Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Непереможна краса кола

Магічна каблучка - неймовірно зручний артефакт: компактний, витончений, місця багато не займає, силою при цьому може володіти гігантською (Саурон підтверджує). Певно, тому магічна каблучка - така популярна річ, яку можна зустріти в казках, міфах, літературі... практично скрізь.

Дивно, але, мабуть, жодна прикраса не удостоювалася в літературі та фольклорі більшої уваги. Складно сказати, чому, але факт є факт - каблучок у книжках та історіях повно, а ось, наприклад, сережок всевладдя зустрічати ще не доводилося (хоча, можливо, це питання часу?). Злегка забігаючи наперед, скажу, що ні, про найвідомішу каблучку я тут говорити не буду. Чесне слово, ні півлітери про Перстень всевладдя! Ви й так про нього прекрасно знаєте. Та й, правду кажучи, особливої ювелірної та естетичної цінності воно не представляє (а чого ви від сауронового творіння хотіли). 

Розповімо про настільки ж могутні, хоча й менш розрекламовані каблучки. І почнемо з тієї каблучки, про яку всі чули, але мало хто знає - Андваранаут. Що значить "такого точно не чули"? Це ні що інше, як знаменитий Перстень Нібелунгів. Багатьом відомо, що він, як і всі скарби Нібелунгів, був проклятий і приносив власникам нещастя і загибель. Але що саме за прокляття лежало на ньому, звідки він узявся, і до чого тут Локі? 

e99e10bf000f4fd1a2dee97d443d0257.md.jpg

На фото: перстень "Нордичний"

Андваранаут у перекладі з давньоскандинавської означає "дар Андварі". Андварі - цверг-коваль, творець персня імені себе, а також маг, який наклав на перстень чари пошуку золота. Той, хто володів Андваранаутом, міг легко стати найбагатшим у всіх світах звезда Це якраз і привабило Локі, який Андваранаут у творця вкрав. Щоб помститися, Андварі прокляв перстень - відтепер будь-кого, хто ним володів, переслідували нещастя. Так-так, Локі теж не став винятком! Це дуже швидко йому набридло, і він почав шукати способи каблучки позбутися.

Якось раз у лісі на полюванні Локі випадково вбив видру. Тільки-но порадів здобичі, як з лісу вийшов дуже розсерджений старий із сокирою і сказав, що він - Хрейдмар, могутній маг, а Локі щойно вбив його сина, який любив розважатися, плаваючи в річці в образі видри. І якщо Локі не хоче неприємностей більше, ніж уже є, він повинен заплатити викуп. Тут-то хитрун Локі і вирішив, що це найкращий привід позбутися Андваранаута. Він щедро відсипав чаклунові золота, до того ж доклав симпатичну каблучку... Так Андваранаут потрапив до сімейства Хрейдмара, і проблеми почалися вже в нього.

Хрейдмар не зміг поділити викуп зі своїми синами, вони посварилися, і Фафнір, старший син чаклуна, убив батька, забравши золото собі. Так каблучка потрапила до нього. Щоб ніхто не зазіхнув на скарб, Фафнір обернувся драконом і взявся його сторожити. Але Андваранаут зіграв злий жарт і з Фафніром: його в образі дракона вбив молодий герой Зігфрід. Зігфрід нічого не знав про прокляття і забрав драконяче золото разом із перснем; за деякими версіями, ще й додумався перстень нареченій подарувати! Але і йому Андваранаут приніс біду: Зігфрід був убитий на полюванні за наказом ревнивої королеви Брунгільди. Знову-таки, за деякими версіями, Зігфрід із Брунгільдою колись були заручені, але він чи то передумав, чи то забув, і одружився з іншою... одним словом, перстень може бути й ні до чого. А далі почалася така жахлива вакханалія взаємної помсти, що навіть Андварі, треба думати, не по собі стало. Власне, відомий більшості з нас сюжет "Пісні про Нібелунгів" - це тільки остання частина пригод мстивого персня.

3dea7a8c618b9356ea762990602600fe.md.jpg

Так уявляють Фафніра 

На щастя, не всі магічні каблучки мають такий мерзенний характер. Інша каблучка зі скандинавської міфології, Драупнір, належала Одіну - тож, можливо, і характер мала трохи кращий. Його суперздатністю було те, що кожні дев'ять днів з нього капало (буквально!) дев'ять нових золотих каблучок (гарно володіти магією - ніяких тобі воскових моделей та лиття не потрібно счастье). Власне, сама назва "Драупнір" перекладається як "той, що капає". Мало того, що таким чином можна було казково розбагатіти, так у Драупніра і його копій була ще одна особливість. З'єднавши їх у ланцюжок і оперезавшись ним, можна було стати невразливим і майже безсмертним! Не дивно, що Одін цією каблучкою дуже дорожив. Однак у Драупніра, на щастя, таких драматичних пригод не було.

5ed00195927b80b20e765c9805f1eabd.jpg

Ще одна відома каблучка, яку абсолютно точно бачили всі - це перстень Соломона. Точніше, бачили ви, швидше за все, не сам перстень, а його відбиток. Печатка Соломона - ні що інше, як шестикутна зірка, вона ж "маген Давид". Шановні античні та середньовічні автори, думці яких безумовно можна довіряти, стверджують, що цар Соломон за допомогою свого персня міг закликати духів і джинів, а також розуміти мову звірів і птахів. Золотий перстень був прикрашений шестикутним самоцвітом, який і залишав відбиток впізнаваної форми. 

Слава Соломона як не тільки мудреця, а й великого мага, була така, що пережила античність, Середні віки, дійшла до Нового часу і залишилася в сучасній езотеричній традиції. А шестикутна зірка, "печатка Соломона", взагалі від самого початку була магічним символом. Його можна знайти в гримуарах і магічних трактатах, причому необов'язково іудейських; "печаткою Соломона" призивали і виганяли духів, за її допомогою зв'язувалися з іншими світами, а кабалісти з її допомогою створювали магічні амулети. Так-так, каббала - це, зрозуміло, насамперед, про пізнання світу і Всевишнього. Але і приємний бонус у вигляді прикладної магії вона теж надає!

Цікаво, до речі, що найчисельніші й найхимерніші історії про царя Соломона, чарівний перстень і всілякі чаклунські пригоди можна знайти навіть не в іудейській літературі, а в Корані. Там Соломон (точніше, Сулейман) щосили розважається, спілкуючись із джинами і займаючись цілком собі практичною магією.

6e58f4edf40ec49e4505cc7033cf2c95.md.png

Таємна печатка Соломона в гримуарі XVII століття

Каблучки котилися різними міфологіями, народжували цікаві легенди та дражнили уяву... Втім, каблучки гарні і самі по собі, як феномен, без будь-якої магії: вони дарують радість та насолоду від володіння скарбом улыбка

 

Женя Орінго