Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Інтерв'ю з гемологом, ч. 1. Про науку, освіту та особистий шлях до фаху

Кілька тижнів тому Юрій Львович Курилюк завітав до Харкова і не оминув Орінго. Мені пощастило провести з ним годинку-другу і порозпитувати про гемологію, каміння, огранування та решту цікавинок ювелірного ринку. Сьогодні прошу до першої частини інтерв'ю!

Вітаю в Харкові, пане Юрію! Перш ніж ставити якісь серйозні питання, спочатку давайте визначимося з тим, хто такий гемолог, що це за людина взагалі? Що він може, уміє?

Деякі спеціалісти в каменях на сьогоднішній день називають гемологію іноді гемографією (не «знання про камені», а «опис каменя», — прим. ред.). У чому нюанс? Гемологія —­ досить своєрідна наука. Якщо інший матеріал ми можемо скільки завгодно досліджувати — наприклад, беремо ми будь-який шматок породи, робимо з нього порошок, робимо будь-які аналізи (практично як кров, що дістаємо у людини), можемо розкласти на якісь формули, можемо дослідити… То тут людина, коли має стосунок до каменя вже готового, вона не може нічого з ним зробити.

Гемолог – це людина, яка повинна дослідити, що вона має в своїх руках. Найчастіше у нас є якийсь твердий продукт, який має певний блиск, гру… Кажуть що першим гемологом був Пліній-старший, який в Римській імперії писав про природу, в т. ч. про мінерали. До речі, так, перші гемологи, перші люди, що займались камінням, працювали із прозорими каменями. Тому що непрозорі камені дуже розповсюжені і не складають для людини великого інтересу. Ми проходимо повз них і не помічаємо. Але коли в цій породі бачимо щось прозоре, то навіть наше око його одразу ловить. Люди в давнину бачили ці красиві кристалічні формування, якісь камені, і вони їх досліджували. Так що гемолог, за великим рахунком, — дослідник каміння саме такого, яке викликає якісь позитивні емоції, тобто красивого каміння.

 

Красивого будь-якого, чи все ж таки дорогоцінного? Чи можна сказати, що гемолог спеціаліст лише з того каміння, що дорого коштує?

На сьогодні і взагалі — будь-якого красивого. Цінність каміння визначається гемологом в процесі його дослідження. Воно може бути іноді і склом. До того ж більшість каменів, які приходять до нас із скарбів наших дідусів і бабусь — або скло, або щось дуже подібне до цього. Чи скло зі спеціальним покриттям — це якраз те, що ми часто називаємо «стрази».

 

Як працює гемолог? Якщо ви візьмете до рук якесь каміння, ви ж не зможете одразу його визначити?

Людина, яка перша бере в руки камінь, якщо це людина професійна, не має права і не може вам сказати, чи ви маєте цінність, чи ви не маєте взагалі нічого. Тому що який би не був знавець в каменях, він може на перший погляд сказати лише своє передбачення. Це все одно що людині, яка заходить в кабінет лікаря, той з першого погляду скаже весь перелік захворювань. Цього зробити неможливо, хоча дійсно є люди, які працюють постійно з каменями — і от вони дійсно з великою долею вірогідності можуть визначити на око.

Гемологія наука здебільшого описова, тому що ми маємо взяти камінь, дослідити його, однак при цьому ми повинні це зробити не руйнівними методами. Це важливо і для багатьох каменів це вартісно принципово.

Наприклад, буквально останній минулотижневий приклад: десятикаратний смарагд приблизно першого чи другого кольору, тобто насичено-зелений, як-от трава після дощу, майже прозорий, тобто з природними включеннями, так званими трифазними (де присутні рідина, кристал і повітря), був прямо на площадці сильним іншим мінералом просто подряпаний. Тобто камінь тепер передбачає переогранування. Вартість такого каменя складає 50-60 тисяч доларів, а люди, які намагалися зрозуміти, що це таке, визначили його назву банальним простим методом: вони просто його поцарапали.

