Загадка доктора Джеймса Баррі приваблює дослідників таємничих історій і сьогодні. Ким він був насправді? Дівчиною, що задля здійснення мети працювати доктором прикидалася чоловіком, людиною з двома наборами статевих органів чи особистістю, чий випадок став першою задокументованою історією трансгендерної трансформації.
Всі відповіді на ці питання Баррі забрав з собою в могилу. Та посилена цікавість до цієї персони обумовлена, на жаль, не його багаторічною працею в медицині та значними досягненнями в професійній сфері. Але абсолютно точно відомо, що не будь доктора Джеймса Баррі, його перша особистість — Маргарет Балклі, навряд би досягла таких успіхів.
Як часто буває людьми, що стали знаменитими в кінці свого земного життя, а то й після смерті, вивчати їх біографію починають від останніх днів, поступово розплутуючи клубок подій аж до ранніх років життя. Так сталося і з Джеймсом. Коли у 1865 році помер від дизентерії знаменитий британський армійський хірург Баррі, британське суспільство сколихнув гучний скандал. Жінка, що обмивала тіло небіжчика, помітила в нього признаки жіночої статі, про що і поспішила сповістити газети за привабливе грошове винагородження.
Коло знайомих Баррі розділилось на два табори — одні були шоковані, інші розказували, що завжди підозрювали щось подібне. Той факт, що Маргарет Балклі, яка більшу частину життя прожила в чоловічій подобі, стала першою жінкою — кваліфікованим лікарем в Сполученому Королівстві, спонукає багатьох дослідників представляти її як амбітну жінку, що намагалася зламати систему: здобути освіту та побудувати кар’єру. На той час такі прості речі були недоступні для жінок.
Але той факт, що Маргарет поводилась, одягалась як чоловік навіть в тих ситуаціях, коли в тому не було потреби — вдома на самоті — вказує на те, що жінка ідентифікувала себе як чоловіка. Баррі ніколи не повертався до свого попереднього імені й більше ніколи від першої появи у вигляді чоловіка не представлявся жіночим іменем, жив публічно та приватно як чоловік, підписуючи свої листи як джентльмен і вживаючи чоловічі займенники, щоб описати себе.
Що ж довелось узнати про цю загадкову постать? Маргарет Енн Балклі народилася в Корку, Ірландія, в 1789 році. Коли її збанкрутіла родина раптово отримала великий спадок від дядька, відомого художника Джеймса Баррі, вона переїжджає до Единбурга. Там дівчина починає нове життя — бере ім’я дядька та поступає до медичної школи, а успішно склавши іспити, йде працювати військовим хірургом.
Чоловіка з високим голосом, невеликим зростом та любов’ю до яскравого одягу не сприймали серйозно. А навіть намагалися позбавитися занадто активного доктора, який опікувався такими «дрібницями» як покращення санітарії, доступ до чистої води, контроль над умовами життя та харчуванням солдат.
Всім тим, хто відкидав його гуманістичні ідеї, діставалася від Баррі порція відбірної лайки. Він також був активним прихильником гуманного та покращеного догляду за в’язнями, пацієнтами притулку та хворими на проказу, а також в ролі колоніального інспектора виступав за посилення санітарії Південної Африки. Він був першим хірургом Британії, який успішно зробив кесарів розтин — вижили й мати, і дитя.
Наприкінці життя Баррі Джеймс часто та важко хворів і завжди головним його проханням було те, щоб ніхто з колег не проводив йому медичний огляд. Він оберігав свою таємницю до останнього дня, не очікуючи, що на неї посягнуть після його смерті. Можливо, якби одна охоча до грошей людина не порушила тайну доктора Джеймса Баррі, дослідники нашого часу сьогодні вивчали б його професійний шлях, а не копирсалися у білизні людини, яка все життя захищала свою особистість від ницості та стереотипів.
Наталія Орінго