Часи складні, їх треба перетерпіти. Я тримаюсь, працюю, жартую, кудись біжу, щось вигадую, заробляю і скидаю донати, купляю та читаю книжки, слухаю лекції, вчу мови (англійську й українську), але насправді мені терміново треба латати дах, так само, як і переважній більшості українців.
Повноцінної системи психологічної реабілітації для пошарпаних війною поки що не існує, до того ж розумію — у першу чергу необхідно відновлювати військових, поранених, дітей і тих, хто втратив близьких, а в цілому благополучні тітоньки вкрай середнього віку, такі як я, по справедливості аж ніяк не потрапляють до кола людей, якими треба опікуватися.
Але що ж робити, коли розуміла — так далі не можна продовжувати? Чорна діра війни у серці перетворилася на рану, що не загоїться сама, і рана ця продукувала темряву, спотворювала світ навколо, заважаючи рухатися до перемоги. І ось випадково я встигла влітку схопити те повзуче лихо за хвіст.
Будь-яку задачу, навіть дуже масштабну, можна вирішити, коли зрозумієш, з чим саме маєш справу. Втомилася бігати від порожнечі всередині, сіла трохи помалювати, фоном увімкнула Жадана з Собаками, як раптом почула пісню «Діти» зовсім інакше.
Зазвичай я її прогортала, щоб не засмучуватися, але тим вечором за сумом на слова «…І те, що тримало тебе раніше буде тримати тебе надалі...» несподівано прийшло натхнення. Тримало мене, як і раніше, ювелірне мистецтво, а ще — давнє вміння лікувати самостійно тіло й душу. Мій голос міг стати повністю матеріальним сріблом. Почала розмовляти з собою, щоб відшукати початок мого лиха і поступово добалакалася до нового проекту «Ювелірна арт-терапія».
Створився своєрідний лист опитування, який потім заповнила, виманюючи з себе образи, які ховалися у темних кутках. Нижче видно, як лист заповнювався.
Покрокове заповнення:
Наріжним каменем сеансу було вхоплене відчуття випалених блискавкою дерев, які виглядають зовні нормальними, але постраждали всередині. І потім з’явилися ми, звичайні люди, що тримають на своїх руках можливе майбутнє. Допомогло. Далі жити можна… А як знов накриє — вже знаю, що треба зробити. Поділилася з Олею концептом самодопомоги, вони з друзями у Чехії теж провели сеанс і навіть зліпили з глини візуалізації побаченого. Кажуть, що спрацювало добре.
Моє випалене дерево перетворилося на срібний зріз, допоміг зробити його Олександр Лукацький. Тепер думаю зробити картку з послідовністю дій та необхідними засторогами, щоб за бажанням могли спробувати цей спосіб усі, хто відчує потребу.
А чому ж так довго визрівають подібні справи? З початку липня слухала себе, чи не повернеться те повзуче лихо непотрібності, та усе добре і випробування арт-терапії визнаю вдалими. Від пісні "Діти" засмучуватися можу й досі, але тільки тоді, коли дуже перевтомлена.
…Цю лють зими й березневі ріки
Цю давню потребу лишатись людиною
Ми запам'ятаємо все це навіки
Нам далі жити цією країною
З ночі лишається небо темне
Іде війна – виростають діти
І любиш їх, тому що крім тебе
Їх тут ніхто не буде любити
Ранкова збивка теплого серця
Нічного неба дереворит
І наше повітря нам дається
Щоби дихати і говорити.
Тримайтеся, друзі. І обов’язково говоріть. З собою, з людьми, з деревами, з аркушем паперу.
Ми побачимо майбутнє й перемогу, треба дотерпіти.
З любов’ю, Олена Маслова
nadiya-ye
Пнд, 11/09/2023 - 12:07
Loana
Пнд, 11/09/2023 - 12:43
Лелеока
Пнд, 11/09/2023 - 12:54
Лелеока
Пнд, 11/09/2023 - 12:55
Anastasiya
Пнд, 11/09/2023 - 18:32
Sunshine
Пнд, 11/09/2023 - 21:32
LeTim
Пнд, 11/09/2023 - 22:28
dora2014
Втр, 12/09/2023 - 08:40
Julia777
Ср, 24/04/2024 - 12:39