Цей камінь передавався через систему скупок і ломбардів, що означає одне: ті люди, які приймали камінь, насправді не є гемологами, вони просто скупники, що хотіли швидко визначити, що воно таке.

 

d46829b64cacc1664d2aa5bed603e415.md.jpg

Фото: оф. сторінка ДГЦУ

 

Очевидно, що потрібно якесь додадкове обладнання.

Гемологи обмежені дуже сильно в методах, особливо раніше, коли не було електронних мікроскопів, теперішніх аналізів, що дозволяють не руйнівними методами дослідити речовину. Найцікавіше те, що навіть радянська наука, що була дуже академічною, вважалася однією з найрозвиненіших у світі, не могла визначити простими методами камінь. В інституті геохімії, мінералогії та рудоутворень колись було вперше показано, що завдяки простому рефрактометру, на якому можна визначити показники заломлення, можна визначити за 10-15 хв. назву каменя, професори і академіки дуже здивувалися. Так, для них це була революція, бо раніше вони повинні були використовувати спеціальні апарати. Тобто було знайдено в окремий час методи, які експресно дозволяли визначити камінь. На сьогодні людина досвідчена, практикуючий гемолог, обов’язково має відповідне обладнання.

 

Тобто довіряй своїм очам, але перевіряй…

Саме так. Теоретично ті, хто довго на одній і тій же місцевості переглядають сировину, можуть сказати, чи є камінь тим же танзанітом чи сапфіром, чи навіть діамантом. Однак у нас є «видатні» гемологи, які можуть поїхати, жодного разу не бачивши в очі алмазну сировину, в Африку чи Сьєрра-Леоне, і абсолютно «професійно» сказати, що це алмазна сировина. До гемологів приєдналась частина людей, які є гемологами «на місці». Ті, які все бачать набагато краще, знають як виглядає сировина, — вони визначають абсолютно ідеальні кристали з ідеальними так званими малюнками травління прямо на поверхні цього каменя. «Я бачив структури травління, це були ідеально білі камені по 5-10 карат, ідеально білі. Я не міг помилитися, там не було включень». На питання, чи використовував ти інші прилади – навіщо, я ж приїхав туди, де видобувають алмази, сапфіри, смарагди…

Дуже важлива практика. Гемолог не тільки має знання, як визначити камінь, а й уже багато чого бачив. Не тільки каміння з різних родовищ, а й з одного родовища, з різних його частин може відрізнятися: мати кольорові відмінності, відрізнятися внутрішніми дефектами, включеннями. Тобто в ідеалі гемолог — це людина, яка знає мінералогію.

 

ee3dd32608f2853d9c645b785ffac01d.md.jpg

 

Де можна цьому навчитися? Хочеш стати гемологом — куди іти? Інститут геології, мінералогії?

В принципі як такого фаха гемолога не надається в університетах і інститутах. Здебільшого це геологи. Просто геологія поділяється на декілька спеціалізацій. Моя спеціалізація — геохімія і мінералогія. Це взагалі дуже цікаво! Геохімія ще вивчає міграцію елементів, і це дуже важливо. По них можна шукати родовища, можна досліджувати, яким чином і де корисні матеріали знаходяться. Мінералогія сама по собі, напевно, в геології одна з найбільш цікавих, візуально цікавих сфер. Коли бачиш, як мінерали знаходяться в природі…

Здається, є уже в Україні спеціалізації суто гемологічні, не буду стверджувати. Щось такого плану в Київському університеті може бути. Але все це прив’язано до геології. Професія гемолога сама по собі не настільки розвинена.

