Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Дітям - про недитяче

Десь в надрах моєї харківської квартири лежить й, мабуть, тріпотить сторінками від звуків вибухів тоненька бірюзова книжечка з червоно-чорним написом «Від війни плачуть». Книжка ця, на обкладинці якої дівчинка міцно обіймає свій будинок, написана не в Україні – втім й назву, й зміст має дуже влучні…

Як розповісти про війну дітям? Як би нам не хотілося убезпечити від нової реальності хоча б дітей, війна стала невід’ємною частиною кожного без виключення життя. Діти звикають гратися в сховищах, навчаються онлайн, стають біженцями й разом зі своїми родинами турбуються за близьких, а іноді й втрачають їх… Важко підібрати правильні слова, щоб поговорити з самими маленькими про горе, втрату та смерть – а втім розмова ця необхідна. Допомогти може книга: травматичний досвід, втілений в художньому образі, не стає менш болючим, але з ним вже можна працювати й розмовляти про почуття.

Недивно, що останніми роками в Україні з’явилося чимало книжок про війну: натхнення, на жаль, аж надто поруч з нами. Є серед них і адресовані дітям, тож давайте складемо невеличку бібліотечку.

звездочка «Це тиха ніч, мій астронавте»: авторка Оксана Лущевська; ілюстрації Катерини Степаніщевої.

Зовсім невеличка історія, стилізована під щоденник семирічної дівчинки Ії. Ія записує все, що бачить навколо себе в перші дні війни: ось переписуються під час повітряної тривоги однокласники; ось вони проводжають на фронт тата; ось Ія з мамою сплять вдягнені, щоб встигнути в бомбосховище… Ія хвилюється, тривожиться, та разом з тим не забуває мріяти й підіймати очі до зорь. Там живе астронавт, який може кинути величезний метеорит на усе зле! Чи не може?

На окрему увагу заслуговують малюнки у книжці: по-дитячому наївні, вони швидко втягують читача всередину світу Ії. Хочемо ми чи ні, цю історію доведеться переживати разом.

acc864fa5cad57bb83c614a2ba006cfb.md.jpg

5fee836dc782c6f84d33d4d9c89a542f.md.jpg

звездочка «Жовтий метелик»: автор Олександр Шатохін.

Ця книжка має одразу дві незвичності. По-перше, це сайлентбук, тобто на її сторінках панує тиша, жодного слова, тільки картинки й жовті метелики… По-друге, нечасто дитячі книжки розпочинаються з малюнку колючого дроту.

7228edb38c76b9e063a67169d3549879.jpg

Намальований навесні 2022 року, «Жовтий метелик» має в собі все те, чого не повинно бути ні в житті, ні в дитячих історіях: зруйновані будинки, спалені авто, моторошна подорож крізь чорно-білий, обмежений колючим дротом, світ війни. А все-таки головна героїня, маленька дівчинка, що втілює Україну, йде не просто так, а слідує за золотавим метеликом – і сторінка за сторінкою в книзі стає все більше кольорів.

Жовтий метелик, за словами автора, це з одного боку – символ світла й волі, з іншого – нагадування про тих, кого ми вже ніколи не побачимо, але заради пам’яті яких варто продовжувати боротися. Створена без жодного слова, ця щемка й пронизлива історія дозволить подивитися на війну очима найменших  - і не втратити надію.

звездочка «Ми живемо на краю вулкану»: авторка Надійка Гербіш, ілюстрації Олени Лондон.

Кажуть, що кожна нова війна починається із забуття війни минулої. І хоча в нас ця пам’ять досі жива, досвід людей, які вже проходили війну та втрати, а потім відновлювалися, може виявитися дуже підтримуючим. Отож запрошуємо на гостини у затишне маленьке містечко Збараж на Тернопільщині. Тут разом з люблячою родиною та маленьким братиком живе Естер, кмітлива єврейська дівчинка, що мріє стати археологом. Але надворі – 1939 рік, тож усі ми знаємо, що вулкан у самому центрі Європи от-от вибухне…

a019a58a2d4b55ee2b1eea979229360c.jpg

«То тільки спочатку вони забрали наш дім і наше звичне життя. А тепер із кожним днем у нас потроху забирають усе, що робило нас нами» - каже Естер.  Дивно, якими сучасними виглядають деякі моменти Другої світової зараз. Втрата батьків й дому, втеча, переховування, поступове вигорання кольорів до сірого…

А все-таки оповідання завершується на світлій ноті, й «навіть вулкани колись засинають». Після основної ж історії в книзі йде невеличкий психологічний довідник – вправи з нього можуть бути дуже корисними.

