Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Чужі скарби на нашій землі

Про скіфів на українських землях ми всі так чи інакше щось знаємо. А чи багато нам відомо про кельтів, які теж тут жили? Так-так, були й такі часи!

Кельти в Україні? Бути не може. Кельти - це щось про горду Ірландію, поетичний Уельс, сувору Шотландію. А у нас-то їм звідки взятися? Що ж, давайте розбиратися, звідки. Заодно подивимося, чи залишилося зараз на українській землі що-небудь кельтське. Спойлер: залишилося, причому в досить несподіваній формі...

Але поки що невеликий лірично-науковий відступ. Етапи розвитку племен і народів в археології розрізняють за особливостями матеріальної культури: горщиками, мечами, прикрасами, всяким таким. А як іще? Більшу частину своєї історії людство, на жаль, не записало. Особливості ці можуть бути різними: форми горщиків, візерунки на прикрасах, використання якихось особливих матеріалів... У кельтів теж є свої так звані археологічні культури (так, у кельтів їх багато, тому що самих кельтів було багато). Найвідоміша називається "латенська". Як уже було сказано, особливості у таких культур можуть бути різними, наприклад, особливість культури дзвоноподібних кубків вже з назви можна зрозуміти. А особливість латенської в тому, що вона взагалі не схожа на археологічну: її візерунки та артефакти настільки сучасні, що часом здається, що їх у розкопи підкидали.

952118775e7f066029747c9c2ecd9f8b.jpg
 
Геометрія латенських візерунків нагадує чи то сецесію, чи то зовсім сучасність. А вже наскільки вони складні - повірити важко... 
 
1c2397751d768523d03997ff49ad3a67.md.jpg
 

А чи можете ви повірити, що вся ця краса давним-давно створювалася і в Україні? Так-так, саме. На території Закарпаття (а часом і Прикарпаття) археологи вже не перший десяток років знаходять не що інше, як артефакти латенської культури, які нічим не поступаються "класичним" зразкам із Британії та Ірландії. Особливо багаті на кельтські артефакти околиці Мукачева: наприклад, під Мукачевом було знайдено ось цей красивий і дивний золотий предмет. Імовірно, це фрагмент торквеса - характерної кельтської прикраси, масивного шийного кільця.

 

bc6b9631cb522681fe60e5b30b92eb2a.jpg
 

Ще один артефакт був знайдений зовсім недавно, всього три роки тому. Судячи із золотих очей фігурки, вона зображує якесь невідоме божество.

 

4120950e6fa309265b6526740d8d904a.jpg

 

Кельти здавна славилися як чудові ковалі, майстри, що працювали зі всілякими металами, від заліза до золота. Один із прикладів своєрідного латенського ковальського мистецтва - ось така ритуальна маска.

 

bb9646cd15b3c1249636835ddac842f1.jpg
 

А це, між іншим, зображення кельтської священної тварини. І не смійтеся. Так, вепр у кельтів - істота дуже шанована, у вепра і богу перевтілитися не соромно. Ось цей металевий кабанчик, цілком можливо, був охоронним амулетом.

 

0190a3bf1b85745572d01e10eb30fea8.jpg

 

До речі, про вепрів (і не тільки). Відомий український кельтолог Геннадій Казакевич пише, що в українських топонімах залишилося чимало кельтських слідів. Один із прикладів - річка Мика або Мука на Житомирщині, назва якої походить від кельтського слова mucc, що означає "кабан". Так-так, Кабаняча річка, священна, між іншим! За свідченнями Казакевича, різноманітних назв, успадкованих від кельтів, в Україні чимало. Крім Кабанячої річки є ще, наприклад, річка Порожиста (Радоробель, див. валлійське rhaedrawl, "порожистий"). Або гора Хмарна (Камула, від camul, "хмара"). Або річка Військова (Латориця, від lato, "воїн"). Тож кельти куди ближче до нас, ніж здається!

А звідки взагалі на Закарпатті та Прикарпатті (і навіть на Поліссі) взялися кельти? Судячи з даних археології та мови, вони прийшли із заходу Європи і потрапили в оточення фракійців - племен, що мешкали на величезній території Східної та Південної Європи. Ви абсолютно точно про них знаєте, навіть якщо впевнені в зворотному: з Фракії був знаменитий Орфей і його кохана Еврідіка. Так кельти зіткнулися майже з героями античних міфів! Зіткнення було непростим: часом кельти з фракійцями воювали, часом воювати втомлювалися і укладали мир. У мирні часи вони селилися поруч, торгували, одружувалися, одним словом, всіляко змішувалися. Так на території сучасної західної України виникло змішане кельто-фракійське суспільство зі змішаними мовами, культурою, міфами... Чому прикраси, фігурки та топоніми залишилися від кельтів, а фракійці наче у повітрі розчинилися? Невідомо. Це одна із загадок давньої української історії.

Не менша загадка - куди потім ті й інші поділися. Одного моменту кельто-фракійці просто кудись зникли, а через доволі довгий час їх змінили слов'яни. Хто жив на території України в цей дивний проміжок часу? Чи жив хтось узагалі? Кого зустріли в степах і горах новоприбулі слов'яни - можливо, кельтів, які змінилися до невпізнання?.. Невідомо. Все це тільки належить розкопати і дізнатися.

 

222997b3f0920bbe41a67bf865cac101.md.jpg

На фото: каблучка "Келлс"

Женя Орінго

 

ljudviga
Пт, 08/09/2023 - 16:14

Чудове дослідження. Велике дякую за таку цікаву статтю