Чергова стаття від друга Орінго, гемолога Юрія Курилюка - на цей раз про димчасті кварци, розкішне природне каміння, яке ми так любимо.
***
Так буває, що одні речі викликають у нас захоплення з першого погляду, тоді як для інший шлях визнання тернистий і повільний.
“Там в моде серый цвет -- цвет времени и брёвен” - так сумно, трохи приречено і, водночас, влучно описана нобелівським лауреатом Йосипом Бродським атмосфера неіснуючої нині держави дитинства і юності багатьох з нас. Сіро-коричневі димчасті кварци гармонійно вписувались в парадигму радянської стриманості, проте геть загубились у різнобарв'ї, що звалилось на нас з 90-х років минулого століття.
Не останню роль у досить зневажливому ставленні до цього мінералу зіграла його доступність, яка завдячує широкій розповсюдженості і невисокій ціні. Попри це, димчастий кварц залишається в когорті дорогоцінних каменів.
Трохи каламбурною є історія із назвою димчастого кварцу. Багатьом споживачам до вподоби інша, як вони вважають, більш благородна назва — раухтопаз, яка народилась в Німеччині (від нім. “rauсh” - дим) і включає в себе назву абсолютно іншого мінералу. Це викликає бурю гнівних емоцій мінералогів і гемологів, проте бажання якнайкраще подати товар покупцю робить цю назву невмирущою.
Ще однією особливістю є “проростання” назв димчастий кварц і моріон. Спеціалісти димчастим кварцом називають камені сірого, сіро-коричневого і коричневого, застосовуючи для темно-коричневого і чорного кварцу окрему назву моріон. Науково обґрунтованою є думка про відмінність між димчастим кварцом і моріоном на підставі відмінностей, що спричинюють забарвлення. В обох випадках — це наявність в кристалічній структурі мінералів дефектів, для димчастого кварцу - це діркові парамагнітні центри, а для моріону - комбінація діркових та електричних центрів.
Якщо хтось запитає пересічного українця про дорогоцінний камінь кернгорм (cairngorm), переконаний, усі знизуватимуть плечима, хоча насправді майже всі вони його знають, проте зроби таке дослідження в Шотландії, люди без помилки розкажуть про нього. Відгадка цього феномену проста — кейнгорм є національним дорогоцінним каменем Шотландії знайденим в горах Кейнгорм, за своїм складом і зовнішнім виглядом він є звичайним димчастим кварцом. 300 років до Р. Х. кельти, що видобували тут каміння, називали кристали чорного кварцу моріонами, а коричневим і сірим дали власну назву місцевих гір — кернгорм. Його стали широко використовувати як прикрасу для одягу та оздоблення ножів і іншої зброї. Назва «димчастий кварц» з'явилась набагато пізніше в 1837 році. Її запропонував батько сучасної мінералогії Джеймс Дана, додавши до назви каменю асоціативне з його забарвленням визначення “димчастий”.
Шотландське родовище димчастого кварцу в горах Кейнгорм цікаво нам, українцям, оскільки асоціація знайдених там мінералів (димчастий кварц, топаз, берил) дуже схожа на мінеральний ряд волинського родовища п'єзокварцу (Житомирська область). Крім Шотландії та України димчастий кварц видобувається в багатьох куточках нашої планети, найголовніші родовища знаходяться в Бразилії, на Мадагаскарі, США, Швейцарії, Кореї.
Хутко повертаючись до сьогодення, варто відзначити неперевершене вміння маркетологів перегортати все з ніг на голову. Якщо цитата Й. Бродського, викладена на початку статті, що пов'язувала колір і настрій, мала б поставити хрест на майбутньому димчастого кварцу, натомість зробила його запитуваним і модним. Мокко, “закоханої жирафи”, кремовий, “шкіри буйвола”, вершковий, шамуа, пінка кави, “молочний шоколад”, меленої кави, капучино і ще з десяток інших асоціативних і не дуже, проте модних, кольорів, що увірвались в індустрію одягу, інтер'єру, краси, автомобільну галузь і навіть в селекцію нових видів домашніх улюбленців, зробили з димчастого кварцу надзвичайно привабливий аксесуар.
Додатковою можливістю використання димчастого кварцу стала спроможність змінювати інтенсивність забарвлення і навіть його колір нагріванням. Під час такої обробки кварц втрачає забарвлення (освітлюється), а також може додавати в колір світло-жовтих відтінків. Колір таких каменів стримано жовтий із відтінком сірого або коричневого. Вони принципово відрізняються від яскраво-жовтого або жовтогарячого бразильського цитрину як за кольором, так і за причинами його утворення, тому частіше їх продовжують називати димчастими кварцами, хоча на нашому ринку часто використовують назву “український цитрин”.
Місце димчастого кварцу у світі дорогоцінних каменів самодостатнє. Жоден інший мінерал не зможе створити конкуренцію димчастому кварцу на його кольоровому полі. Широкий розмірний ряд сировини дозволяє виготовляти із димчастого кварцу вставки для ювелірних виробів, настільні предмети, різноманітні елементи оздоблення інтер'єру.
Широко розвинулась практика огранування димчастого кварцу у нестандартних формах і стилях. Завершальну і водночас найважливішу роль гармонійно довершують майстри ювелірних справ, що вкладають уяву, творчість і майстерність, створюючи найрізноманітніші прикраси з ними.
На останок декілька додаткових слів про потойбічні властивості героя нашої замальовки.
Вироби з димчастим кварцом здатні викликати відчуття, подібні на споживання майстерно звареної кави: справжня насолода за привабливої ціни.
Юрій Курилюк для Орінго
Ми надзвичайно вдячні Юрію Львовичу за його невтомну працю на діло просвітництва українського споживача.
Його статті - одна з найцікавіших рубрик в Орінго, і ми дуже раді, що в такий спосіб можемо доносити до орінгівців корисну й цікаву інформацію про сучасне ювелірне каміння.
Чи живе димчастий кварц у вашій скриньці з прикрасами? Сьогодні у вас ще буде можливість дібрати собі "димчика" за смаком!
brenda
Ср, 27/05/2020 - 09:37
larisa-shpakova
Ср, 27/05/2020 - 09:51
Молодан-Малик
Ср, 27/05/2020 - 09:58
beeZyanka
Ср, 27/05/2020 - 10:06
Aksinya
Ср, 27/05/2020 - 10:40
Вера Морозова
Ср, 27/05/2020 - 11:02
tatyanamx
Ср, 27/05/2020 - 11:06
Людмила Алексеева
Ср, 27/05/2020 - 11:33
celenitty
Ср, 27/05/2020 - 12:39
Cvetochnayafeya
Чт, 28/05/2020 - 07:15