Людині потрібна краса, це факт. Прагнення до краси у людей настільки сильне, що проявляється часом найнесподіванішим чином - наприклад, у бажанні прикрашати буденні речі. Навіть найпростіший предмет побуту може перетворитися на витвір мистецтва - і при цьому зберігати свої функції.
Люди в різні часи в різних культурах постійно прагнуть оточувати себе красою: тільки-но закривши основні потреби у вигляді їжі, тепла і житла, вони беруться за прикрашання навколишнього світу. І ось уже їжу подають у розписному посуді, а біля житла з'являються мозаїки та колони... Прагнення до краси проривається навіть у найпростіших речах. Сьогодні ми поговоримо саме про них - побутові предмети, які перетворюються на витвори мистецтва.
Безліч прикладів можна знайти у японців. Японці, як відомо, знаються на естетиці і можуть перетворити пересічну річ на шедевр. Мабуть, найвиразніший приклад цієї дивовижної здатності - нецке. Так-так, ті самі маленькі різьблені фігурки, які зараз колекціонують і виставляють у музеях. А чи знаєте ви, що спочатку нецке - це дуже навіть утилітарний предмет? А саме - частина японського традиційного одягу. Тут варто зробити невелике пояснення.
Нецке у вигляді сплячого кота
Традиційний одяг японців, як відомо - кімоно всіляких видів. Кімоно всім прекрасне: і красиве, і практичне, ось тільки є у нього одна незручна особливість: у ньому немає кишень. І ніколи не було. Різні потрібні речі на кшталт гаманця, ліків, а пізніше - тютюну і курильних трубок японці носили в особливих коробочках-інро, підвішених до пояса. Так ось, нецке служили для цих коробочок противагами - щоб ті не відв'язалися і не загубилися. Тобто, спочатку призначення у них було суто побутове. Але японці не були б японцями, якби не придумали нецке прикрашати! (І самі інро теж). Дуже швидко нецке з банальної деталі костюма, на кшталт ґудзика, перетворилися на справжні витвори мистецтва. У них навіть з'явився свій художній канон! Так, наприклад, фігурка нецке не повинна була бути занадто великою, не повинна була мати гострих країв, також її бажано було не фарбувати. А ось інкрустувати дорогоцінним камінням або бурштином було можна!
Нецке "Заєць із бурштиновими очима", 1880 р.
З настанням епохи Мейдзі і божевільною модою на все західне популярність нецке як деталі одягу зійшла нанівець - японці почали масово переодягатися в піджаки і штани з кишенями, інро і нецке стали просто не потрібні. Однак парадоксальним чином саме в цей час нецке стали сприйматися як цінні колекційні предмети. Їх уже не підвішували на одяг, а виставляли в музеях. Дивлячись на ці мініатюрні фігурки-скульптури, складно повірити, що колись вони мали досить приземлене призначення...
Шкатулка-інро з оленем і нецке у вигляді орла
Утім, Європа теж не пасла задніх у бажанні прикрасити свою повсякденність. Прикладів можна знайти чимало, але, мабуть, найекзотичніший - це spill vases, "щепкові вази". Які саме? О, це дуже цікава історія. І знову знадобиться невелике пояснення. Зараз ми розпалюємо каміни, печі та свічки за допомогою сірників: це зручний і легкий спосіб добути вогонь. А чи замислювалися ви про те, як добували вогонь, коли сірників ще не було? Живете ви, скажімо, в лондонському маєтку в XVIII столітті, і захотілося вам свічку в спальні запалити. Що ви будете робити? Автор заздалегідь відповість за вас: ви підете до каміна і запалите від нього скіпку. А потім понесете цю скіпку до себе в спальню. А щоб скіпка не згасла, не випала з рук або не забруднила попелом килими, ви скористаєтеся spill vase, спеціальною посудиною для зберігання різних трісок і папірців, за допомогою яких вогонь переносили з місця на місце.
Керамічна ваза у вигляді оленя, США, 1849 рік
"Тріскова ваза" була в кожному пристойному будинку і була звичайним побутовим предметом. Однак це анітрохи не заважало її прикрашати! Найчастіше такі вази були керамічними, але зустрічалися екземпляри з дорогої порцеляни, скла або латуні. Багато з них за майстерністю і витонченістю не поступалися художній скульптурі! Найвишуканіші та найкрасивіші вази виготовляли в першій половині XIX століття: серед них можна знайти справжні шедеври. Наприклад, ось таку вазу з Великої Британії, створену 1860 року. Вона створена під враженням від поеми лорда Байрона про Мазепу. Так, про того самого! Легенда свідчить, що молодий Мазепа закохався в польську графиню, знатну, багату, ще й заміжню при цьому. Її чоловік дізнався про це, розгнівався, велів прив'язати Мазепу оголеним до спини коня і відпустити на всі чотири сторони. Поема описує душевні та фізичні муки героя, але, на щастя, історія завершується благополучно. Автор вази явно надихнувся сюжетом, проте чому він замінив коня зеброю, незрозуміло.
Та сама ваза
Але серед усіх культур, які прагнуть принести трохи краси в повсякденність, виділяються євреї. Єврейські ритуальні предмети - семисвічники, прикраси для сувоїв Тори та інші дивовижні речі - зазвичай багато прикрашені, і неспроста. В іудаїзмі існує поняття "хідур міцва", у перекладі з івриту "прикраса заповіді". Іудаїзм вважає, що краще виконати заповідь абияк, ніж узагалі ніяк: навіть мінімальні старання будуть помічені й оцінені Всевишнім. Однак якщо є можливість, варто виконувати заповідь хоч трішки вище за середнє: наприклад, не просто запалити суботні свічки, а встановити їх на гарному свічнику, не просто зібрати святкову трапезу, а подати її в ошатному посуді... Одним словом, якщо з'являється можливість зробити виконання заповіді хоч трохи гарнішим та урочистішим, цим варто користуватися. Це зовсім необов'язково, але світ від цього стане трохи приємнішим.
Корона Тори, Білостоцький музей (Польща)
Саме "хідур міцва" і породила цілий напрям у єврейському мистецтві - ритуальну ювелірну справу. Для предметів, пов'язаних із виконанням заповідей, майстри обирали найцінніші та найкрасивіші матеріали: золото, дорогоцінне каміння, емаль, проте найбільше вони любили срібло. Зі срібла робили і кари - спеціальні блюда для великодньої трапези, і свічники, і всілякі прикраси для сувоїв Тори. Тора - у багато разів більше, ніж просто сувій, більше, ніж просто священний предмет, це практично жива істота. Її поважають, про неї піклуються - і її прикрашають. Стрижні, на яких тримається сувій, увінчуються срібними навершиями-"римонім" (на івриті "гранати"), а сам сувій прикрашається справжнісінькою короною. Так, вона так і називається "кетер Тора", корона Тори. Потрібний розділ у сувої позначається "торашілдом" - багато прикрашеною срібною пластинкою. А стежити за рядками під час читання допомагає указка-"яд" (на івриті "рука"). Всі ці прикраси покриваються візерунками, гравіюванням, інкрустуються дорогоцінним камінням. Багато з них заслужено вважаються творами ювелірного мистецтва - нехай навіть "носить" їх не людина, а Книга.
А чи знаєте ви приклади перетворення буденних речей на мистецтво? Як ви думаєте, чи можуть люди обходитися в повсякденному житті зовсім без краси?
Женя Орінго
Cleona
Втр, 18/06/2024 - 22:07