Не секрет, що скласти хороший план дій часом ледь не важче, ніж діяти по ньому. Усі радять складати плани для більшої продуктивності, але як продуктивно займатися, власне, плануванням?
Субота, як відомо, день розміреного і суворого Сатурна. Чим не ідеальний час для того, щоб скласти плани на цілий тиждень уперед? Однак варто врахувати, що планування - сама по собі робота, і непроста. Тож виділіть під це окремий час, заваріть собі чаю або кави, оберіть канцелярію, яка буде радувати, озбройтеся нашою статтею - і приступайте!
Отже, поради щодо ефективного планування (жах, як офіціозно звучить, Сатурн був би задоволений). По-перше, як уже було сказано, планування - це теж робота. Отже, для неї потрібно виокремити певні ресурси. Наполегливо не рекомендується накидати план по-швидкому на коліні - ви ж не пишете на коліні наукову статтю, наприклад? Виділіть собі півгодини, влаштуйтеся зручніше, перевірте свій настрій - якщо ви роздратовані, то й напланується таке, що йой, налаштуйтеся на робочий лад... і про чай не забудьте. Ах так, і не забудьте похвалити себе за продуктивність після складання планів!
На фото: каблучка "Субота. Чудовий план"
По-друге: не плануйте занадто багато. Звісно, всім нам хочеться всього, одразу і побільше, і справ гору переробити. Однак згадайте, з яким задоволенням ви викреслюєте зроблені справи зі списку... Згадали? Приємні відчуття, правда? Це працює гормон дофамін, що відповідає за, умовно кажучи, психологічне заохочення від зробленої роботи. Що повніше і більше зроблено, то сильніше дофамінове заохочення, то приємніше і краще ви почуваєтеся. А головне - тим більше у вас бажання робити щось іще. Однак завдання, не доведені до кінця, незакриті списки справ, робота, виконана на 99% замість 100% здатні зруйнувати всю дофамінову магію. А який список справ простіше і швидше виконати - великий чи маленький? Від якого простіше отримати заохочення і стимул працювати далі? А який, навпаки, більше ризикує залишитися незакритим? То-то ж саме. Тож не варто складати надто великі списки - вони вас лише розчаровуватимуть. А маленькі, навпаки, підбадьорюватимуть.
По-третє, якщо величезний список справ все-таки неминучий, спробуйте виділити ті справи, які потрібно виконати обов'язково і без варіантів. Винесіть їх в окремий міні-список, або виділіть маркером, або ще якось позначте. І домовтеся з собою, що ось цих самих справ цілком достатньо для того, щоб ви почувалися добре і навіть героїчно. А виконання всіх інших шлях буде необов'язковим приємним бонусом. Одразу скажемо, що спочатку буде величезна спокуса запхати в список обов'язкових справ взагалі все. Не піддавайтеся, це пастка! Дайте собі час, подумайте, що зі справ є первинним, що неминуче, а без чого поки що й обійтися можна. Навичка ранжування справ виробляється з часом і практикою.
На фото: каблучка "Мистецтво планування"
По-четверте, якщо у вас є сили і можливість, постарайтеся розсортувати справи за порядком виконання. Але тільки якщо у вас є сили! Наприклад, спочатку погодувати кота, потім випити кави, потім написати главу диплома... і так далі, саме в такому порядку. Це потребуватиме додаткових зусиль і часу, зате потім, коли ви візьметеся за справи, дасть змогу ці зусилля чудово заощадити - це вже конкретний список дій, за яким можна йти.
І, нарешті, по-п'яте - порада для тих, хто втомився, і в кого немає сил на подвиги. Якщо ви відчуваєте, що зовсім не в ресурсі, і навіть прокинутися суботнім ранком вже сприймається як щось героїчне... Спробуйте вивернути другий пункт цих порад (про довжину плану) напаки. Складіть максимально докладний план з крихітних, елементарно виконуваних пунктів (і не бійтеся, що він може розтягнутися у величезний список - це якраз те, що треба). Пункти мають бути такі, щоб ви змогли виконати їх за один раз і не надто втомитися. Наприклад: 1. встати з ліжка; 2. вдягнутися; 3. дійти до кухні; 4. налити води в чайник... і так далі. Так-так, пункти можуть бути настільки дрібними, як "встати з ліжка" і "налити води"! Якщо більші справи вас стомлюють - дробіть їх, поки вони не стануть виглядати здійсненними. Так, список справ розтягнеться до непристойності, це нормально. Але його довжина скомпенсується простотою виконання, тож не бентежтеся.
На фото: сережки "Плани"
Плануйте із задоволенням і нехай усе наплановане виходить в строк і найкращим чином!
Женя Орінго