Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Казкова логіка декана Доджсона

Льюїс Керролл, автор найпарадоксальніших і найнеймовірніших історій в англійській (а може, і світовій) літературі, був насправді не стільки літератором, скільки математиком - це досить відомий факт. Але як у ньому та його історіях поєднувалися такі різні речі, як казковість і математика? І чи такі вони насправді різні?..

Багато літераторів, критиків, математиків і навіть психологів намагалися розгадати загадку історій про Алісу. Що це таке і що воно означає? Це просто фантастична казка, або, може, психоаналітичне дослідження, що маскується під казку, або навіть теорія уявних чисел, витончено загорнута в цікаву історію (вельми винахідливо - і діти в захваті, і оповідачеві-математику весело)? А може, все разом?

6060093da02dd1e326192238843c63ea.md.jpg

На фото: підвіс «Wonder animals»

Загадка історій про Алісу (а заодно прилеглих до них «Полювання на Снарка», «Сільві та Бруно» та інших, менш відомих, але не менш дивовижних історій) не розгадана донині. Що це було, навіщо насправді Керролл це все писав, і який сенс він вкладав у ці історії? Важко сказати однозначно. Але абсолютно точно можна сказати, що не останню роль у цих історіях зіграло захоплення Керролла формальною логікою. 

Справді, в його творчості на кожному кроці можна побачити відсилки до логічних парадоксів - від простих і кумедних до головоломно складних. Наприклад, Чеширський Кіт: як ми пам'ятаємо, він - рідкісний приклад існування «посмішки без кота». На його прикладі Керролл (він же Чарльз Доджсон) досліджував взаємовідносини цілого і частини: адже очевидно, що кіт - ціле, а посмішка - частина!

ae9dd93e6cb79ae95a67ce7df59d7b26.md.jpg

На фото: пін «Чеширський кіт»

Це приклад «з простих», а «зі складних» - зустріч Аліси з Білим Королем. Чи пам'ятаєте ви. за яких обставин вони зустрілися? Білий Король мирно спав, а його наближені стверджували, що Аліса йому сниться. На перший погляд, парадоксальне й кумедне твердження, але якщо ви спробуєте за допомогою формальної логіки довести протилежне, на вас чекає сюрприз... Або Чорна Королева, яка повідомляє Алісі мудру думку: «треба бігти, щоб залишатися на місці, а щоб потрапити кудись, треба бігти вдвічі швидше!». Це відсилання до знаменитого парадоксу Ахіллеса і черепахи, а ще - до сучасної Керроллу британської політики, ситуація в якій запаморочливо змінюється щодня. Скромний математик і логік був до того ж обізнаним в актуальних політичних процесах - і навіть знаходив паралелі в математиці!

Чи варто говорити, що «Аліса в Задзеркаллі» - це опис цілком реальної шахової партії, в якій кожен сюжетний поворот відповідає справжньому шаховому ходу? А Аліса в цій партії проробляє шлях від пішака до королеви (і дійшовши до останньої лінії шахової дошки, прокидається)?

f9a8bee193d88e466b34a57a7b9bc06b.md.jpg

На фото: підвіс «Хід ферзя»

Непросто уявити собі, наскільки треба любити логіку і математику, щоб надати їм таку дивовижну форму. І наскільки добре треба знати свій предмет, щоб розповідати про нього настільки барвисто і багатогранно! Що ж, виходить, що і в логіці є місце казці - і навпаки.

Женя Орінго