Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Ім’я каменю

Чому камені називаються так, а не інакше? Що взагалі означають усі ці красиві й таємничі слова "геліотроп", "хризопраз" та інші? Є в цих назвах щось від магічних заклинань... Проте насправді вони можуть мати абсолютно несподівані значення!

Різноманітні мінерали відомі людям з глибокої давнини. Власне, з давнини і походять багато назв. Найстарішим і найшанованішим каменем з прадавнім (і практично неперекладним) ім'ям є яшма. Цей красивий, благородний камінь полюбляли ще з часів Аккада і Вавилона; вважається, що від його аккадської назви yashupu і походять всі інші слова, що означають яшму. Власне "яшма", англійське jasper, івритське yashpeh, перське yashp, давньогрецьке iaspis... Щоправда, що означає ця назва - загадка. Імовірно, вона перекладається як "плямистий камінь", проте точно сказати не може ніхто.

b6ebdc7f9ed7c9d5172eace114f248de.md.jpg

На фото: підвіс Memory з яшмою

Ще один стародавній і шанований камінь - кварц. Цей твердий прозорий мінерал був знайомий усій Європі, починаючи ще з давніх греків. Греки називали цей камінь krustallos - від слова kruos, "мороз, холод", оскільки грецькі вчені мужі вважали кварц переохолодженою формою льоду. Очевидно, прозорий кварц попадався їм частіше за інших. Теорію про "крижане" походження кварцу розвінчали, а ось слово "кристал" залишилося і увійшло практично в усі мови світу, щоправда, злегка змінивши значення.

А знайоме нам слово "кварц" походить від німецького Quarz, яке, своєю чергою, походить від давньопольського слова kwardy. Нічого не нагадує? Так-так, усе вірно: у сучасній польській це ж слово виглядає як twardy. "Твердий". Взагалі-то, так і є: 7 балів за шкалою Мооса - це чимало!

9149a843630ea9eb6b216563646ba146.md.jpg

На фото: ексклюзивний підвіс "Дослідник Всесвіту" з димчастим кварцем

Кварц буває різним, не тільки прозоро-білим. До нього можуть домішуватися найрізноманітніші речовини, що надають йому кольору, блиску і навіть візерунчастості. Без сумніву, один із найкрасивіших видів кварцу - це аметист. Чарівні відтінки аметисту, від насичено-пурпурного до ніжно-лавандового, - результат домішування частинок заліза. Цей камінь високо цінувався з часів Античності, його ставили в один ряд зі смарагдами і рубінами! З Античності ж походить його назва: давньогрецьке слово amethystos буквально перекладається, як... "не п'яний". Звідки така, прямо скажемо, незвичайна назва? Річ у тім, що в усьому античному світі аметист пов'язували з Діонісом, богом вина, буйства та екстазу. Тому містично налаштовані греки носили амулети з аметисту для запобігання сп'яніння і збереження тверезого розуму. А матеріалістично налаштовані греки стверджували, що магія ні до чого, просто вино перед вживанням необхідно розбавляти, поки воно не набуде відтінку аметисту. У цьому разі його можна сміливо пити і не боятися, подібно до варварів, втратити ясність розуму.

d598f952eaa08d7f46eb980fa6da905d.md.jpg

На фото: каблучка "Кругообертання" з аметистом

Ще одна варіація кварцу - кремінь, камінь зі строгою, суворою красою. На відміну від прозорого чистого кварцу кремінь зазвичай темний, з м'яким, стриманим блиском. Як і чистий кварц, від вирізняється чималою твердістю - 7 за шкалою Мооса. За це він і отримав свою назву: у далекі часи, коли люди ще не знали металів, саме з кременю робили ножі, наконечники стріл, сокири та інші інструменти. Від праслов'янського слова kremy, "ріжучий", і походить нинішня назва цього каменю. 

acb0e340a1c9709d38c5aa1764aa93f5.md.jpg

На фото: підвіс "Обличчя лісу" з кремнем

Якщо влаштувати серед каменів конкурс на найбільш незрозумілу назву, то переможцем точно стане ще один "родич" кварцу - онікс. Усім нам знайомий цей елегантний напівпрозорий камінь. Він був знайомий ще древнім грекам, які й дали йому назву. Однак абсолютно незрозуміло, чому: слово onyx у перекладі означає... "ніготь". Звідки у греків з'явилися такі дивні асоціації? Хто знає...

05e9a0536e213238656ec00ac5e69738.md.jpg

На фото: сережки "Ірис" з зеленим оніксом

Було б неправильно не згадати ще одного далекого "родича" кварцу - опал. Цей дивовижний камінь здавна притягував увагу... втім, "притягував увагу" ще м'яко сказано. Його хитра здатність заломлювати світло і грати всіма кольорами веселки подарувала йому славу магічного каменю з неймовірною силою. А пізніше, в століття науки і фізики - славу загадкового мінералу, що робить зі світлом щось незрозуміле. Ефект нерівномірного розсіювання світла, що породжує знамениті райдужні відблиски опала, на честь нього ж і назвали - опалесценція. А звідки ж узялося саме слово "опал"? Невже знову від стародавніх греків?.. Ні, це слово набагато давніше: воно походить від санскритського upalaḥ, що означає "дорогоцінний камінь". Те, що під "дорогоцінним каменем взагалі" індійці розуміли саме опал, вельми показово і багато говорить про цінність цього каменю.

49b79dffe873139acf2b762af4daec2f.md.jpg

На фото: підвіс "Путівник шукача пригод" з опалом

За походженням імен каменів можна дізнатися, що цінували в них насамперед: блиск, твердість, красу... а може, магічні властивості? Ці назви можуть бути величними, або дивними, або зовсім незрозумілими. Хай там як, знаючи ім'я каменю, легше зрозуміти і його характер.

Женя Орінго