Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Налякаємо творчу кризу!

Красуня Муза може бути дуже примхливою – це знають усі люди творчих професій. Та є і гарні новини: навіть якщо вас спіткала творча криза, ви явно не перші, хто з нею зіштовхнулися!

Здається, ось нещодавно в Орінго насолоджувалися новим романом «Казка» від ну дуже плодовитого письменника – Стівена Кінга. Але поки ми раділи цей книзі, автор вже встиг створити ще одну! «Голлі» побачила світ 5 вересня 2023, і ми можемо бути майже стовідсотково впевнені, що кидати писати Кінг не збирається. Тим дивніше дізнатися, що з творчою кризою Король жахів зустрічався принаймні двічі – і обидва рази перемагав. Як же це йому вдалося?

0242db807d34b9531ca24883b9bff55b.md.jpg

На фото: каблучка "Спостерігач"

Зазирнемо у біографію Кінга: перша творча криза була спричинена алкогольною залежністю автора. Як й тисячі інших письменників до нього, він почав шукати натхнення у речовинах, що змінюють стан свідомості. Та на дні пляшки чекало чудовисько ще гірше тих, які Кінг змальовував у власних романах… На щастя, письменник сам зрозумів, що треба шукати джерело натхнення десь в іншому місці – й за допомогою терапії та дружини переміг цю залежність. Що ж прийшло на заміну штучному натхненню? Якщо вірити Кінгу, все просто й складно одночасно: секрет успіху полягає у дисципліні. Автор працює щодня, в одні й ті ж години, щоб «створити рефлекс написання текстів». За його спостереженнями, якщо пропустити хоча б день, сюжет та образи героїв в голові стають менш чіткими.

«Коли пишеш, дістаючи щось найтрепетніше зі своєї душі, це може бути важко. Але я вважаю, що навіть якщо ти почуваєшся погано, якщо маєш хвору, як із похмілля, голову, ти мусиш робити те, що мусиш. Це тільки аматори можуть чекати натхнення. Решта просто встають і йдуть на роботу»

За словами Кінга, рятує рутина й в інших сферах життя: він має щоденні та щовечірні ритуали, гуляє, щоб отримати ендорфіни та перезагрузитися (до речі, чимало письменників радять відправлятися за натхненням на свіже повітря), не жалкує часу на спілкування з рідними й слідкує за графіком сну. Звучить трохи нудно – але Музі подобається!

163933663eb324785c70ccd565dc6483.md.jpg

На фото: підвіс "Муза"

Всесвіт готував для Кінга й ще одно випробування: у 1999 році під час прогулянки його збило авто. В результаті – довжелезне важке лікування, ускладнення, неможливість сидіти довше 40 хвилин й постійні болі. Недивно, що письменник вдруге задумався над тим, щоб кинути писати. Але, як він сам каже, невдовзі з’ясував, що єдина сильна залежність у його житті – це література. І відмовитися від неї він не в силах. Отож, можливо, головний секрет подолання творчої кризи полягає у любові до своєї справи?

«Письменництво мене наповнює. Мені в ньому подобаються дві речі: воно робить мене щасливим і приносить задоволення іншим. Я хочу і далі їх радувати».

До речі, схожу думку – про те, що найкращим захистом від неспроможності творити є щира закоханість у свою працю - висловлював й Рей Бредбері:

«Ті, хто заходить у глухий кут, просто роблять те, чого їм не варто було б робити: ті, хто пише сценарії або книжки, які писати не варто було, зрештою прийдуть до творчої кризи, бо їхня підсвідомість заявить:

«Більше ніякого натхнення!».

Страшні слова – сподіваюся, ніхто з читачів цієї статті такого від власної підсвідомості не почує…

8639c7f9f4952a8b0862f93b2eecf50d.md.jpg

На фото: каблучка "Кульбабове вино"

Характерно, що першою книгою, яку Кінг створив після одужання, стала автобіографічна «Про письменство. Мемуари про ремесло». В ній він намагався показати, як саме сформувався як письменник й, принаймні хоча б трохи, поділитися досвідом.

«Я вірю, що дуже багато людей мають бодай якийсь талант письменника чи оповідача і що ці таланти можна зміцнити та відточити» - пише Кінг. Отож, якщо просто зараз ви переживаєте творчу кризу, можливо, варто заглянути в цю книгу й відкрити для себе щось нове.

Звісно ж, Кінг не єдиний, хто стикався з творчою кризою. Від різних письменників ми можемо почути найнесподівніші поради по її подоланню: від пускання на клавіатуру кота до відкладання рукопису на певний час у морозильну камеру (так, буває й таке!). Хтось вигадує собі образ одного конкретного читача й пише саме для нього, інші відправляються до психотерапевтів, підбирають для творчості певний час доби та відповідну музику… А втім, є і одна спільна порада: хай там що – не кидати творити, і примхлива Муза повернеться, вражена вашою наполегливістю.

А чи знайомі ви з творчою кризою? Якщо так – розкажіть про вдалі методи її подолання!

Ольга Орінго