Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Не тільки Чичен-Іца і Троя: неймовірна українська археологія

Чуючи про фантастичні археологічні відкриття, які перевертають уявлення про історію, багато хто з нас насамперед уявляє собі Грецію, Туреччину або джунглі Південної Америки. Однак до цього переліку дивовижних місць по праву слід помістити й Україну!

І це зовсім не вихваляння, а констатація факту: на території України було зроблено безліч знахідок, по праву вписаних в історію археології. Деякі з них повністю змінювали уявлення про минуле - наприклад, трипільські артефакти, деякі стали свого роду археологічними «мемами», наприклад, так званий меч Святослава. Сьогодні ми розкажемо про деякі видатні знахідки (проте тримайте в пам'яті, що насправді їх набагато більше!).

1. Пектораль із Товстої Могили. Мабуть, найвідоміший український археологічний артефакт - серед шанувальників Орінго та Музею точно. улыбка При погляді на Пектораль неможливо повірити, що її створили не сучасні майстри, натхненні скіфським «звіриним» стилем, а самі скіфи 2500 років тому. Цінність Пекторалі не тільки в приголомшливому рівні майстерності, але з неї можна почерпнути деякі відомості про міфологію та світогляд скіфів: наприклад, що світ у їхньому уявленні складався з трьох ярусів, або що леви і коні були не просто тваринами, а культовими істотами. Пектораль - офіційний символ українського ювелірного мистецтва та один із найвідоміших скіфських артефактів (і, безумовно, найрозкішніший!).

4fbc1bcd4a4958b1b93ca62eeeef308e.jpg

2. «Меч Святослава». Стародавній дорогоцінний меч був у 2011 році випадково виловлений із Дніпра жителем Запоріжжя під час риболовлі. Меч належить до так званого «каролінгського» типу, поширеного в епоху раннього Середньовіччя. Ми уявляємо собі лицарські мечі довгими і важкими, які підняти під силу лише тренованому воїну, а вже махати - хіба що герою на кшталт Зігфріда або Ланселота. Меч каролінгського типу був зовсім іншим: завдовжки ледь більше метра, а вагою трохи важчою за кілограм. Він спокійно вміщався в одній руці, і будь-яка з наших читачок могла б без зусиль його підняти і навіть помахати. Меч, виловлений у Дніпрі, виявився і того меншим: 0,96 м завдовжки і рівно кілограм вагою, але тут потрібно враховувати, що над ним попрацювали корозія і час. Втім, ні час, ні іржа не змогли повністю стерти візерунки та орнаменти, якими меч був щедро прикрашений. За вражаючий зовнішній вигляд його прозвали «мечем Святослава»: легендарний князь-воїн цілком міг ним володіти!

Однак найцікавіше - навіть не розкішний вигляд, а клеймо майстра на клинку: +VLFBERH+T, тобто Ульфберт, ім'я творця клинка. По всій Європі знайдено 170 мечів із таким клеймом: їх знаходили і в Норвегії, і в Ірландії, і на території Волзької Булгарії - практично по всьому тодішньому світу! Те, що клинки були зроблені за єдиною технологією і позначені однаковим клеймом, дає змогу зробити висновок, що середньовічний майстер Ульфберт створив першу в Європі торгову марку імені себе!

9c55997aa53a5208d196f6907d0ea770.jpg

3. Небелівський храм. Цю знахідку вже не виставити в музеї, скоріше, музей потрібно робити з неї. Небелівський храм - залишки величезної споруди 20х60 метрів, розкопані на території Кіровоградської області. Споруда належала трипільській культурі, відкриття якої саме по собі перевернуло уявлення світу про те, як жили люди за тисячі років до вавилонян і греків. Але Небелівський храм перевернув його ще більше - наскільки це взагалі було можливо.

По-перше, дослідження показали, що це справді був храм - із внутрішнім двором, жертовником, вівтарями та навіть розписом на стінах. По-друге, він був двоповерховим! Трипільці вже встигли здивувати світ тим, що в «первісну» епоху кували мідь, жили величезними поселеннями на тисячі людей, торгували з половиною світу і, можливо, навіть додумалися до концепції писемності. А храм додав до всіх цих неймовірних фактів ще цілих два: по-перше, трипільці вміли будувати двоповерхові будівлі, по-друге, мали розвинену релігію. Навіть три факти, якщо прийняти гіпотезу, що храм був не просто храмом, а прощальним центром: в епоху Трипілля існувало саме поняття прощі, отже, люди на досить великих відстанях один від одного сповідували практично одну й ту саму релігію. Нам усім явно час переглянути свої погляди на «первісне» суспільство!

834a2ebbf0cf6007c67481510453bbff.jpg

Макет Небелівського храму

Це далеко не всі видатні артефакти, виявлені на нашій землі (а іноді і в наших річках). І напевно в майбутньому на нас чекають нові відкриття! звезда

Женя Орінго

Lina2018
Пт, 04/07/2025 - 10:47

Дякую за цей допис. Останнім часом відволікаю себе переглядом відео альтернативних істориків, які мандрують світом, знімаючи різні цікаві давні споруди. Ми дійсно нічого не знаємо про давні часи.
Cvetochnayafeya
Пт, 04/07/2025 - 11:37

Дякую за статтю. У школі, коли нам казали що на місті Харкова довго було " дике поле" у якому ніхто не жив- мене це дивувало.Висота захищена зливанням річок та болотами- є безпечним місцем для життя, а також зоною пересування річками з торговельними цілями.Не логічно, щоб таке місце не обживали люди. А потім з'ясувалось, що раніше терміном" дике поле" позначали території, на яких жили люди не сповідуючи християнство ( поля диких людей))))))). А про харківські підземелля центральної частини міста, місцями на 4 поверхи заглиблені у грунт- це як доказ розвинутості місцевих жителів.
Женя Орінго
Пт, 04/07/2025 - 20:52

Дякую, Еліно Альбертівно ) Так, у мене теж є своєрідна розвага - читати про різні археологічні знахідки. Там такі захопливі детективні історії часом трапляються, що ніяких серіалів не треба!
Женя Орінго
Пт, 04/07/2025 - 20:54

Світлана Вікторівна, дякую. А в харківських підземеллях (точніше, в їхній частині) мені навіть пощастило побувати з екскурсією. Дуже вражаюче!