Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Чотири стихії

Алхімію без поняття про стихії просто неможливо уявити. Якщо вже ти хочеш дістатися до самих основ світу, то в якийсь момент тобі волею-неволею доведеться розкласти його на складові частини. А що ж із такого розкладання вийде?..

Збіг чи ні - але в різних філософів із різних країн і культур незмінно виходило чотири основні елементи, або стани матерії, кому як більше подобається. Філософи Греції, брахмани Індії, вчені Японії і, звісно, алхіміки середньовічної Європи розподіляли світ на чотири частини: рухливий вогонь, легке повітря, плинну воду і ґрунтовну землю. Іноді, щоправда, додавали ще й п'ятий елемент - ефір, або порожнечу, або небо, але він зазвичай виявлявся таким невловимим і таємничим, що ми зараз, мабуть, говорити про нього не станемо. Зосередимося на елементах більш зрозумілих і відчутних.

5f455ec09db68a4bb48aec54f4469031.md.jpg

На фото: ланцюг "Чотири стихії"

Почнемо з вогню - найлегшого, найрухомішого і найневловимішого елемента. Вогонь - сама мінливість, сам рух; він настільки активний, що може передавати цю властивість іншій матерії. Недарма все, чого торкнувся вогонь, саме перетворюється на вогонь. Утім, далеко не завжди передача рухливості відбувається настільки драматично. Частіше вогонь просто робить матерію більш мобільною: вода починає кипіти, повітря - швидше рухатися, земля і пов'язані з нею речовини взагалі змінюють свої властивості до невпізнання.

Середньовічні алхіміки, користуючись ще напрацюваннями своїх ідейних попередників із стародавньої Греції, приписували вогню такі властивості, як гостроту, швидкість і тонкість, а також тепло і сухість. Вогонь - великий роздільник і перетворювач, без нього не робиться діло (і жоден алхімічний експеримент - недарма остання частина Magnum Opus, рубедо, фактично являє собою вогняну трансформацію речовини).

Зріла алхімічна традиція і європейська езотерика, що виросла з неї, пов'язують вогонь із духовним осяянням, творчістю, перетворенням і натхненням. У колоді Таро вогню відповідає масть жезлів.

13b8c8ef9a6a3802da5ae5a6bb904de3.md.jpg

На фото: підвіс "Чотири стихії. Вогонь"

Повітря - невловимий, неосяжний елемент, що вислизає практично від усіх почуттів, за винятком хіба що дотику і зрідка слуху. І то, відчувати і чути повітря можна лише в русі - у вигляді вітру. Де він? Здається, ніби ніде - але насправді всюди. Повітря здається чимось легким і незначним, у його силу важко повірити - доки не побачиш, як ламає дерева штормовий вітер, або не дізнаєшся, скільки насправді важить повітряна маса, що становить горезвісний "міліметр ртутного стовпа". Тоді сила і міць повітря стають більш ніж очевидними... точніше, відчутними у всіх сенсах.

Серед властивостей повітря в алхімічній традиції - округлість, рухливість, тонкість, тепло і вологість. Повітря - гонець, що переносить найлегші частинки речовини, посланець і посередник, сполучний і об'єднуючий елемент. В езотеричній традиції повітря - стихія інтелекту, розуму, логіки, спілкування і комунікації. У колоді Таро "повітряна" масть - мечі.

f4db8580f3c3067298dfeb046a42220a.md.jpg

На фото: підвіс "Чотири стихії. Повітря"

Вода - ще один рухливий елемент, але, на відміну від вогню й повітря, не стрімкий і невловимий, а спокійний і врівноважений. Вода рухається туди, куди вважає за потрібне; її сила - саме у впевненості. Якщо вже водний потік обрав для себе шлях, ніщо не зможе його зупинити, або змусити згорнути вбік, або розвернути назад. Крім того, вода - джерело і запорука життя: це елемент, який сприяє породженню матерії, напуває все живе, врешті-решт, з нього на чималий відсоток складається навколишній світ.

Серед алхімічних властивостей води - округлість, рухливість, щільність, вологість і холод. Вода - розчинник і посередник (цим вона схожа з повітрям), вона здатна заспокоїти й остудити що завгодно. В езотеричній традиції вода - це емоції та почуття, інтуїція, натхнення, осяяння, подорож у підсвідомість - майже як в океанські глибини. "Водна" масть Таро - кубки.

4afd6d5b1006e6c732b40ab87097466b.md.jpg

На фото: підвіс "Чотири стихії. Вода"

І, нарешті, земля, з усіх елементів найщільніший, найнадійніший і найгрунтовніший. Її сила - у сталості. Що б не відбувалося, що б не перетворювалося вогнем, не носилося в повітрі, куди б не текла вода - земля залишається незмінною, сама собою. Земля здатна нести на собі всі інші стихії, сприймати їх спокійно і впевнено і так само взаємодіяти з ними. Камінь, пісок, ґрунт - усі вони обіцяють опору й можливість відпочинку. Земля завжди готова підтримати: якби стихії були людьми, вона, напевно, була б мудрою і всерозуміючою матір'ю (а то й бабусею).

Алхімічні властивості землі - округлість, нерухомість, щільність, сухість, холод. Земля є основою всього, запорукою для всього живого, джерелом сил для нього ж. У Таро з цією стихією пов'язується масть пентаклів або динаріїв, тобто матеріального добробуту.

a18cf203d89ac27ef31d57987d0d02ff.jpg

На фото: підвіс "Чотири стихії. Земля"

Стародавні мудреці вірили, що чотири стихії складають цілу світобудову, а їхня взаємодія і рівновага - основа всього всесвіту. Кожна людина може вибрати для себе ту стихію, до якої в неї лежить душа (а може, й кілька, а може, й одразу всі?), і черпати з неї силу. Однак при цьому варто пам'ятати, що тільки загальна гармонія здатна стати основою світобудови. Зрештою, алхіміки знали, що говорили!

 

Женя Орінго