Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Історія одного львівського фантаста...

У цей день, 12 вересня 1921 року, народився Станіслав Герман Лем. Усім нам знайомі і культовий «Соляріс», і абсурдно-філософські «Зоряні щоденники Йона Тихого», і фантастична «Кіберіада»… Лем — заслужений метр і класик, який зумів залишитися актуальним навіть у далекому майбутньому.

До речі, чи ви знаєте, що майбутній великий фантаст народився у Львові? Саме так, Лем — корінний львів'янин, який жив у Високого Замку, більш того — назвав на його честь автобіографічний роман. Навіть із початком Другої Світової війни та німецької окупації Лем не залишив рідне місто — він залишився і приєднався до місцевого антифашистського опору. Однак після закінчення війни, коли німецька окупація змінилася на радянську, Лем все ж таки виїхав до Кракова, де й прожив залишок життя. До Львова не повертався принципово — після приходу Совєтів вважав рідне місто втраченим для себе, і небезпідставно… На щастя, Лем встиг застати час, коли Львів перестав бути радянським — мабуть, його це дуже порадувало. До речі, будинок, де народився і провів дитинство майбутній фантаст, легко відшукати — це будинок номер 4 на вулиці Богдана Лепкого, він фігурує і в романі «Високий Замок». Тож, якщо наразі доля занесла вас у Львів, раджу відшукати це фантастичне місце!

f9a0e2d395414d9fb16f3f7a47db5f91.md.jpg

 

Лем – незвичайний автор. Він не просто фантаст, насамперед він філософ, мислитель, який ставить непрості запитання і знаходить на них неоднозначні відповіді. Навіть у самих, здавалося б, несерйозних його творах, таких, як «Зоряні щоденники Йона Тихого», є місце для глибоких роздумів. А ще, окрім повістей, казок та фантастичних романів, є у Лема і справжній філософсько-футурологічний трактат, «Сума технології».

Оскільки пан Станіслав — людина освічена та інтелігентна, то назву своєму трактату вона вибрала не просто так. Це посилання до «Суми теології», одного з найвідоміших праць Фоми Аквінського. У «Сумі технології» ставляться не менш складні та цікаві питання — наприклад, наскільки ймовірною є наявність у всесвіті інших розумних цивілізацій? І якщо вони існують, чому ми й досі не зустрілися? А якщо раптом зустрінемося, якою ця зустріч може бути, і чи варто до неї прагнути?

355baa760ea8e976cc7be7c5d0d89286.jpg

 

До речі, сам Лем вважає, що позаземні цивілізації, якщо і існують, то з високою ймовірністю або надто нерозвинені, щоб з нами контактувати, або розвинені дуже високо, і ми їм просто нецікаві, ну, хіба що як кумедний етнографічний казус. Тож побоюватися вторгнення інопланетян не варто, у них справи цікавіші — наприклад, будувати сфери Дайсона улыбка.

Але все ж таки основний інтерес Лема в «Сумі технології» — це шляхи розвитку нашої власної цивілізації. У своїй праці він аналізує можливі сценарії науково-технологічного розвитку людства і проблеми, які можуть виникнути в результаті; за словами самого автора, у «Сумі...» він займається «дослідженням шипів ще неіснуючих троянд». До чого призведе надмірний достаток інформації? Чи може віртуальна реальність задовольнити потребу у вірі та відповісти на питання про сенс буття? Чи можливо створити «штучне потойбічне життя», і які будуть наслідки?

73b47061e6bb461d174e3e800c50e5c2.md.jpg

На фото: підвіс "Звездный корсар"

 

Але найдивовижніше в «Сумі...», те, що радикально відрізняє її від інших футурологічних праць — це те, що багато прогнозів і викладок у ній виявилися напрочуд точними, і ми можемо бачити їхнє втілення прямо зараз. Інтернет та технології віртуальної реальності, генна інженерія, штучний інтелект і навіть нейромережі – все це описано Лемом у його трактаті, що вийшов, між іншим, у 1962 році! Лем дуже точно вловив напрямок прогресу — у бік удосконалення інформаційних технологій, і поки його колеги писали про героїчне підкорення міжзоряних просторів, розмірковував над функціонуванням нейромереж — тих, які сьогодні малюють картинки на запит і перекладають тексти в Google Translate. Єдине, в чому Лем прорахувався – недооцінив нейромережі, поставивши їх на нижчий щабель, ніж централізований штучний інтелект, ув'язнений в окрему машину. Однак усі інші його прогнози виявилися настільки точними, що цю похибку Лему можна пробачити.

f8bd8075cc46149c800699a2d8f9b9fb.md.jpg

На фото: каблучка "Центр Вселенной"

 

Ольга Орінго

Cleona
Пнд, 12/09/2022 - 21:16

Я особливо полюбила повість Лема "Повернення з зірок". По-перше, космічні пригоди вже ставали реальністю і не було меж мріям та зухвалим експериментам. По-друге, щеплення від агресії людства дійсно здавалося надлишковим, але як показала практика, можливо, і необхідно когось прищепити, щоби не виникало бажання бряцати зброєю. А ще головний герой був супер привабливий, герой на кшталт Бонда. Це було любов.
dora2014
Пнд, 12/09/2022 - 21:52

"Повернення з зірок" - і мій улюблений твір Лема. Прочитала його це у підлітковому віці, була під сильним враженням. Можливо росіянцям також потрібна "бетризація" ? Як не крути у нас з ними спільний кордон . Мабуть пора перечитати цю книгу і порівняти як зміниться загальне враження. Напевно деякі речі вже перестануть здаватися фантастикою, а будуть цілком реальними атрибутами сучасного життя.
Cleona
Втр, 13/09/2022 - 09:55

А як символ вшанування Львова як колиски прекрасної культури і інтелектуального свята, хотілося б чудової каблучки з величним Оперним, Високим замком та Ратушою по боках...
Янка Лекич
Ср, 14/09/2022 - 18:50

Читала Лема ще в дитинстві. "Соляріс", "Едем", "Пригоди пілота Піркса". Треба якось зараз перечитати. Цікаво, як тепер відгукнеться.)