Ми вже звикли, мабуть, що коли зима віє своїм морозним подихом — саме час повзти під ковдрочку з келихом гарячого вина з прянощами. А давайте сьогодні пофантазуємо та спробуємо, чим ще можна зігрітися п’янким вечором п’ятниці?
Почнемо з "динозавра" коктейльної класики: "Гарячий Тодді" (Hot Toddy). З історією виникнення цього рецепта, як у багатьох з них, э питання: чи то ірландці створили для сугріву у XVII столітті, чи то шотландці для жінок у XVIII, чи то матроси тоді придумали зігріватися пальмовим вином з прянощами, звідки і пішли рецепт і назва. Головне, що треба знати нам: це ціле сімейство коктейлів, де в оригіналі напій складається з віскі, чаю (води), підсолоджувача та спецій. Зараз міцною основою може бути що завгодно, від рому і джину до кальвадосу, а це означає безліч рецептів і величезне поле для експериментів.
Я наведу пару прикладів
1. 50 мл бурбону, 240 мл окропу, 2 ч. л. меду, 1 ч. л. натертого кореня імбиру, 1 паличка кориці, лимонний сік за смаком. В улюблену чашку складаємо мед, імбир та лимонний сік. Заливаємо окропом, додаємо бурбон, кидаємо паличку кориці і даємо настоятися 5-10 хвилин. Перед вживанням можна підігріти.
2. 50 мл віскі, 200 мл гарячого чаю, 2 ч л меду, 2 ч л лимонного соку, 1 квітка гвоздики, мускатний горіх і мелена кориця за смаком. Заварюємо гарячий чай, яким заливаємо мед та лимонний сік. Додаємо спеції та алкоголь, даємо настоятися 3-5 хвилин.
Не забудемо про пунш! Холодні і безалкогольні пунші це звичайно добре, але яка з них користь взимку? Візьмемо рецепт вогняного пуншу з листів Чарльза Діккенса 1847 року. Він зовсім трохи змінений та адаптований під нинішні реалії та відповідає класичним вимогам про п'ять інгредієнтів. Це досить міцний пунш, тож подавати його слід у невеликих кількостях.
Візьміть: 500 мл темного рому, 300 мл бренді, 3 лимони, 250 г тростинного цукру, 1 л окропу або чорного чаю. У жаростійкій мисці або каструлі з нержавіючої сталі перетерти цукор з крупно знятою цедрою трьох лимонів. Залишити на 20 хвилин. Додати ром та коньяк, а потім підпалити, використовуючи жаростійку ложку з будь-яким міцним алкоголем, можна спиртом. Нехай суміш горить близько 3 хвилин, після чого полум'я можна згасити, накривши кришкою. Забрати лимонну цедру, додати сік з 3-х лимонів і гарячий чорний чай, чи просто окріп. Прикрасити часточками цитрусових та тертим мускатним горіхом. Я ще додаю паличку кориці. Перед подачею напій можна настоювати близько трьох годин у холодильнику, а потім знову підігріти, але можна пити й одразу.
Культовим зігріваючим напоєм у західній культурі можна назвати і гарячий масляний ром (hot buttered rum). Це традиційний напій до зимових свят! Історія його створення йде дуже глибоко: вже в XIII столітті олію почали додавати в ель, щоб посилити її лікувальні властивості. Потім європейці навчилися дистиляції і масло почали додавати в міцніші напої. Після того, як патоку почали імпортувати з Ямайки в колоніальну Америку і винокурні почали відкриватися в Новій Англії, колоністи почали додавати ром у гарячі напої. Напій припав до смаку різдвяній Америці і швидко завоював шанувальників у всьому англо-американському світі. Спочатку в hot buttered rum додавали міцний, витриманий темний ром, який зберігав у напої виразний аромат меласи. Пізніше в хід пішли легші дистиляти та їх пряні версії.
Оскільки рецептів гарячого масляного рому безліч, пропоную спробувати такий: 50 мл золотого або пряного рому, 25 г вершкового масла, 1,5 ч. л. коричневого цукру, 2 бутони гвоздики (за бажанням), паличка кориці, мускатний горіх за смаком, гаряча вода. На слабкому вогні в невеликій каструлі розтопити масло з цукром та гвоздикою. Зняти з вогню, додати до суміші ром і добре перемішати. Вилити через сито в жароміцну склянку або чашку і додати гарячу воду за смаком. Прикрасити паличкою кориці та тертим мускатним горіхом. Пити одразу, не відтягуючи задоволення!
І ще дещо з несподіваного. Натрапила на цей рецепт і тепер сама хочу його спробувати! За знайденою інформацією, горячий напій "Негус" теж один із найстаріших. Вважається, що його винайшов полковник Френсіс Негус, великий експерт у геральдиці. Сталося це чи за років правління королеви Анни (1702-1714) чи Георга I (1714-1727). У будь-якому випадку, це сталося до 1732 року, тому що саме тоді полковник відійшов у інший світ (треба сказати, в похилому віці). Для напою з його ім’ям вам знадобиться: 1 лимон, 2 ст. л. цукру, 1 пляшка портвейну, мускатний горіх до смаку, вода. З лимона зрізати цедру, намагаючись якнайменше зачіпати білу шкірку. Покласти цедру в невелику каструльку, додати сік лимона, цукор і пляшку портвейну. Підігрівати на повільному вогні постійно помішуючи, доки цукор повністю не розчиниться. Додати 1 склянку окропу (200-250 мл) і процідити в глечик. Подавати гарячим. Портвейн для цього напою має бути недорогим, але безперечно справжнім.
Отож, чим плануєте зігріватися цієї зими?
Альона Мінакова для Орінго