Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

До чого призводить помах крила?

Із чим у вас асоціюється слово "справедливість"? Не замислюючись, по першій асоциації? Найімовірніше, із судом, покаранням і відплатою. Дивно (хоча й показово), що справедливість пов'язана насамперед із чимось грізним і суворим. Але чи завжди має бути саме так?

Якою може бути справедливість, і чи обов'язково їй бути грізною? Звісно ж, добре, коли негідники отримують заслужене покарання. Це врівноважує світ і слугує певною профілактикою зла. Але важко, мабуть, жити у світі, який цілком орієнтований на зло, його розпізнавання, протистояння і покарання. А якою ж може бути справедливість стосовно добра? Логічно припустити, що вона проявлятиметься в його заохоченні. Адже якщо хтось робить добро і отримує за нього нагороду - це більш ніж справедливо, чи не так?..

... Всі ці роздуми про природу справедливості були викликані до життя дивовижною прикрасою каталогу Орінго - підвісом "Ефект метелика". Знамените оповідання Рея Бредбері "І грянув грім" відоме практично всім. Сутність описаного в оповіданні "ефекту метелика" - теж: найнезначніша дрібниця може призвести до катастрофічних наслідків... Але якщо поглянути на підвіс, можна побачити, що він дуже легкий, динамічний, витончений і загалом для подібної моралі занадто оптимістичний. Очевидно, що самому метелику він приділяє значно більше уваги, ніж будь-яким катастрофам, з ним пов'язаним. Як же така життєрадісна прикраса співвідноситься з похмурим попередженням Бредбері?

2b9f77eb499b68b8a859af30a84db29a.md.jpg

Насправді все просто до геніальності. Надамо слово Олені Масловій:

"А якщо поставити все з голови на ноги і спробувати у хорошої, радісної події знайти цю горезвісну точку відліку? 

Зачекайте, але ж у кожного винаходу, що рятує життя, полегшує працю або вражає уяву, теж є свій шлях і свій метелик. З дрібниць народжуються макроподії. З мазків пензля і натхнення народжуються картини. З клітин створюється людина. З людей складаються спільноти. Зі спільнот виникає наш світ...".

Чому справді помах крил метелика не може призвести до чогось хорошого? Чому причинно-наслідкові взаємозв'язки не можуть зійтися в щось прекрасне і надихаюче? Можуть, звісно. І сходяться. Інша річ, що руйнівні й небезпечні збіги ми помічаємо швидше, так уже влаштований наш мозок, але це зовсім інша історія...

5ec68b98da6d8242c0e4759a6a2142b7.jpg

Те саме стосується і справедливості. Справедливість і рівновага - не тільки покарання, обмеження і профілактика зла. Це ще й нагорода, допомога і заохочення добра. Це вибудовування взаємозв'язків між добрими, творчими подіями. І важливість цього настільки велика, що ми й самі, мабуть, ледь її усвідомлюємо.

Ні, я зовсім не хочу сказати щось на кшталт "Всесвіт неодмінно винагородить за добро" або щось у такому дусі. На Всесвіт сподіватися не варто, у нього своїх справ повно. А ось самим раз за разом робити маленькі справедливі справи справді корисно. Так мало-помалу ми й не помітимо, як світ навколо нас зміниться на краще.

А підвіс "Ефект метелика" нехай слугує нагадуванням про значущість малих добрих вчинків і амулетом проти песимізму і фаталізму.

c8f975343e9ee8227022c49d7fe7427c.md.jpg

Женя Орінго