Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Інший бік металів

За що цінують дорогоцінні метали? Насамперед, за красу, принаймні, так було в давнину. Але з часом люди виявили, що краса - далеко не єдина перевага металів, їхні властивості вражають не менше, ніж їхній зовнішній вигляд.

За чарівним блиском металів ми забуваємо про інші їхні властивості, аж до того, що промислове використання дорогоцінних металів здається нам оксюмороном. Проте про те, що вони не тільки красиві, а й корисні, багато хто з нас знає на прикладі срібла. Напевно, всі чули про те, що для очищення і дезінфекції води в неї потрібно покласти срібну ложку (а хтось, ймовірно, і клав). Це не прикмета і не народна медицина, а цілком дієвий спосіб поліпшити якість води завдяки властивостям срібла.

Срібло - метал справді чарівний: воно здатне знищувати бактерії! Ця здатність називається "олігодинамічний ефект", і нею володіє ще низка інших металів: мідь, алюміній, навіть свинець. Але бактерицидна сила срібла перевершує їх усі разом узяті, тому срібло цінне для медицини нітрохи не менше, ніж для ювелірної справи. Його використовують в антибактеріальних пов'язках, ним покривають медичні катетери, на основі срібла навіть роблять очні краплі для лікування кон'юнктивіту. 

Але це далеко не єдине застосування срібла за рамками ювелірної справи. Цей метал - ще й дуже хороший електропровідник: він необхідний при виготовленні напівпровідників і електросхем. Ще срібло високо цінують за те, що воно добре проводить тепло і практично не вступає в реакції з іншими хімічними речовинами. Срібні тиглі для плавки - не обладнання з кабінету зіллєваріння в Гоґвортсі, а цілком реальні інструменти в сучасних хімічних лабораторіях. 

6533eec328fea3dc76bbbf99e9ab3949.md.jpg

На фото: ланцюжок "Алгоритм"

А що ж з іншими металами? Якими властивостями може похвалитися, наприклад, золото? Особливі властивості золота, крім зовнішньої краси, відкрили ще середньовічні алхіміки: вони виявили, що цей метал практично ні з чим не реагує. Він не іржавіє, його неможливо пошкодити кислотами і лугами, він стійкий навіть до найактивніших хімічних речовин. Строго кажучи, алхіміки цінували золото саме за це: хімічна "незворушність" металу вважалася ознакою ідеальної, гармонійної матерії. Але крім цього, у золота є й інші незвичайні здібності.

Золото, як і срібло, незамінне в електроніці: наприклад, контакти на друкованих платах часто покривають тонким шаром золота для кращої провідності. Ще цей метал добре відбиває інфрачервоне випромінювання, тому його часто використовують як покриття для світло- і тепловідбивних поверхонь. Наприклад, золотим напиленням вкриті відбивні елементи знаменитого телескопа "Хаббл"! Той факт, що золото допомагає нам бачити далекі галактики з високою роздільною здатністю, дійсно вражає. А ще цей метал використовується в медицині для лікування артриту. Ось уже, мабуть, найнезвичайніше застосування золота... "Золота" терапія хворих суглобів вельми ефективна, особливо в довгостроковій перспективі, але, на жаль, чревата безліччю побічних ефектів, тож підходить таке дорогоцінне лікування далеко не всім. А ще золото, як і срібло, проявляє вже згаданий олігодинамічний ефект, хоча й меншою мірою. Воду воно, звісно, продезінфікувати не зможе, зате самоочищатися від бактерій золоті прикраси цілком здатні.

6b90dfb97d98fb3770f5591f12ffe620.md.jpg

На фото: сережки "Тонка лінія"

А як же найрідкісніший дорогоцінний метал - платина? А ось платина, строго кажучи, в техніці використовується навіть частіше, ніж у ювелірній справі. Все тому, що за міцністю і стійкістю до екстремальних умов середовища вона перевершує навіть золото. Платину можна нагрівати до неймовірних температур, лити на неї кислоти і луги, навіть запускати в космос - їй нічого не страшно, вона не псується, не пошкоджується, навіть властивостей не змінює.

Цей метал використовують скрізь, де від матеріалу вимагають стійкості та витривалості: під час плавлення і прожарювання різних речовин, під час виготовлення магнітів і електродів, навіть в обладнанні для космічних кораблів (платина - один з небагатьох металів, здатних витримувати вплив космічного вакууму). Крім усього цього, платина використовується для виготовлення протезів, зубних імплантатів, медичних інструментів... З такою багатофункціональністю легко забути, що з платини іноді ще й прикраси роблять. Хоча якраз-таки прикраси здаються найпростішим і нецікавим використанням цього дивовижного металу.

19259b7036a90f0cdf872643266cc857.md.jpg

На фото: сережка "Знак. 1"

Спочатку дорогоцінні метали цінували за їхній благородний зовнішній вигляд. Однак з часом, у міру вивчення властивостей світу, люди дізнавалися про ці метали все більше і більше. І поступово люди дізналися, що цінувати їх варто не тільки через свій зовнішній вигляд. Вони мають й другу сторону, а властивості цих металів часто настільки дивовижні, що самі по собі здатні принести звання "дорогоцінних".

Женя Орінго

celenitty
Пт, 05/07/2024 - 18:47

Було дуже цікаво, дякую. Щось знала,але забула)),а щось зовсім нове