І знову розпочинаємо день з гемологічних розвідок від Юрія Курилюка. Сьогодні мова піде про цоїзит, себто танзаніт, оміряний та таємничий камінь...
***
Час від часу здається, що дива бувають лише в кіно. Ми ніби вже обшукали всю планету, залізли у всі шпарини і вже настільки сумно, що вирішили, що ближче за Марс нам робити просто нічого. Водночас дива стаються тут і зараз...
Цей камінь марно шукати в прадавніх джерелах Риму, Єгипту чи Індії. Світова історія пройшла повз нього, жодним чином ані на мить не зустрівшись.
Ексклюзивний підвіс "Дары Килиманджаро" з танзанітом
Вперше цей мінерал описаний в 1804 році і тоді ж названий цоїзитом. Так він досі називається в усіх мінералогічних словниках. Дорогоцінною революцією в його житті стає 1967 рік, коли яскраві синьо-фіолетові кристали цоїзиту дослідник Мануель де Соуза представляє віце-президенту компанії Tiffany & Co. Генрі Б. Платту. Протягом наступного року Tiffany розробляє проєкти ювелірних виробів із новим мінералом, якому дає особливу спеціальну назву. З тих часів у світі дорогоцінних каменів з'являється незамінний і дуже бажаний синьо-фіолетовий камінь з екзотичною назвою танзаніт.
Незважаючи на те, що мінерал цоїзит знаходили в різних місцях, зокрема США, Норвегія, Австралія, Мексика, Австрія, Фінляндія тощо, лише в одному місці в Танзанії у підніжжя Кіліманджаро на родовищі Мерелані зустрічаються прозорі яскраві камені синього, фіолетового і пурпурового кольорів, які знайшли достойне використання в ювелірному мистецтві.
Сережки "Мадемуазель 2" з танзанітом
Переважна більшість танзанітів для того, аби набути довершеного яскравого кольору в синьо-фіолетових тонах, попередньо прогрівається. Це нівелює зелені і коричневі зони в каменях і значно підсилює синьо-фіолетову гаму. Відбувається така майже магічна зміна внаслідок трансформації основного елемента-хромофору (ванадію), що під дією температури змінює ступінь окислення. Не прогріті танзаніти хоча і мають менш виражений класичний танзанітовий колір, проте за рахунок зональності забарвлення створюють кольорову поліхромність, що може помилково сприйматись за олександритовий ефект. Танзаніти синього або фіолетового кольорів, що не пройшли термообробку, зустрічаються вкрай рідко (менше 0,01% на ринку) і від того категорично дорожчі за термооброблені. В усіх серійних ювелірних виробах, починаючи з брендових і закінчуючи більш демократичними за цінами, використовуються термічно оброблені танзаніти.
За розмірами кристали танзаніти досягають кілограмів. Найбільшим видобутим на сьогодні є камінь вагою понад 3,2 кг. Ограновані ювелірні за якістю танзаніти здебільшого зустрічаються у межах до 10 каратів, найбільші ювелірні зразки максимально сягають 50 каратів. Рекордсменом серед огранованих танзанітів є камінь в 618 каратів, що знаходиться в приватній колекції в США.
Ексклюзивна каблучка "Рыбка з Коро-Гарденс" з танзанітом
Метафізичні властивості танзаніту направлені на чакри горла, корони і третього ока. Він здатний розбудити в людині спроможність співчувати від душі, використовуючи при цьому вищий рівень інтелекту. Як антипод брехні, він штовхає людину на шлях істини і довіри. Його радять носити тим, у кого виникають розбіжності з коханими і близькими людьми для залагодження непорозумінь. Танзаніт є талісманом народжених у грудні.
До речі у культурі масаїв, племен, що мешкають там, де видобувається танзаніт, коли мати народжує, вона отримує в подарунок танзаніт на знак благословення на міцне здоров'я, багате та гарне життя.
Юрій Курилюк, спеціально для Орінго
Чи викликає у вас фіолетове каміння передчуття таємниць і чарів?
Svetlana1707
Пт, 11/06/2021 - 10:06
Iro4ka
Пт, 11/06/2021 - 16:38
Юсяка
Пт, 11/06/2021 - 17:22
Tais
Пт, 11/06/2021 - 18:47
scoiattolo
Сб, 12/06/2021 - 18:30