Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Інший кут зору…

Тварини бачать світ дуже по-різному. Для орла він виглядає зовсім не так, як для миші, а для коня - не так, як для собаки. І ні в кого (за винятком, можливо, людиноподібних мавп) сприйняття не збігається з людським. Давайте ж спробуємо подивитися навколо зовсім іншим поглядом! 

eabe4f4493379b6c3781b9f0824a7d30.md.jpg

Найживучіший міф - про нездатність тварин розрізняти кольори. Насправді ссавці чудово бачать кольори, просто дещо інакше, ніж люди. А кольоровому зору птахів люди і зовсім можуть позаздрити! Трохи теорії: у сітківці ока є спеціальні рецептори - колбочки і палички. Колбочки відповідають за сприйняття кольорів і бувають трьох типів: "червоні", "зелені" та "сині" - вони краще сприймають відповідні типи хвиль спектра. Палички відповідають за сутінковий зір і, за останніми дослідженнями, також чутливі до "синьої" частини спектра. У людини активні всі види рецепторів - три види колбочок і палички. Але у тварин усе зовсім інакше.

Наші пухнасті улюбленці, кішки, довгий час вважалися позбавленими кольорового зору. Потім учені люб'язно надали їм можливість розрізняти відтінки синього і зеленого, на підставі того, що для інших кольорів кішкам не вистачає потрібних колбочок. Однак не так давно з'ясувалося, що кішки наділені всіма належними колбочками і чутливі до всіх трьох типів хвиль колірного спектра. (Говорячи науковою мовою, кішки - трихромати, як і люди). Тобто, наші улюблені котики мають повноцінний кольоровий зір! Але все-таки бачать вони не так як ми.

По-перше, кольори для кішок виглядають значно блідіше, ніж для нас - приблизно як на старій розфарбованій фотографії. По-друге, кішки розрізняють набагато більше відтінків сірого і бурого - це дуже важливо, коли ти на полюванні вистежуєш мишу! По-третє, у кішок набагато менше "червоних" колбочок, ніж у людей: всупереч ще одному міфу, червоний колір кішки бачать, але вельми незвичайним чином. Яскравість і насиченість кольору залежить від... величини пофарбованого предмета! Чим більший предмет, тим він червоніший! Тобто, святкове плаття господині виглядатиме для кішки червоним (точніше, насичено-рожевим), а ось вишня або помідор - світло-бурими (майже як миша!).

1cd62e2cf1a3432e73a208c027db41fa.md.jpg

На фото: каблучка "Охоронець затишку"

А ось собаки - дихромати, їхні очі чутливі до двох видів хвиль - жовто-зеленого і синього. Червоного і помаранчевого собаки не бачать зовсім. Зате, як і кішки, відмінно розрізняють відтінки сірого і бурого, прекрасно бачать у темряві і мають вражаючий кут огляду - 250 градусів! (Для порівняння - у людини всього 180, і то периферійний зір у більшості людей, м’яко кажучи, не досконалий).

До речі, у багатьох джерелах стверджується, ніби кішки в більшості своїй короткозорі, а собаки далекозорі. Не поспішайте вірити: це ніким переконливо не доведено, а деякі лікарі кажуть, що це взагалі міф.

d45ebace445da27181b6e60bc1959f7d.md.jpg

На фото: підвіс "Быстрее ветра 2"

Ще один дихромат серед домашніх тварин - це кінь. Кольоровий зір коней нагадує зір собак: вони теж сприймають світ синьо-зелено-жовто-бурим і не розрізняють червоного. Зате коні - визнані чемпіони за кутом огляду: у них він становить майже 350 градусів! Так, це означає, що кінь прекрасно бачить, що діється прямо за ним, і йому навіть не потрібно повертати голову. 

Такий гігантський кут огляду для коня можливий завдяки очам, розташованим з боків голови. У кожного ока, своє поле зору, що в сумі дає чудовий огляд. Однак є і мінуси. На відміну від тварин, чиї очі розташовані спереду, кінь, по-перше, не бачить те, що розташоване прямо перед ним (під кінською мордою знаходиться невелика "сліпа пляма", там, куди жодне око дістати не може). А по-друге, у коня дуже слабкий бінокулярний зір. Знову трохи теорії: кожне око у тварини бачить дещо різну картинку. У деяких тварин (і людей) ці картинки накладаються одна на одну, але дають не незрозумілу мішанину, як можна було б подумати, а... об'ємний зір. Що ближче око одне до одного, то більша ймовірність, що картинки збігатимуться, і тим кращим буде об'ємний зір. Відповідно, легше буде визначати відстані, порівнювати габарити предметів тощо. 

Так от, там, де люди, примати, кішки і деякі собаки бачать об'ємне зображення, коні бачать плоску картинку.  Утім, це їм не надто заважає, як і "сліпа пляма": якщо коню потрібно щось роздивитися зблизька або "увімкнути" бінокулярний зір, він просто нахиляє і злегка повертає голову.

73a61407629df367ae102bf7545f7e9f.md.jpg

На фото: підвіс "Пегас"

Дивовижний зір мають і птахи. Наприклад, всі вони тетрахромати. Так! У птахів чотири види колбочок, і крім усіх звичних нам кольорів вони бачать ще й ультрафіолет. Гарне шлюбне вбрання багатьох птахів (наприклад, павичів) можна роздивитися в усій красі саме в ультрафіолеті: ми його не бачимо, а ось потенційні наречені - чудово. А ще ультрафіолет добре відбивається поверхнею багатьох ягід і фруктів (завдяки природному воскоподібному покриттю). Тож їстівні плоди для птахів мають особливе забарвлення. 

52df000171e21ba08a04e8b3bc58b21d.md.jpg

На фото: підвіс Twilight

А ось хижим птахам ультрафіолет не треба, тому відповідних колбочок у них мало. Зате гостроті їхнього зору може позаздрити будь-хто. Ймовірно, ви чули розхожий факт, що сокіл може побачити в траві мишу з висоти сотні метрів. Так ось, це не метафора - дійсно може. Хижі птахи мають неперевершену здатність до фокусування. Навіть із величезної висоти вони чудово розрізняють деталі ландшафту під ними. А там, де люди бачать безперервний рух, птахи (і не тільки хижаки) здатні розрізняти окремі "кадри"! І навпаки: там, де люди бачать нерухомі об'єкти, птахи помічають повільний рух. Саме так, наприклад, орієнтуються перелітні птахи: рух зірок, планет і Місяця для них чудово помітний. 

7f061f708c344541c0862425f81482a0.md.jpg

На фото: каблучка "Нагамару"

Світ не обмежується лише людським поглядом на нього: для кішок, собак, коней і птахів він виглядає інакше, інколи куди цікавіше, ніж для нас із вами. 

А чиїми очима вам би хотілося поглянути на світ?

 

Женя Орінго 

ВикторияВ
Чт, 26/01/2023 - 23:25

Мене завжди інтригували очі бабки. Це ж як виглядає світ через такі очі? Якісь математичні дива, мабуть. Простір у багатьох вимірах. Доречі бабки-то в мене досі нема. Треба виправлятись)
celenitty
Пт, 27/01/2023 - 11:52

Коза)). Очень странные,потусторонние глаза. Хотела бы посмотреть на мир таким зрачком))
Cvetochnayafeya
Сб, 28/01/2023 - 18:24

Как раз сегодня наблюдала за креветками в аквариуме.Подумала, как им видится обустроенный для них аквариум?