Кажуть, що вранішня пробіжка – гарна ідея для початку дня: нічого гіршого з вами вже не трапиться Чого ж тисячі людей по усьому світі все-таки витягають себе на пробіжку? Спробуємо з’ясувати!
Якщо вже й намагатися потоваришувати з біганням, то краще робити це влітку, коли сонечко і навколишня краса так й кличуть вийти назовні. Більше того, кожну першу середу червня відзначається Всесвітній день бігу. В цьому році він припав на 5 червня, тобто сьогодні, тож якщо ви любите прив’язуватися до певних дат, вважайте, що Всесвіт подав вам знак
Всесвітній день бігу – досить молоде свято. Спочатку його відзначали легкоатлетичні співтовариства у США, та згодом ініціативу підхопили аматори і його популярність поширилася. У 2016 році свято набуло офіційний статус. Тоді ж провели перший міжнародний захід, на якому пробіжку здійснили прихильники бігу з більш ніж 180 країн.
Сьогодні цей день використовується для того, щоб популяризувати біг як відносно доступний усім спосіб підтримати свою фізичну форму і здоров’я. У різних країнах проводяться спільні забіги та акції, що рекламують біг. Незважаючи на свою молодість, свято вже встигло отримати власний сайт. На ньому можна долучитися до масштабного забігу, що стартує у Новій Зеландії і крізь Австралію, Африку, Японію та країни Європи крокує до Америки. А за хештегом #GlobalRunningDay можна побачити фотографії з сьогоднішніх пробіжок та й самим поділитися своїми досягненнями.
Я почала бігати приблизно півтора роки тому – стрес від початку повномасштабної війни треба було кудись дівати. В якийсь момент бігати по стелі мені набридло, тож я вирішила вийти на вулицю й з подивом зрозуміла, що мені це подобається. Не буду з маніакальним блиском неофіта в очах переконувати вас долучитися до лав бігунів, натомість дам кілька простих порад, що можуть зробити цей шлях (якщо ви все-таки на нього наважитесь) простішим й приємнішим.
На фото: підвіси з колекції "Швидше за вітер"
Обирайте взуття, що призначене спеціально для бігу, та змінюйте його через відповідну кількість кілометрів. Адепти бігу часто кажуть, що для цього виду спорту не потрібні ніякі вкладення, але реальність більш сурова: гарні кросівки коштують багато. Виникає велика спокуса зекономити… аж поки побачиш цінник на лікування ніг. Спойлер: заміна колінного суглобу дуже дорога!
Радуйте себе відповідним одягом. Тут, на відміну від взуття, прямої прив’язки до здоров’я немає – бігати можна й у спортивному костюмі вашої бабусі, що сумував на антресолях останні кільканадцять років. Але чи варто? В сучасному світі існує купа легкого, красивого і якісного одягу спеціально для бігу. Життєрадісні кольори, цікаві функції – цей одяг хіба що розмовляти з вами не буде – та неабияка зручність стануть додатковим стимулом для виходу на вулицю. А ще спортивний одяг часто опиняється в секондхендах (якщо запал бігуна згасає занадто швидко), де на нього цікаво полювати (саме так я дізналася про купу спортивних брендів).
Не поспішайте. За нами не гониться вовк, попереду не втікає дедлайн, перфекціонізм, якщо він мається, краще лишити вдома. Немає нічого гарного в тому, щоб на першому кілометрі збитися з дихання, отримати біль в боку й вирішити, що «більше ніколи!». Дослідники пишуть, що користь від швидкого та повільного бігу приблизно однакова, а рекомендований обсяг збільшення навантаження – не більше 10% на тиждень. Тож біжіть на тій швидкості, що приносить задоволення – і матимете усі шанси добігти до цілі.
На фото: підвіс "На всіх вітрилах 2"
Лишили перфекціонізм вдома? Чудово, а тепер лишить разом з ним телефон! Чесно кажучи, така розумна я лише на словах, адже як же можна прожити принаймні півгодинки без новин, та й бігати без засобу зв’язку у сучасному світі досить небезпечно… Але все-таки побути деякий час наодинці зі своїми думками, без постійних подразників – безцінно. Чого доброго, й різні кольори зеленого вдасться помітити, і якусь нову ідею вигадати…
І нарешті головна порада для шанувальників краси: каблучки, ланцюжки і особливо сережки не хочуть з вами на пробіжку Нехай відпочивають вдома, у зручній скрині чи зип-пакетику, подалі від сонця, вітру, поту й сонцезахисних засобів. А потім, коли ви повернетеся у гарному настрої та з відчуттям власних надздібностей, можна вже прикрасити себе і відправлятися назустріч новому чудовому дню!
Повернемося до більш спокійних варіантів відпочинку: хочу порадити до Дня бігу… книгу. Деніел Е. Ліберман – взагалі-то професор кафедри еволюційної біології людини та палеоантрополог Гарвардського університету, але хай вас це не лякає. Написана ним книга «Фізична (не)активність. Що насправді робить нас здоровими?» не схожа на наукову працю, це, скоріше, неквапливі роздуми про необхідну кількість фізичних вправ та фактори, що впливають на наше самопочуття в цілому. Разом з автором ми відправимося до первісних племен, дізнаємося, чого лінуватися – це нормально, попишаємося жінками, що виборювали своє право на пробіжку та оберемо, бігти чи відпочивати.
Ольга Орінго