Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Наша улюблена література

Існує два типи вчителів літератури. В перших на заняттях усі сплять, а в задані твори старанно переписують думки критиків про те, «що хотів сказати автор». Другі ж відчиняють перед нами величезний світ книжок – і пропонують зробити перший крок. Другий й наступні сто кроків ви зробите самі.

Мені пощастило: моя вчителька з літератури незмінно сяяла очима й вела заняття так, що хотілося затамувати подих. Ми – тридцять дві довірливі душі – подорожували за нею колами Пекла й безмежними океанськими просторами, хихотіли над оповіданнями О. Генрі й надовго замовкали над казками Оскара Уайльда. Думаю, що за свій майбутній вступ на філологічний факультет я маю дякувати саме їй, щиро закоханій у свій предмет. І тільки значно пізніше, вже познайомившись з купою літературної критики й спробувавши викладати самій, я зрозуміла як це насправді важливо: розповідати про книжки з любов’ю й щирим захватом, без моралізаторства й поділу літератури на «добру» і «погану». Адже перш за все книжки повинні радувати – і знаходити нових читачів.

Якщо вдуматися, саме цим: популяризацією улюблених книг і обміном вражень та радості від читання й займається ювелірно-літературний клуб «Екслібрис». Ба більше, підозрюю, що з його сесій можна дізнатися нічим не менше, ніж з пересічного шкільного курсу літератури. Згадаємо, що ми прочитали разом?

Наш клуб починався з безсмертної класики, «Маленького принца» Антуана де Сент-Екзюпері – можливо, саме ця щемка історія й задала подальшу тональність «Екслібрису». Ось вже не перший рік люди, які знають що «Найголовнішого очима не побачиш», приміряють срібну каблучку «Це шляпа?» як таємний код, по якому впізнають с в о ї х.

9b8ac772bf14efe1a8eab2ba07434a05.md.jpg

На фото: каблучка "Це шляпа"

Трохи пізніше ми наважилися прочитати й відтворити в сріблі й ще більш «дорослу та серйозну» книгу Екзюпері. Пустелями «Цитаделі» кожен блукає наодинці – й кожен виносить звідти щось своє – але як добре, коли потім ці філософські відкриття можна обговорити!

fa6abc117eab0d1a1443fa5cdac8d56e.md.jpg

На фото: каблучка "Цитадель"

Хто ж не чув про «Алісу в Дивокраї», книжку для дивних розумників? Чудернацькі створіння й загадки на логіку, мудрі поради, до яких ніхто не долучається й божевільні королеви… Скільки не зазирай у кролячу нору, там все рівно знайдеться, чим здивувати. Але як добре, коли є кого запросити на «Чаювання в Країні Чудес»!

9a825a11c13f7ea07572728fe502e866.md.jpg

На фото: сережки "Чаювання в Країні Чудес"

Як не крути розтріпані томики казок Андерсена чи Астрід Ліндґрен – а все-таки виходить, що ми дорослішали на досить похмурих казках. Займається попілом кохання олов’яного солдатика, тане в солоній морській піні Русалонька, Міо йде назустріч чорному лицарю Като з кам’яним серцем, а брати Лев’яче Серце наважуються на стрибок у невідоме… Але в казках нашого дитинства є і надія – вона бринить тоненьким срібним струмком й не зникає з часом. Може, тому так приємно їх перечитувати?  

e41b7741759ff7a91515e09e527b5eac.md.jpg

На фото: підвіс "Мости в Країні Дальній"

О, дорогоцінна пригодницька література! Скільки нудних годин й днів врятувала жвава фантазія Жуля Верна чи Марка Твена…  Як приємно було заховати під підручником фізики цікавезний роман й полинути в світ власних мрій. Та й досі ні-ні, а знайдеш у кишені скляну кульку чи спіймаєш себе на уважному розгляданні морських хвиль: де там пливе відважний Немо, які підводні дива йому відомі? Так, навіть дуже серйозним дорослим потрібний простір для фантазій – і талісман, який дозволяє в нього перенестися.

225d5f0722746d29b387f0194ff06dd0.md.jpg

На фото: сережки "Таємничий острів"

А ось трагедіям Шекспіра так часто не щастить: в шкільній програмі їх, звісно, не оминають увагою, але… як важко відчути справжню красу за заштампованими фразами. Тож з автором «Ромео та Джульєтти» варто знайомитися вдруге пізніше й добровільно – гарантована купа цікавих відкриттів! А потім краса складно сплетених рядків перевтілиться в красу срібних візерунків й зможе додавати краплю романтики в кожен з ваших днів.

