Мозок - структура складна, загадкова і, що найцікавіше, така, що постійно вивчає сама себе, і сама себе ж постійно дивує. І, зрозуміло, навколо мозку його роботи склалося чимало стереотипів різного ступеня правдивості, а то й відвертих міфів. Давайте сьогодні, у Міжнародний день мозку, здійснимо черговий акт рекурсії - познайомимо власний мозок із фактами про нього ж.
Факт 1. Наша пам'ять більша за пам'ять найпотужнішого комп'ютера. Обчислити ємність мозку з точністю до байта - завдання важке і практично неможливе. Однак навіть приблизні підрахунки справляють сильне враження: приблизна ємність нашого мозку становить 2,5 мільйона гігабайт. Це дуже багато. Для наочності, це ємність близько 9766 смартфонів з пам'яттю 256 гігабайт.
Факт 2. Використання 10% мозку - міф. Таке формулювання передбачає, ніби 90% нашого мозку практично весь час не діє. Однак це зовсім не так. По-перше, ми використовуємо свій мозок повністю, на всі 100%. По-друге, ми робимо це постійно - навіть коли нам здається, ніби ми ні про що не думаємо (що робить мозок, поки його власник ні про що не думає - окрема і дуже цікава тема). Мозок у прямому сенсі слова працює 24/7 без перерв. Тож не комплексуйте через те, що нібито використовуєте його не повністю, а краще подякуйте за старанну роботу.
Факт 3. Ми думаємо, навіть коли не думаємо. Зовсім недавно нейрофізіологи відкрили незвичайне явище під назвою DMN (default mode network), вона ж мережа пасивного режиму роботи мозку. Це система пов'язаних одна з одною ділянок мозку, яка працює, коли людина не зайнята розв'язанням розумових завдань або обробкою інформації із зовнішнього світу. Простіше кажучи - коли людина нічого не робить. DMN формує ті самі швидкоплинні, уривчасті та начебто випадкові думки, якими наповнена наша голова більшу частину часу, коли ми ні на чому не зосереджені, мріємо або занурені в себе. Навіщо мозку потрібна ціла складна система для виробництва хаотичних думок - поки що невідомо. Зате вже відомо, що вона виконує безліч дуже важливих функцій: допомагає перемикатися між завданнями, забезпечує зв'язок людини з її спогадами та «впізнавання» себе в них, допомагає «витягнути на поверхню» слабкі, нечіткі або пошкоджені спогади, а також відповідає за сприйняття часу та концепцій минулого, сьогодення і майбутнього. Утім, на думку вчених, справжні можливості DMN ще тільки належить вивчити.
Факт 4. Мозок не може відчувати біль. Чергова незвичайна особливість мозку - те, що він абсолютно позбавлений больових рецепторів. Відповідно, він не відчуває болю. Коли в нас болить голова, то насправді біль відчувають кровоносні судини або м'язи голови: вони, до речі, в такий спосіб «попереджають» про те, що мозку може загрожувати небезпека (якщо вже він сам не може це відчути, треба ж комусь про нього піклуватися).
Факт 5. Мозок - найжирніший орган людського тіла. Він складається з жиру щонайменше на 60%. Ба більше, для повноцінної роботи мозку необхідний... холестерин! Ні, це, на жаль, не означає, що чебуреки поліпшують когнітивні функції. По-перше, холестерин потрібен не абиякий, а так званий «корисний». По-друге, більшу частину холестерину з крові до мозку не пускає гемато-енцефалічний бар'єр (особлива система «прикордонного контролю» між кров'ю та мозком, яка потрібна для того, щоб із крові до мозку випадково не потрапили токсини чи інфекції). Тому мозок до останньої молекули використовує те, що в нього вже є, і нечасто потребує холестеринового підживлення. Хоча зовсім без нього йому теж доводиться погано - когнітивні функції почнуть погіршуватися, а сам мозок - зменшуватися в розмірах.
Факт 6. Мозок - дороге задоволення! Ми як представники виду «людина розумна» можемо пишатися тим, що маємо такий складно влаштований біомеханізм - і що ми можемо собі це дозволити. Відносно невеликий мозок споживає щонайменше 20% усього кисню, що надходить у тіло, і приблизно стільки ж глюкози. Це втричі більше, ніж усі м'язи в людському тілі! А коли ми напружено над чимось розмірковуємо, то споживання енергії та кисню зростає до 50%. Тож за наявність розуму ми маємо дякувати не тільки мозку, а й легеням і кровоносній системі, які допомагають його «утримувати».
Факт 7. Мозок неймовірно життєздатний. Наш мозок одночасно дуже крихкий і дуже пластичний. Якщо створити йому відповідні умови, він здатний відновитися практично після будь-якого пошкодження. Якщо будь-яка ділянка мозку втрачає працездатність, її функції перебирають на себе інші ділянки: формуються альтернативні нервові зв'язки, завдання ушкодженої частини перерозподіляються між усіма іншими, одним словом, мозок робить усе, щоб швидше відновитися, і проявляє в цьому дивовижну завзятість. Відомі випадки, коли людям за медичними показниками видаляють частину мозку (наприклад, після крововиливу) - і через деякий час вони повністю відновлюють когнітивні функції і живуть нормальним життям. Це зовсім не означає, що про мозок не потрібно дбати: не забувайте, що він все-таки доволі тендітний і погано переносить нестачу кисню, зневоднення та переохолодження (від сильного холоду навіть може початися головний біль - кровоносні судини попереджають, що треба вдягнути шапку). Однак не варто й недооцінювати його можливості. Наш мозок любить думати і робитиме все, щоб продовжувати це робити, незважаючи на хвороби, порушення і навіть механічні травми. Головне - забезпечити його ресурсами: поїти, годувати і забезпечувати киснем. У таких умовах він здатний на справжні дива!
А що ви знаєте про мозок? Можливо, вам зустрічалися дивовижні факти і дивні міфи? І, до речі, ви не забуваєте подбати про свій мозок?
Женя Орінго
Cleona
Втр, 23/07/2024 - 08:35