 

Отже, кожен гемолог - геолог, та не кожен геолог - гемолог... Скоромовка якась ювелірна виходить без понятия

Вважається, що сама по собі гемологія є прикладною наукою. Теоретично, при купівлі потрібного обладнання можна сісти і визначити той чи інший камінь. Якщо геологією займається багато людей і багато хто шукає різні корисні копалини (вугілля, нафту), то дорогоцінне каміння стоїть дещо окремо. Родовища кольорових каменів не розробляються великими інвестиційними компаніями, великими видобувачами. Алмазний ринок стабільний, туди вкладаються кошти. Кольоровий ринок — ринок старателів. Це люди, які де знайшли, там і будуть копати далі. Щось подібне до нашого бурштину. Воно і проводиться таким же часто варварським методом, і насправді від цього ще залежить інше — дуже важко ці камені потім ідентифікувати за місцем родовища. І дуже важко сказати, чи щось з цими каменями робилося. Бо ти не можеш сказати, як там що… За правилами проводиться геологічне вивчення родовища, описується горизонт, описується борт кар’єра, де знаходиться той чи інший зразок, тоді зрозуміло в який період він формувався. У такому-то пісковику знаходиться те-то, і всі вже розуміють: потрібно шукати такий-то пісковик… Тут цього немає. Коли до тебе  приносять жменю і кажуть «ось!», то з одного боку воно приємно, бо ти вже бачиш матеріал. А з іншого, ти не знаєш, звідки він.

Тож оскільки як такої промисловості видобутку кольорових дорогоцінних каменів немає, немає і мережі навчальних закладів з відокремленими гемологічними факультетами. Зараз все більше стає центрів, які донавчають. У світі найбільш серйозним залишається GIA (Гемологічний інститут Америки), також проводить навчання Німецький інститут гемології, вони найбільш користуються повагою. Також є новостворені виші в Азії, але ми про них мало знаємо.

 

А які ще існують особливості ринку каміння, крім тих, що ви вже зазначили?

Ринок дорогоцінного каміння дуже цікавий. Коли ви хочете продати, наприклад, смартфон, то ви спочатку оголошуєте: «Ми вигадали новий смартфон! У нас кількість мегапікселів перевищує всі можливі цифри!» Всі розуміють, всі купують. Тут інша ситуація. Навіть Інститут Америки також час від часу стикається з тим, що на ринок виходять камені, їм невідомі. Хтось вигадує, наприклад, новий метод облагороджування каменя, як було з чорними діамантами. Чорні діаманти робляться з дефектних білих діамантів, і метод дуже-дуже дешевий. Відбувається процес графітізації, і діамант стає чорним. Оскільки це дешево, каміння поширюється. GIA пише, мовляв: «Ми самі не розуміємо, що таке, але на ринку з’явилася велика кількість певного каміння…» Поки їм не принесуть камені, вони не знають, що це таке.

Наш ринок настільки своєрідний, що у нас навіть серйозні лабораторії можуть не знати деяких нюансів. Тому важливий процес обміну інформацією і між інститутами, і між покупцями і продавцями каміння. Вони іноді бувають кращими знавцями каміння в своїй вузькій спеціалізації.

 

916557777a32892eac2e85c1097f7220.jpg

 

А як зі студента гемологічного факультета особисто ви стали гемологом?

Моє влаштування в гемологію відбулося так. Коли я навчався на четвертому курсі університету, гемологія мені взагалі не була відома. З’явилася вона в форматі Державного гемологічного центру, він був створений ’93 року, я ще навчався на геологічному факультеті тоді. Завкафедрою геохімії і мінералогії пан Малявко, на жаль, нині покійний, сказав, що є певний центр. Тоді ніхто не знав навіть назви «гемологія» — казали на нього «гомологічний центр». Директор його якраз шукав студентів, які могли би там працювати, з профільних інститутів. Я потрапив туди, була одна практика, друга — так і залишився. Спочатку проходив там навчання по кольоровим каменям. По перлам проходив навчання в Польщі, там була певна група сформована. Далі самостійно навчався діамантам в GIA.

В гемологічному центрі у нас була фантастична практика, тоді це називалося «експертиза», на огранувальних заводах, в першу чергу вінницький «Кристал». На той момент там були спеціалісти з оцінки, найкращі, напевно, не лише в Україні, а й на території колишнього СРСР. Керівником відділу сортування була Світлана Вікторівна Попова. Це людина абсолютно фантастичних знань, яка протягом десь десяти років, а може й більше, була головною оцінювачкою.

