша, а вплив Землі значно більший. Тож читацьку симпатію викликатимуть виключно люди, що приховують в собі таємниць не менше, ніж цілий всесвіт.
А які романи про Місяць читали ви? Діліться в коментарях!
Ольга Орінго