Щасливі квіти й благовісні трави...
Франческо Петрарка
Мова квітів, або флорографія, народилася на Сході. Позбавлені можливості не тільки висловлювати свої почуття, а й просто спілкуватися, жінки вигадали власну мову: за них емоції виражали квіти. Асоціації, що з’являлися при погляді на ту чи іншу рослину, поступово закріплювалися, з’являлися розгалужені традиції: як поєднувати квіти у букет, як і коли саме їх дарувати…
Таємна мова виросла, розвилася і відправилася подорожувати через океан. У 1727 році нотатки про неї лишив французький посол Обрі де ля Моттрей у своєму двотомнику «Подорож … по Європі, Азії та Африці». Пізніше дружина британського посла Мері Уортлі Монтегю занотувала свої враження від «мови предметів та квітів» у листах. І нарешті у книзі Шарлотти дела Тур «Мова квітів» (Le langage des fleurs) вона була описана вже детально – так тайнопис поширився у Європі.
Квіти володіли думками: флорографічні словники залишалися максимально модними і публікувалися великими тиражами, прозаїки та поети якщо не повністю присвячували свої твори рослинам, то принаймні користувалися відповідними образами, молоді жінки прикрашали свої плаття та зачіски промовистими квітами, не менш популярні були і квіткові аксесуари.
Значення квітів знаходили у міфології, середньовічних легендах та релігії, або у формах самих бутонів, а іноді й просто вигадували. В залежності від часу та міста одна й та сама квітка могла мати різні значення. Але найголовніше – ця мова спонукала до творчості й дозволяла висловлювати справжні «заборонені» почуття.
…Квіти швидко в’януть. Відгриміла Перша світова війна і таємна мова квітів відійшла у минуле. У наших традиціях збереглися хіба що її відголоски: ми даруємо троянди на знак любові, а лілії – на знак примирення. Але якщо вам цікаво опанувати цю складну і романтичну мову, то книга Джессіки Ру «Флорографія. Ілюстрований довідник з вікторіанської мови квітів» – енциклопедія-натхнення для сучасних романтиків – створена саме для вас.
Цей розкішний альбом вже з першого доторку може перенести у епоху суконь з кринолінами та романтичного кохання. Джессіка Ру, американська письменниця, ілюстраторка та садівниця, славиться своїми вишуканими ілюстраціями флори та фауни: натхнення для них, за її словами, вона знаходить просто у власному подвір’ї.
«Ілюстрований довідник з вікторіанської мови квітів» поєднує в собі академічну точність з приголомшливою естетикою: тут зібрано понад 200 рослин, для кожної з яких вказано історичне значення, літературні посилання (наприклад, у творах Шекспіра чи Оскара Вайлда) та сучасні інтерпретації. А ще є покажчик квітів за значеннями (якщо вам треба терміново надіслати чи розшифрувати букет), поради, як скласти «букет нового початку» чи «забутих зобов’язань», трішки інформації про те, як готувати з рослин ліки або парфюми. І нескінченне поле натхнення для вишивок, оздоби кімнат у «ботанічному» стилі чи навіть татуювань.
Але (не думала, що при моїй любові до читання я це скажу), текст тут не головне: акварельні, замріяні зображення квітів, які створюють атмосферу старовинного гербарію, можна роздивлятися безкінечно. Здається, намальовані пелюстки ось-ось ворухнуться під подихом вітру з вікна, а зі сторінок книги вислизне любовний лист…
«Витонченість і краса квітів залишились незмінними – змінились тільки наші знання про їхнє приховане значення. Сподіваюсь, ця книжка, окрім того, що пропонує екскурс в історію флорографії, заохотить читачів поглянути на квіти й трави по-новому, а може, навіть вигадати власні нові значення тим із них, що надихають найбільше», – пише пані Джессіка у передмові. Гортаючи «Флорографію», можна значно розширити свої уявлення про естетику, звісно ж, захочеться і власноруч поскладати букети, і погратися у квітковий тайнопис. А якщо поруч з вами квітне цілий срібний сад, то втриматися неможливо взагалі…
Отож тепер в Орінго знають, що орхідея символізує вишуканість і екзотичну розкіш, братки згадуються у «Гамлеті» і чудово поєднуються з хризантемами, конвалія – це краплі крові святого, який бився з драконом, а тюльпан допомагає освідчитися в коханні. Не можемо тримати ці знання в собі, тож пропонуємо і вам зануритися в цей запашний й мрійливий символізм, який так органічно поєднався з романтикою нашої квіткової колекції.
І пам'ятайте: в кожній квітці живе сонет, мрія й шепіт закоханих
Ольга Орінго
LeTim
Втр, 25/03/2025 - 18:51
primula
Втр, 25/03/2025 - 19:18
Cleona
Втр, 25/03/2025 - 20:56