Знак тризуба має для нас особливе значення. Останнім часом це помітно як ніколи: тризуб став свого роду графічним паролем, за допомогою якого визначають своїх. Та чи багато ми знаємо про походження цього знаку? Чому саме тризуб? Які сенси він у собі приховує?
Тризубоподібні фігури, насправді, неймовірно давні. Одні з найперших подібних зображень були знайдені на трипільській кераміці — характерним візерунком прикрашена одна із статуеток, що зображає Богиню-Мати. Знали тризуб та скіфи: римські джерела повідомляють, що вони зображали на своїх щитах «розділений на три частини вогонь». Дивно, але цей геральдичний малюнок сподобався і самим римлянам, які почали декорувати щити стилізованим тризубцем із блискавок.
Тризуб з Ангкору, Камбоджа, приблизно Х сторіччя
А за часів Київської Русі кожен князь роду Рюриковичів мав власний знак, що виглядав як різні варіації на тему тризуба. Князів було багато — знаків, відповідно, теж: із прямими й вигнутими зубцями, з колами, крапками, хрестами, а в князя Святополка Ярополковича (на прізвисько Окаяний) взагалі був тризуб із квіточкою! А найбільш «класичні» варіанти, які пізніше стали основою сучасного малого герба, належали Володимиру Великому та Ярославу Мудрому.
При цьому тризуб не тільки дуже стародавній, а й дуже популярний: мабуть, складно знайти народ, який не мав би подібного знаку. Від індійського Шиви з потрійними блискавками в руках до скандинавського Одіна, чий символ - стилізована фігура ворона, що летить вгору; від французької геральдичної лілії до «Тарак Тамги», герба кримських татар… Навіть у Новому Світі тризуб зумів відзначитись: серед знаменитих малюнків у пустелі Наска є зображення, що традиційно називається «Андський канделябр». Подивіться самі – чим це симпатичне деревце не тризуб?
Ворон Одіна
Чому ж цей символ набув такої популярності по всьому світу? Вчені досі не можуть зійтись у думках щодо цього. Хтось стверджує, що тризуб - символ єднання трьох тимчасових іпостасей: минулого, сьогодення та майбутнього; хтось — що це символ блискавок, що руйнують злі сили; хтось — що це посилання на образ Світового дерева. Складно сказати, хто має рацію: можливо, якоюсь мірою і все відразу?
Пластунський герб
На українському гербі тризуб з'явився на початку XX століття, як Малий герб був затверджений у 1992 році, і досить довгий час слугував офіційним символом, мало цікавим для широкої публіки. Але з 2014 року тризуб починає переосмислюватися і перетворюватися на символ народний, близький та відомий. З початком активної фази війни тризуб став тим самим графічним паролем, зображенням, яке можна зустріти буквально всюди в різних варіаціях. Українські художники та дизайнери перетворюють та переосмислюють його у найрізноманітніших роботах — приклади ви можете побачити нижче.
Зображення взяті звідси: посилання
Звісно ж, не оминули цей файний символ і в Орінго! Пошукаємо його в наших прикрасах?
Ось тендітна і вишукана обручка "Любимые мотивы", прикрашена не тільки тризубом, а й етнічними візерунками (а при бажанні там можна побачити навіть ягідки калини).
А ось вже дуже солідний, вагомий перстень "Украинские колосья" - він надійно охоплює палець і нагадує про найцінніше: силу наших захисників і золото українських полів. Найрідніші символи, відтворені в сріблі - зараз усім нам необхідна саме така підтримка. Та й на подарунок бійцям буде дуже доречно!
А як щодо підвісів? Ось підвіс "Большой герб" - для тих, хто полюбляє добре помітні та одразу зрозумілі символи. Тризуб срібно виблискує на рельєфному тлі і своїм сяянням немов віщує перемогу. А зі зворотної сторони у підвісу є секрет: там по спіралі розміщені добрі слова. Ті самі, які так важливо не забувати зараз, під час війни... І розділені вони символічно - камінчиками у колір українського прапору.
І нарешті ще один підвіс - невеличкий, акуратний, з простою та ясною назвою "Украинский". Нічого зайвого, таким підвісом можна прикрашати себе щодня - і завжди відчувати захист срібного тризуба. Якщо ж підібрати до нього жовто-сині шнурочки, виходить зовсім файно
А ви маєте прикраси з українським тризубом? Чи саме зараз плануєте поповнити ними власну колекцію?
Ольга Орінго
Оринго
Втр, 31/05/2022 - 22:47