Сьогодні, коли ми кажемо про оцінку будь-якого каменя, питання якісних характеристик — постійний головний біль. Одна людина каже одне, інша — інше. Щось можна виміряти: кути можна виміряти, колір можна… А от якість… От уявіть, спеціалісти сидять і сперечаються, хто з них наскільки оцінить дефект: чи він більш видимий, менш видимий, чи він значно погіршує камінь. Там є один дефект, а під іншим кутом хтось подивиться — він відбивається, і там стало три чи чотири дефекти. І куди нам класти цей камінь, в третю чи п’яту дефектність?

От Світлана Вікторівна і розповідала, як змінювалася система оцінки, іноді навіть ніде це не прописувалося, але змінювався фактаж. Все це разом і привело мене в гемологію.

 

І не можу не спитати, як ви стали співпрацювати зі Swarovski?

Коріння також веде до гемологічного центру. У нас той, хто не займається державним регулюванням, не може заробити гроші. Ми займалися висновками для митниці для каміння згідно з постановами Кабміну, і в тому числі ми перевіряли продукцію, яку завозили дистриб’ютори. Людина з одної такої дистриб’юторської компанії з часом стала представником компанії Swarovski по Україні. В якийсь момент виявилося, що саме з натуральних каменів у нас Swarovski немає з ким співпрацювати. А оскільки ми так чи інакше знали один одного, то нам через цю людину і запропонували натуральне каміння. Так і почалася співпраця.

На сьогодні крім натурального ми перейшли і на синтетичне каміння (цирконії). Я якраз зустрічався недавно з іншими регіональними представниками Swarovski. І якщо оцінювати професійні знання, то, напевно, серед тих, кого я бачив, ми — найбільш гемологічна компанія, яка працює на території України. Саме тому Swarovski з нами і зав’язали дружбу.

2c32a57ed9a20d0ce6f49255fbdb3cd3.md.jpg

На фото: сережки "Романс о любви" зі Swarovski Peach Topaz

 

Є два нюанси:  каміння Swarovski більш якісне, особливо в натуральній групі, особливо сапфіри в діаметрі 1,5-2 мм, чия вартість майже як у діаманта… Продавати такі камені треба або розуміючи, що ти продаєш, або не продавати їх взагалі. Та ж тайська огранка трапляється мінімум в 4-5 разів дешевша, але ювелір, коли ставить каміння, розуміє різницю, а менеджер, який купує партію, ні. Він бачить лише собівартість і те, що партія в п’ять разів дорожча, а отже, її треба ще якось продати. А нам це було цікаво розвивати, і нам було легко продавати такі товари. Бо продавати якісний товар завжди набагато легще, ніж те, що тобі абсолютно не лягає до душі. Камені, які подобаються самому, добре продаються. Камені, які ти пропонуєш лише через низьку і вигідну ціну, навіть ображають клієнта.

 

***

На сьогодні це поки все, але вже наступного тижня чекайте на наступну частину. Поговоримо про коштовне каміння, про огранування та ще про дещо... Буде цікаво!

 

Спілкувалася Анастасія Орінго оринго 2

Iro4ka
Чт, 12/03/2020 - 00:30

Спасибо! Очень интересное интервью!
Yano4ka23
Чт, 12/03/2020 - 00:31

Прочитала на одному подиху, дякую!!!
Kitty04
Чт, 12/03/2020 - 03:45

Спасибо! Очень интересное интервью! Жду продолжения!
Little Lynx
Чт, 12/03/2020 - 04:49

Дуже цікаво, чекатиму на продовження))
SEMENOVNA89
Чт, 12/03/2020 - 09:55

Потрясающее интервью,спасибо!))Очень интересно узнавать подробности о гемологии,камни страшно привлекательная тема)