Котики нікого не залишають байдужим. Вони улюблені компаньйони для величезної кількості людей. Кішки, їхні звички і спосіб життя, здавалося б, знайомі кожному. Але чи точно ми знаємо все про своїх пухнастих улюбленців?
Кішки та коти - істоти загадкові. Вже не одне тисячоліття вони живуть поруч з людиною (з таким обличчям, ніби це ми живемо в наших котиків вдома), але все ще не розкривають усіх своїх секретів. Тож почнемо тиждень з зазирання в котячі очі у пошуках незвичайних фактів про цих дивовижних істот!
На фото: каблучка "Охоронець затишку"
Факт перший. Найбільша загадка - котяче муркотіння
Наука досягла неймовірних висот, люди навчилися літати на Місяць і вирощувати на орбіті овочі, проте досі не змогли зрозуміти, як муркочуть кішки! Прекрасні звуки, які видають ці істоти, завжди були загадкою для зоологів. У різний час вважалося, що муркотіння - це коливання голосових зв'язок, або коливання в легенях, або биття крові в аорті, але всі ці теорії виявлялися неспроможними. Зараз вважається, що кішки муркочуть завдяки вібраціям стінок гортані. Але і це припущення не остаточне.
Факт другий. Котяче муркотіння багатофункціональне
Ми звикли, що кішки муркочуть, коли їм добре. У більшості ситуацій це правда: кішки видають такі звуки, коли вони розслаблені і в гарному настрої. Але мало хто знає, що вони можуть муркотіти і в інших ситуаціях: коли вітають людину, нудьгують, нервують (муркотіння допомагає кішкам заспокоїтися) і навіть хворіють (муркотіння сприяє виділенню у тварини особливих гормонів, що полегшують біль). Будьте уважні до своїх улюбленців, які муркочуть надто вже активно - можливо, вони таким чином скаржаться вам на нездужання.
Якщо ж ваш кіт здоровий, і тим не менш часто мурчить у вашій присутності - пишайтеся! Кішки - дуже обережні істоти і муркочуть тільки в присутності того, кому дійсно довіряють.
Схема основних приводів для муркотіння
Факт третій. Людина для кішки - велика дивна мама
Вчені-фелінологи (простіше кажучи, котознавці) якось задалися питанням, як кішки сприймають людей, з якими живуть. На підставі котячої поведінки й особливостей сприйняття вони дійшли висновку: людина для кішки - велика, добра і не дуже розумна мама. Чому не дуже розумна? Бо не вміє елементарних котячих речей, наприклад, полювати. Як ви думаєте, чому коти-мисливці приносять людям свою здобич? Тому що, з їхньої точки зору, ви без їхньої допомоги зголоднієте!
А ще багато кішок часто приходять до людини на коліна і починають ритмічно м'яти їх передніми лапами. Багато хто при цьому ще мружиться і муркоче. Якщо ваша кішка так робить, знову-таки, пишайтеся - це вираз найвищої прихильності. Таке переступання лапами називається "молочний крок", так роблять маленькі кошенята, коли їх годує мама-кішка. А дорослий кіт кого попало лапами м'яти не стане - на таку честь заслуговують тільки найулюбленіші люди!
На фото: підвіс "Дуже здивований кіт"
Факт четвертий. Кішки не бачать у темряві
Ось так, не бачать! У повній темряві кішки орієнтуються не краще за нас із вами. Інша річ, що у котів і людей різні поняття про освітленість. Там, де для людини вже настає повна темрява, для кота - все ще легкі сутінки. Вся справа в тапетумі - шарі особливих світловідбивних клітин за сітківкою ока. Тапетум вловлює і відбиває навіть найслабше світло, незначне для людського ока. Завдяки йому кішки прекрасно бачать навіть там, де людина вже не орієнтується.
До речі, ви помічали, що при слабкому освітленні у кішки змінюється колір очей? Гаразд, "змінюється колір" - це м'яко сказано, очі починають демонічно блищати і здатні налякати кого завгодно. Річ у тім, що у тапетума є власний колір, і при слабкому світлі він стає помітним. Забарвлення тапетума пов'язане із забарвленням райдужної оболонки кішки: якщо у вашого улюбленця вдень очі жовті, то вночі вони будуть світитися зеленим, якщо карі - то яскраво-жовтим, а якщо блакитні - то червоним!
На фото: підвіс Sweet Dreams
Факт п'ятий. Таємнича "кишеня Генрі"
Крім інших загадок, у кішок є особливий орган, призначення якого досі не з'ясовано. Це "кишеня Генрі" - особлива складка біля основи вуха. Навіщо вона потрібна, вчені досі не з'ясували. Імовірно, вона допомагає краще вловлювати високі частоти - наприклад, мишачий писк, що вельми корисно на полюванні. Але це всього лише гіпотеза, а справжнього призначення "кишені Генрі" все ще ніхто не знає.
Факт шостий. У кішок є вуса на хвості та лапах
Вуса (по-науковому вібриси) у кішки є не тільки під носом. Довгі чутливі волоски ростуть у них над очима ("брови"), у вухах і на вухах, але найцікавіше - вібриси у кішок є на хвості, зап'ястях і між пальців! З їхньою допомогою кішки орієнтуються в просторі та відчувають положення власного тіла (що для хижака дуже важливо, як ви розумієте!).
Вуса - що на голові, що на хвості - вимагають уваги і поваги! Не чіпайте кота за вуса без нагальної потреби і стежте, щоб він сам їх не пошкоджував. Утім, якщо раптом під час прибирання ви знайдете на підлозі самотній вус, не поспішайте турбуватися - вібриси періодично оновлюються, старі випадають, а на їхньому місці відростають нові.
Наші обожнювані котики далеко не такі прості, як можна подумати. Їхнє життя і поведінка приховують ще чимало секретів - вистачить на цілу енциклопедію! Але ця таємничість не заважає нам їх любити.
А чим дивували вас ваші улюбленці?
Женя Орінго
Cvetochnayafeya
Пнд, 23/01/2023 - 19:14
Kell
Пнд, 23/01/2023 - 20:10
shalena_elena
Пнд, 23/01/2023 - 21:27