Якщо провести паралелі між ювелірним світом та містичною алхімією, то пошуки філософського каменя мені нагадують експерименти японців з обробки металу. Складно знайти іншу країну, де майстерність роботи з металом була б на такому високому рівні. Глибокі знання металургії та доступність матеріалів призвели до появи унікальних технік, серед яких і знаменита мокуме-гане.
Японські майстри творять справжні дива, використовуючи метал як художник свої фарби. Як вони отримують різноманітні відтінки та які сплави використовують? Пропоную подивитись, до яких відкриттів призвели експерименти японських майстрів з металом.
Kuromi-do містить 99 % міді та 1% миш'яку, через надзвичайну токсичність виготовлення kuromi-do дуже небезпечно. Тому знайти цей сплав у вільному доступі складно, його виготовляють на замовлення. Після патинування набуває кольору від темно-коричневого до чорного.
Shaku-do —традиційний сплав на основі міді. Може містити від двох до п’ятнадцяти відсотків золота (зазвичай 4–10% золота, 96–90% міді). Цей сплав який можна обробити для утворення чорного або кольору індиго, не патинований shaku-do візуально нагадує бронзу. Від цього і назва сплаву, бо символи shaku-dō означають «червоний» і «мідний». Через вміст золота використання shaku-do зазвичай обмежувалося акцентами або дрібними предметами, такими як цуба. Сучасні ремісники відродили використання сплаву як яскравого елемента дизайну у виготовленні ювелірних виробів в техніці мокуме-гане .
Shibu-ichi — це ще один унікальний для японської металообробки сплав, який користується високою повагою в усьому світі. Це природний блідо-рожевий або жовтувато-білий колір, і його можна використовувати як замінник срібла в мокуме-гане. Також Shibu-ichi можна патинувати, щоб отримати сірі, коричневі, зелені та сині кольори. Назва походить від ichi, що означає «один», і shibu, що означає «чотири». Сплав складається з однієї чверті срібла і трьох чвертей міді, тобто 25% та 75%. Таке собі стерлінгове срібло навпаки. Та ці пропорції відкриті для експериментів. Кілька основних варіантів сплаву мають спеціальні назви.
Сплав здебільшого використовувався для прикраси різноманітних пристосувань для японських мечів. Shibu-ichi є важливою частиною японських традицій металообробки, особливо в ювелірних виробах, таких як прикраси мокуме-гане .
Це лише невелика частина сплавів, що відомі японським митцям. Ще існує безліч варіацій на основі золота, срібла і навіть платини. Все для того, щоб створювати справжні шедеври.
Наталія Орінго
Lina2018
Втр, 19/09/2023 - 08:44