15a51b404d55af27fdc24cfc2f320fde.md.jpg

На фото: каблучка "Сонет Шекспіра"

Тягнуся за наступною книгою… але тут лунає дзвоник. Час перепочити й набратися сил перед наступною сесією «Екслібрису». А якщо у вас є приємні спогади про уроки літератури, запрошую поділитися в коментарях!

Ольга Орінго

Cleona
Ср, 13/12/2023 - 12:38

Згадала своїх вчителів і тільки зараз зрозуміла цінність їх уроків - вони завжди дозволяли тогочасному літературному життю бути присутнім на уроках. Можна безкінечно критикувати програми, але головне - не їх зміст, а інтерпретація. Ми могли говорити про книги, які читали поза шкільною програмою, могли вільно писати свої висновки і могли сміятися, коли літературних класичних героїв порівнювали з сучасними, і навіть дізнаватися про тих, кого викреслили з програм, просто тому, що наші вчителі були освіченими і мудрими людьми, які намагалися нас виховувати, прищеплювати високі цінності і готувати до майбутнього життя.
Salnyk Violetts
Ср, 13/12/2023 - 12:56

В школі мене мало цікавила українська література але в нас був вчитель який дуже цікаво розповідав про твори про письменників і доповнював все це своїми історіями з життя і гумором. Памʼятаю той переломний момент коли я назавжди полюбила предмет української літератури, ми проходили твір «Хіба ревуть воли як ясла повні», настільки сильно мене вразив цей твір, в мене було багато запитань по ньому на які з радістю мені відповідав Олесь Петрович, він ніколи не ігнорував питання учнів після уроків, завжди намагався все пояснити розгорнуто навіть якщо поспішав. Таке доброзичливе ставлення від вчителя не могло не закріпити мій інтерес до літератури назавжди .
Лелеока
Ср, 13/12/2023 - 17:27

У нас зарубіжну (дивись російську) викладала прекрасний вчитель, яка любила з нами подискутувати. А ось українська велась нудно, тож деякі твори любили не завдяки, А всупереч. І деяких авторів відкривала вже в дорослому віці. Зараз теж відкриваю нові імена й розумію, що ці імена варто знати не тільки в Україні, А й по всьому світу
Татьяна Викторовна
Ср, 13/12/2023 - 18:26

В мене була дещо аналогічна ситуація з Лелеока, бо мали чудового вчителя зарубіжної літератури, що любила дискутувати, завжди заохочувала власні думки, а не кальки критиків, вміла втиснути в шкільний план твори, котрих не було в програмі, творче підходила до завдань, а на відкриті уроки до нас з'їжалися вчителі з всього міста. З української літератури і вчителька наче була не погана, але захвата від творів шкільної програми не пам'ятаю, окрім Лісової пісні та Intermezzo. Тож тепер надолужую та з радістю відкриваю нові імена.
shursh
Ср, 13/12/2023 - 20:14

По-доброму заздрю своїм дітям, в який є такий цікавий предмет - зарубіжна література. В мої шкільні роки була лише українська і російська (вчителька російської явно любила свій предмет на відміну від колеги), а зарубіжну ми читали з-під парти, заради задоволення. Радію, що Марк Твен є зараз у шкільній програмі, вкотре дивуюся, як точно він описував дитячу психологію, не зважаючи на відстань у часі. Мій син так само порізав свій стіл ножиком як і Том)))
Lina2018
Ср, 13/12/2023 - 21:33

Я із вдячністю згадую свою вчительку з математики, яка навчила бачити красу у цифрах, формулах і кресленнях. З літературою повезло значно менше. Любов до літератури прищепив батько, більше до російської, а українська література для мене почалася з радіопрограми "Театр у мікрофона".
Minakova
Пт, 15/12/2023 - 00:09

Дуже згодна про Шекспіра! Коли ми мали проходити "Гамлета" у 8 класі, я влітку знайшла у бабусі книгу та прочитала раніше за програму. Того ж літа подивилася "Розенкранц та Гільденстер мертві", а повернувшись додому відшукала її у бібліотеці. Що було на уроках, коли ми дійшли до "Гамлета"... )))) І донині це одна з моїх улюблених п'єс, а твори Тома Стопарда на окремій полиці улюблеців)