Прикраси з боулдер опалами викликали такий інтерес в Орінгівців, що я вирішила не тільки пошукати нові унікальні камені для ексклюзивних колекцій, а й попросити Юрія Курилюка, експерта з дорогоцінного каміння і нашого давнього друга, розповісти про них більше.
І валуни бувають коштовними...
Boulder (у перекладі з англ. - валун) – англомовний термін, який без додаткового перекладу увійшов до гемологічної мови, позначає один з найцікавіших своєрідних різновидів дорогоцінного іризуючого або благородного опалу.
Боулдер опали (boulder opals) завойовують все більше популярності в сучасній ювелірній справі, хоча раніше їх вважали здебільшого вотчиною колекціонерів незвичайного. Сьогодні їхнє використання - ознака гемологічної обізнаності і гарантія ексклюзивності прикраси.
Загалом опали і їхні різновиди не є рідкісним для природи утвореннями. Причина цьому - досить простий хімічний склад опалів, які вміщують мікрочастинки кремнезему (SiO2, різновиди кристобаліт і тридиміт) нещільний простір між якими заповнений молекулами води. Завдяки такій структурі в них виникають дивовижні явища - різнокольорова гра на поверхні — ефект опалесценції, причиною якого є розсіяння світла від частинок води всередині каменя.
Неповторна перевага, водночас, є прикрим недоліком опала, до якого відноситься його спроможність втрачати молекули води, внаслідок чого можуть виникати маленькі тріщинки або помутніння. Відбувається це лише тоді, коли щасливий набувач буде безжалісно випробовувати опал сонячним світлом чи гарячим сухим повітрям. Якщо вчасно зупинити цей процес і покласти камені у воду, вони знову набудуть первісного вигляду, а тріщини зникнуть, проте захоплюватись такими експериментами не варто.
Гемологи радять зберігати опали у вологих місцях, використовувати для чищення теплу воду та м'які хімічно нейтральні мийні засоби, не застосовувати сильні хімічно-активні речовини та жорсткі абразиви.
Враховуючи простоту складу опалів неважко передбачити, що вони мають досить широку географію розповсюдження. Опали відомі майже на всіх континентах в різноманітних кольорах, бувають майже прозорими, мутними або абсолютно “глухими” для світла. Проте лише невелика частина з них має ювелірну якість обумовлену згаданим вище ефектом іризації або опалесценції, якій проявлений безліччю різнокольорових відблисків від поверхні каменя, які загалом називають “грою”.
Найбільш цінуються чорні і білі опали Австралії (95 % світових запасів ювелірних опалів), поступаються їм ціною, проте виглядають доволі привабливо опали з Ефіопії, окреме місце займають жовтогарячі - вогняні мексиканські опали. Серед країн де в різні часи видобували або видобувають опали Гондурас, Словакія, Індонезія, Бразилія, Польща. Прояви опалу відомі в Україні в камерних пегматитах Волині, здебільшого вони мають чорний колір і нині мало використовуються в ювелірній справі.
Боулдер опали зустрічаються лише на одному місці на Землі - в австралійському штаті Квінсленд. Вони формуються всередині залізистих і піщано-залізистих конкрецій. Розмір конкрецій або валунів видовженої або округлої форми становить від перших сантиметрів до 3 метрів. Вони принципово відрізняються від звичайних благородних опалів тим, що опал заповнює порожнини в пісковику або залізистій породі, що утворює неповторні малюнки різних художніх стилей.
Серед різновидів боулдер опалів концентричні прошарки, які наслідують кола конкреції також часом вони бувають радіальні. Окремий випадок - утворення опалу в ядрі маленьких конкрецій або “горіхів”. Такі боулдер опали знайдені на територіях Йова і Короіт отримали назву “Yowah-nuts”. Найцікавішою властивістю “горіхових” боулдер опалів є можливість овинайдення парних каменів (як дві частинки звичайного горіха), що для більшості опалів є великою рідкістю. Ще одним різновидом є матрикс опал — боулдер опали, що утворюють “систему вен” або заповнюють порожнечі між зернами пісковику або залізняка.
Боулдер опали є надзвичайно привабливим матеріалом для творчих особистостей. В ньому важко віднайти гору або низ, фасад або задню частину. Це дає можливість використовувати камінь на всі 360º. Для них немає обмежень за формою, розмірами, симетрією тощо.
Така незвичність знімає межі знаходження правильної оправи. Деякі з болдер опалів гармонійно і ексклюзивно-дорого виглядають в золотих брендових колекціях, інші - сучасно-демократично в сріблі, не викликають когнітивного дисонансу і просто просвердлені боулдери на звичайній шкіряній мотузці.
Тобто болдер опали може дозволити собі майже кожний? Це дійсно так і є.
Боулдер опали, напевно, один із унікальніших матеріалів де доволі важко визначити його справжню вартість, так само як неможливо встановити рамки краси для природи. Якщо в звичайному благородному опалі яскравість гри є визначальною, в боулдер опалі співвідношення опала і породи створює настільки незвичні візерунки, що робить визначення шкали цінності для них майже неможливою. Ціновий діапазон на боулдер опали коливається від десятків доларів до десятків а часом і сотен тисяч доларів."
-------
Для иллюстраций использованы наши фото украшений и фото интересных камней из открытых источников.
Сподіваюся, вам було цікаво так само, як і мені. Якщо залишилися питання щодо опалів - пишіть, будемо розбиратися разом.
Олена Маслова
Елена Маслова
Пнд, 06/01/2020 - 16:47
Aksinya
Втр, 07/01/2020 - 00:10
Tata27
Втр, 07/01/2020 - 02:31
Oksanushka
Втр, 07/01/2020 - 13:07