Що спадає вам на думку у зв’язку з жовтим кольором? З одного боку, з ним асоціюється золото, достаток і радість, соняшникове поле й тепле сонячне світло, з іншого - хвороба, слабкість, заздрість і ревнощі. А ще - божевілля. Як же цей красивий колір став набув таке значення?
На фото: каблучка "Теплі обійми"
Жовтий - найяскравіший колір спектра, і не треба навіть бути фахівцем зі світлових хвиль, щоб це зрозуміти. Принаймні стародавні предки європейців знали це ще багато тисяч років тому. Тому й дали цьому кольору назву gʰel- (це приблизна реконструкція), що можна перекласти як "різкий, сильний": звідси ж і пішли слова yellow (в англійській), gelb (у німецькій), gula (у шведській), ну і, власне, "жовтий". Стародавні жителі Європи одразу розгледіли в цьому кольорі силу, різкість й яскравість. До речі, кумедний факт: сучасні англійські слова yellow - "жовтий" і yell - "голосно волати, кричати" - родичі саме через давнє слово gʰel-.
Різкі та яскраві речі можуть бути різними, самі розумієте. Можуть вести за собою і заряджати силою: в цьому випадку жовтий колір символізує радість, тріумф, щастя і сонячне світло. Можуть бути несподіваними, хворобливими, такими, що вибивають зі звичної колії: тоді жовтий символізує заздрість, ревнощі, нездоров'я і божевілля. Та й надто вже різні явища у світі мають жовтий колір: сонце, золото, квіти, і водночас - гній, а також шкіра хворої людини, що бореться з інфекцією. У культурі всі ці речі зливаються воєдино і в підсумку дають таке ось суперечливе тлумачення. Так з’являються жовті карантинні прапори на містах чи кораблях – вони віщували прихід чуми чи інших страшних хвороб.
Жюль-Елі Делоне "Чума в Римі". Зверніть увагу, який тривожний тут жовтий
А до чого тут безумство, запитаєте ви? Саме через значення хвороби, нездоров'я, чогось різкого, раптового і такого, що все змінює, жовтий колір і набув значення божевілля. Пам’ятаєте Шекспіра: «Природо лагідна, яка дитя таким на батька схожим сотворила, коли так само твориш ти і душі, їй жовтизни ревнивої не дай, аби вона не стала сумніватись, що чоловік її є справді батьком її дітей»? Так божевілля в Європі пофарбувалося в жовтий й зберігало цю символіку довгий час.
До речі, за певних обставин жовтий, як колір яскравий і помітний, використовували і для того, щоб відзначати інших, несхожих і потенційно небезпечних. У Середні віки, наприклад, у жовті плащі одягали єретиків перед виступом перед церковним судом, жовтим кольором відзначали й юдеїв. Щоб одразу всім видно було - це чужинці, небезпечні, непередбачувані, від них треба триматися подалі! Із цим, до речі, ймовірно пов'язана традиція малювати Юду Іскаріота в жовтому плащі. Це доволі відомий факт: на всіх картинах Середньовіччя та Відродження Юда неодмінно в жовтому, хоча в Біблії щодо його одягу нічого не написано. Але традиція є традиція: якщо вже Іуда - відступник і зрадник, то й малювати його потрібно у відповідних кольорах.
Джотто ді Бондоне "Поцілунок Юди"
А чи зберіглося це застережливе значення жовтого в сучасності? Як не дивно, так. Жовтий як колір попередження, з символікою «тримайся подалі», перекочував в жовте попереджувальне світло світлофора, жовтим часто розмічають небезпечні для падіння місця – сходинки чи нерівності на асфальті.
Утім, зараз нам відомо, що чужинець і єретик - поняття відносні, як і божевільний, строго кажучи. Тож найбільш доречне тлумачення жовтого кольору - колір відмінності, екстравагантності та яскравості, що одразу впадає в очі, що, як ви розумієте, часом не тільки не погано, а ще й бажано. Цікавий факт: жовтий став кольором публічного транспорту завдяки Джону Херцу. Відкриваючи в Чикаго таксопарк Yellow Cab Company, він вирішив: "Навкруги все чорне, а мені потрібно виділятись" - і придбав жовті машини. Рішення вийшло вдалим.
На фото: підвіс "Святковий настрій"
... Межа між оригінальністю та божевіллям дуже примарна, особливо в сучасному світі, який намагається з'їхати з глузду просто у прямому ефірі. Але можливо саме тому обирати жовтий саме зараз виглядає гарною ідеєю
Ольга Орінго
Lina2018
Втр, 20/02/2024 - 21:04
Оля-Оринго
Втр, 20/02/2024 - 21:12
Minakova
Ср, 21/02/2024 - 12:25