Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

День яблук

21 жовтня відзначається Національний день яблук. Так, серед довжелезного переліку різноманітних свят є і таке, хоча, здавалося б, у чому сенс присвячувати цілий особливий день звичайнісінькому фрукту? Однак саме звичність (принаймні на перший погляд) яблука й послугувала причиною того, що його обрали як символ свята...

Звідки таке дивне свято взагалі взялося? За створення цієї традиції, як і інших незвичних речей, на кшталт чаю з молоком і специфічного гумору, ми можемо дякувати Англії. Ідея створення Дня яблук у далекому 1990 році прийшла до членів британської ініціативної групи Common Ground. Група займалася екологічним активізмом - ні, вони не вривалися в музеї і не обливали картини супом, а збирали інформацію про рідкісні види в Британії, підтримували місцеве фермерське господарство і просували ідею, що природа їхньої рідної Англії гарна, цікава, і непогано б ставитися з повагою і до своєї землі, і до людей, які на ній працюють.

3dd0dcd7102c70b8f0ada575979b6473.jpg

Фото з однієї з перших акцій Common Ground

Члени організації зрозуміли, що ніякої екологічної обізнаності не варто чекати, поки людям просто нецікава їхня земля. А значить, інтерес потрібно розвивати. Одним із перших проєктів Common Ground був New Milestones Project. Суть його полягала в наступному: активісти Common Ground домовилися з кількома молодими художниками, і ті створили кілька оригінальних скульптур. Після цього члени Common Ground розвезли скульптури по звичайнісіньких англійських селах і встановили їх там.

Це було зроблено для того, щоб навіть у найнуднішому місці з'явилася якась місцева визначна пам'ятка. Люди б почали про неї говорити, її обговорювати, вона стала б частиною ландшафту; біля неї почали б призначати зустрічі, використовувати як орієнтир, розповідати друзям з інших міст і сіл... І так поступово власне місце життя стало б для людей цікавішим, у них з'явилася б мотивація піклуватися про нього.

8184da5eb65c3b04b426fc562e20f249.md.jpg

Одна зі скульптур, створених у рамках проєкту

Незвичайний проєкт спрацював.Випадкові скульптури у випадкових місцях настільки сподобалися людям, що за деякий час у Common Ground почали надходити заявки з усіх кінців Англії з проханням приїхати і їм теж щось таке встановити. І маленькі міста та села стали користуватися трішечки більшою любов’ю від своїх мешканців.

А до чого ж тут День яблук? Це була ще одна ініціатива Common Ground для підвищення інтересу до землі та фермерства. Учасники організації хотіли продемонструвати, що фермерська справа і садівництво –  не щось далеке і незрозуміле сучасному городянину, а важлива справа, в якій є і краса, і веселощі, і навіть романтика. День яблук замислювався як свого роду сучасний аналог стародавніх свят врожаю, а заразом привід підвищити обізнаність сучасних людей, звідки на їхніх столах взагалі беруться яблука. До речі, яблука були обрані ще й тому, що на англійських прилавках це найчастіший і дуже звичний фрукт. Просте яблуко стало чудовим символом непомітної фермерської роботи, яка насправді приховує в собі чимало цікавого.

74a60078ac512c543498b6e842648399.md.jpg

На фото: підвіс "Яблуко за задоволення"

Найперший День яблук пройшов як величезний яблучний ярмарок: у лондонський Ковент-Гарден з'їхалося безліч фермерів, селекціонерів, власників яблучних розплідників і навіть виробників сидру. Це був однозначний успіх. У наступні роки День яблук почали святкувати не тільки в Лондоні, а й в інших містах і селах: це був чудовий привід поторгувати, продемонструвати продукцію, завести корисні знайомства, та й просто порадіти життю та випити хорошого сидру.

До початку XXI століття про День яблук дізналися і за межами Великої Британії, а через деякий час він дістався до США. До речі, цікаво, що в Північній Америці росте лише один вид дикої яблуні, вона дає дрібні, кислі і несмачні плоди, які неможливо їсти. Тому переселенцям доводилося привозити насіння з Європи і вирощувати яблуні в Новому світі «з нуля».

Фактично американців у новій землі навчила садити яблуні одна людина – Джон Чепмен, він же Джонні Яблучне Зернятко, місіонер, проповідник і... селекціонер. Він подорожував західними штатами з мішком яблучних зерен і допомагав усім охочим висаджувати яблуні: садив насіння, будував паркан навколо майбутнього саду, давав корисні поради і вирушав подорожувати далі. Звучить як опис героя казки чи народної пісні, проте Джон Чепмен був цілком реальною людиною. Тож по той бік океану, у США, теж є своя історія, пов'язана з яблуками – і свій привід відзначати День яблук.

55f93dfa065a4f85be751df8212d24bf.jpg

З одного зернятка виростає яблуня, з однієї людини, щиро закоханої у свою справу, іноді починаються чималі зміни на краще. Думаю, нескладно буде провести подальші паралелі. Отож пропоную відсвяткувати сьогоднішній день, поласувавши ювелірним яблучком, створеним з любов’ю та майстерністю.

Ольга Орінго