Книжки бувають різні. Звичайного формату, величезні подарункові видання, маленькі дорожні варіанти... А є зовсім крихітні екземпляри - справжні шедеври книжкової справи Про них і піде мова.
Звичайна книжка гарна усім, крім одного: носити її з собою не дуже зручно - з цим погодяться усі, хто колись намагався запхати у рюкзак ну ще один от-такенний том. А от крихітну книжку, ледь більшу за долоню (а часто й меншу!) приємно взяти до рук та унести з собою. Мініатюрні книжки створювали з найдавніших часів, ще задовго до книгодрукування. Звісно, вони були зручними і практичними за рахунок невеликих розмірів. А ще такі книги ставали для майстра способом показати свої вміння - тільки уявіть, скільки праці та часу йшло на мініатюрні рукописи.
До речі, поняття "мініатюрні книги" існує в книжковій справі цілком офіційно. Мініатюрною вважається книга розміром менше 100х100 мм. Однак чимало середньовічних рукописів були ще меншим. Наприклад, у Вірменії, в Єревані, зберігається зовсім крихітний рукопис XV століття. У ньому автор розповідає про теорію календаря. Тільки уявіть собі посібник з астрономії розміром 30х40 мм.
А в 1325-1328 рр. на замовлення короля Карла IV було створено "Часослов", водночас календар, астрологічний трактат і збірник порад на всі випадки життя. Розміри "Часослова" - всього 60х90 мм, і при цьому він багато проілюстрований - буквально кожна його сторінка чудово прикрашена. Це вражає, адже і писати книгу-мініатюру - величезна праця, а вже ілюструвати!..
З поширенням книгодрукування маленькі книжки стали ще популярнішими. Тепер можна було зібрати величезну бібліотеку і вмістити її на одній-єдиній полиці! Дехто саме так і робив. Наприклад, Наполеон Бонапарт возив із собою в походи так звану "портативну бібліотеку мандрівника", цілий набір крихітних томів у спеціальному футлярі. Уся бібліотека в складеному вигляді була розміром з один звичайний фоліант.
Маленькі книжки популярні й у наш час. Багато видавництв випускають крихітні томи кишенькового формату. Як і раніше, це не тільки практичний, а й красивий і витончений сувенір, гідний подарунок для дорогої вам людини, наприклад, для себе .
Якщо ви ще не обзавелися власною мініатюрною бібліотекою за прикладом Наполеона, саме час це зробити. А почати можна зі срібних фоліантів Орінго. У колекції "Екслібрис" ви знайдете чимало стильних брошок-книжок. Це прекрасні аксесуари для справжніх книголюбів!
Ольга Орінго