звездочка «Абрикоси зацвітають уночі»: авторка Оля Русіна.

Високо над Донбасом летить безпілотник, а вулицями Донбасу бігає хлопчик, шукає свою втрачену собаку Жменьку, адже «бути покинутим вдруге за одну війну – це занадто, особливо як на цуценяче життя». Так починається історія, в якій буде чимало пригод, прогулянок з друзями й навіть трішечки фантастики. Історія, яка була б звичайною історією про хлопця-мрійника, якби не відбувалася  у невеликому містечку на Донбасі, поблизу до лінії розмежування. Але навіть якщо у мрії та польоти увесь час домішуватимуться вибухи й необхідність спускатися у бомбосховище, дитинство все одно триватиме. А абрикоси все одно зацвітуть.

Книжка Олі Русіної здобула неабияку популярність, її переклали польською мовою й з рівним задоволенням читають як дорослі, так і маленькі. А ще частку від продажу кожного примірника Видавництво Старого Лева перераховує у благодійний фонд «Голоси дітей», тож читати буде ще і корисно.

d4d27aba15f233f55c79b0c96468da6a.jpg

звездочка «Яблука війни»: авторка Надійка Гербіш, ілюстрації Софії Томіленко.

У Софійки, героїні цієї книжки, все добре: вона з мамою та татком живуть далеко-далеко від війни, у Америці. Дівчинка бігає узбережжям, збирає мушлі й чекає, поки  чисте американське повітря, що «іскриться свободою», вилікує тата, колишнього вояка Української галицької армії. От тільки тато виглядає все більше й більше спустошеним, а мама Софії не завжди може випромінювати оптимізм.

«Яблука війни» - це чесна історія про складності вимушеної еміграції,  посттравматичний стресовий розлад й про те, що пазуриста долоня війни легко дотягнеться за тобою навіть за океан. Та коли навколо усе ніби добре – добре настільки, щоб ніхто не розумів, в якому морі жаху ти насправді живеш – врятувати можуть лише близькі. Софійці з батьками доведеться навчитися цінувати кожну щасливу мить й дослухатися один до одного. І цим непростим вмінням подолання травми вони поділяться з читачами.

b912160a7c3e4871a7a352d09db878f7.md.jpg

055c538b1c67568bfd8b00f901c815bd.md.jpg

Поділіться, а що дитяче на цю недитячу тему читали ви?

Ольга Орінго

Лелеока
Пнд, 25/03/2024 - 17:01

"Крим Керіма" дуже обережно про депортацію кримських татар. Обережно, страшно, а наприкінці надихаюча легенда, яка у всі часи буде актуальною.
galina_К
Пнд, 25/03/2024 - 17:44

Книга Олени Захарченко «Тільки не гавкай». Знайшла на сайті книгарні Віват, потім довго тримала в руках в крамниці та гортала сторінки. Прочитати зараз так і не вийшло, може колись потім. Тому опис з книжкового сайту: це книга про людей, які бігли в невідомість, але не залишили тих, хто потребував допомоги. Про круговерть життя,де є місце для давнього й нового, смутку й любові. Про віру в перемогу і про незламність українців, які не здаються — хай би де були й жили.
Оля-Оринго
Пнд, 25/03/2024 - 18:36

Галино Георгієвно, я читала "Тільки не гавкай", там над половиною оповідань важко втриматися від сльоз. Добре, що з'являються такі книжки, погано, що з такого приводу...
Cleona
Пнд, 25/03/2024 - 19:34

Обережно написані дитячі книжки - це правильно, але за дитячою книгою стоїть доросла, також травмована війною людина. І тоді навіть звичайні шкільні підручники стають мінним полем розбитої реальності. Але мовчати не можна. Тому книга про Жовтого метелика- це книга про батьків, опікунів і небайдужих освітян.
galina_К
Пнд, 25/03/2024 - 20:06

Дякую, Олю! Ви мене трохи заспокоїли. Я йшла за цією книжкою в крамницю, але там не змогла через сльози прочитати жодного абзацу, хоч і написано гарно, а може саме тому що гарно. І так, повністю з Вами згодна...
Mikurianka
Втр, 26/03/2024 - 10:26

Поки нічого такого не купувала і не читала, скоріше тому що поки сама емоційно не готова до цих книжок