Як людство підкорювало повітря, ми на цьому тижні вже розповідали. Але злетіти в небо можна не тільки на кулі чи літаку, іноді для цього достатньо уяви…
Віками людська уява створювала химерних істот. В легендах, бестіаріях, на гербах та на полях манускриптів з’являлися дракони й віверни, єдинороги та грифони. І значна частина цього легендарного товариства вміла літати, втілюючи у собі мрію про таке близьке і таке недосяжне небо. Розгортали крила янголи та демони, злітали на верхівки соборів химери, спускалися згори музи, десь у височині кружляли дракони… В наш час небо вже не заселено міфологічними створіннями – мабуть, вони не витримують конкуренції з літаками. Але вони оживають в книжках, фільмах, а іноді й в ювелірних прикрасах. Подивимося, хто літає в нашому каталозі?
Перший крилатий красень – це «Грифон». Щоправда, на могутні крила тут лише натяк: з пера, пазурів й уважного ока уява домальовує величного звіря, якого колись малювали на гербах. Мало хто знає, але за легендами грифони жили відносно близько від нас: в горах Стародавньої Скіфії, на північ від Чорного моря (і навіть з’являлися на Золотій пекторалі).
Зазвичай грифонів зображували у вигляді лева з крилами та головою хижого птаха, іноді ж до цього додавалися ще рога, бивні та риб’ячий хвіст. Ці істоти могли бути як добрими, так і злими – залежало від настрою оповідача. А греки та римляни приписували грифонам вміння знаходити й стерегти скарби, зокрема золото та срібло, й зберігати у своїх гніздах смарагди. Отож якщо маєте «Грифона», оселіть його на скриньці – він збереже усі інші прикраси.
На фото: каблучка "Грифон"
Ну як же не згадати феніксів, тим більш що їх в каталозі невеличка зграя? Підвіс «Відродження фенікса» нагадує нам про найвідомішу легенду, створену про цих птахів. За нею фенікси вміли відроджуватися з вогню, спалюючи себе, коли відчували наближення старості, і знов постаючи з полум’я молодими.
Цей дивний птах прилетів до нас з Давнього Єгипту. Там його ототожнювали з богом сонця, Ра. Але коли піраміди почало замітати піском, фенікс згадав про своє безсмертя й полетів у інші культури: про фенікса писали грецькі дослідники, Римська імперія обрала його своїм символом божественного походження та вічного існування; в християнстві про фенікса існує стільки історій та апокрифів, що можна створити окреме дослідження. Навіть алхіміки, і ті не оминули цього птаха. А ще він напрочуд красивий – нехай і створений нашою уявою.
На фото: підвіс "Відродження Фенікса"
Серед інших крилатих у нашому каталозі «Страж Середньовіччя» – один з найбільш незвичайних. Спочатку він мав би бути драконом, великим, грізним і вогнедишним. Точніше, віверною, якщо вже зовсім строго слідувати середньовічному бестіарію. Хто має хороші оцінки з фантастичної зоології, знає, що дракон має чотири лапи, а віверна – дві, отже, наш «Страж» – віверна.
Інша річ, що до якого фантастичного виду він би не належав, бути грізним і страшним у нього ніяк не виходить. Погляньте на нього: він зовсім не злісний, зате дуже допитливий і явно любить гратися з власним хвостом, зовсім як кіт. А крила використовує в першу чергу для різних витівок – й для того, щоб вчасно полетіти від лицарів та літописців подалі.
На фото: підвіс "Страж Середньовіччя"
Залетіли до нашого каталогу й гості зі стародавньої Греції – «Муза» та «Пегас». «Муза» відповідає всім суворим канонам класичної краси: витончена фігурка відтіняється великими розкинутими крилами і нагадує стародавню статую. «Пегас» же виглядає більш сучасним і характер має більш легкий, як і належить втіленню творчого натхнення. Канони і рамки, які задає «Муза», звісно ж, важливі – без них не буде поміркованості та гармонії. Однак буйний «Пегас» все одно раз у раз кудись за них виривається!
Дивно, але Пегас, символ натхнення і всього прекрасного та поетичного, має вельми своєрідне і похмуре походження. Кажуть, що він з'явився на світ із крові Медузи Горгони, переможеної Персеєм. Таке походження не завадило йому оселитися на Олімпі та стати посланцем богів: крилатий скакун не тільки носив на спині героїв і з'являвся поетам, а й, наприклад, доставляв Зевсу з кузні Гефеста нові блискавки. Якщо подумати, в образі Пегаса можна знайти безліч несподіваних підтекстів: тут і творчість, народжена з крові, бруду і отрути, і необхідність періодично спускатися з Олімпу, щоб попрацювати носієм блискавок...
На фото: підвіс "Пегас"
І куди ж у крилатій компанії без «НЛО»! Зачекайте, скажете ви, але ж у НЛО немає крил, принаймні у «класичних» різновидів, та й в легендах і міфах їх не знайти. Однак цей «об'єкт» вельми незвичайний. Придивіться до нього уважніше: так, це метелик! Так, трохи незвичайний, весь у кольорах і шестерінках. Але метелики і самі по собі істоти незвичайні: літають ночами, реагують на ультразвук (деякі навіть уміють псувати ехолокацію кажанам, видаючи клацання та скрегіт) і зі світлом мають незвичайні стосунки.
Усі знають про звичку метеликів кружляти навколо джерел світла. Але не всі знають, що річ у тім, що метелики літають ночами, орієнтуючись на Місяць, а штучні джерела світла, розташовані набагато нижче, збивають їх з пантелику і змушують спотворювати траєкторію польоту. Тож метелики летять зовсім не на вогонь, а до Місяця! Вогонь же просто випадково опиняється на шляху... Із цього вийшла б напрочуд романтична історія, як думаєте?
На фото: брошка та сережки "НЛО"
Ольга Орінго