Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Нічого святого

Зустрічали в мережі геніальне пояснення для малечі, чому тепер ми не святкуємо Новий рік з Дідом Морозом? “Він був старенький і помер, а з нами лишився Святий Миколай”. Якщо для вашої родини радянський новорічний дід також більше неактуальний, то читайте лонгрід про те, як це пояснити родині.

Є відома фраза про те, що вигравати війни Московії допомагає Генерал Мороз, що знищує і французів під Москвою, і німців під Ленінградом. Чесно кажучи, і Дід Мороз видається мені кимось типу перевдягнутого російського ГРУ-шника, що вдало працював під прикриттям з метою пропаганди. Мороз із слов’янського фольклору — це зовсім не добрий персонаж з подарунками. А той, що може вбити тебе, якщо ти необережно вихопився в ліс без теплого одягу. Згадайте “Морозко”, який все питав дєвіцу, чи їй тепло. Морозом, що забере тебе до лісу і згодує вовкам, лякали неслухів. На Щедрий вечір українські господарі тричі кликали його їсти кутю, а тоді замовляли: “Як не йдеш куті їсти, то не йди й на жито, пшеницю й усяку пашницю!” До речі, тричі покликати Діда Мороза слід було і радянським дітлахам.

Але вигадала його не радянська влада, як зараз іноді вважається. Дід Мороз з’являвся на листівках ще й до 1917-го, а церква скоса поглядала на цього персонажа. Червоні заборонили його разом зі святим Миколаєм, а до купи ще й ялинку ставити не дозволяли. Якийсь час пройшов у намаганні ввести свої нові свята, чого вартували тільки “октябрини” замість хрестин! Але стало зрозуміло, що без зимових свят народу жити не стало ані краще, ані веселіше, тому 1935 року новорічні ялинки, а з ними й Діда Мороза, реабілітували. Діду виділили кремлівський зал і наділили його широкими святковими повноваженнями. А в допомогу поставили Снігуроньку — ще одну язичницьку істоту. Снігову бабу ж про всяк випадок перехрестили в Сніговика, щоб не виникло плутанини.

5839dac5a4b503023b95eb79ec5ae6c7.md.jpg

 

Журнали й газети, а за ними й бідолашні працівники освіти, повторювали дітям та їхнім батькам, що радянське свято Нового року куди ліпше за буржуазне Різдво. Старе покоління дивувалося: до буржуазії з діда-прадіда не належали, гречку сіяли й коней водили, а святого Миколая празнували… Але як влада сказала, так тому і бути. Ще й календар змінився з юліанського на григоріанський, і тепер Різдво було відсунуте аж на наступний календарний рік, а день Миколая став відрізаним від череди свят і потроху відпав від неї. Пам’ятаю, як уже в двотисячні я дивувалася колядці: “А що перший празник — Рождество Христове… А що другий празник — Святого Василя… А що третій празник — Святе Водохреща!”

Найцікавіше в цьому те, що Дід Мороз у його святковому образі — абсолютна калька з західного образу Санта-Клауса. Добрий дід, що не дуже-то й пов’язаний з церквою, бо митри й ризи вже не носить, приходить до тебе і лишає подарунки. Повинен був би ще й різочку, та на Заході, як і в СРСР, неслухняні дітки давно не отримують “карних” подарунків. Виходить, що за давньою московитською традицією, ані вкрасти нормально не спромоглися, ані свого цікавого вигадати не змогли.

eee9c7584e5649df99297df2077de82c.md.jpg

 

Дітки, а зрештою, і всі ми, люблять історії. Яку історію можна розповісти про Діда Мороза? Хто він, звідки у нього шуба й чарівний посох? Він має онучку, але не має дітей, його люблять лісові звірята попри всяку логіку природи, та ще й живе у Великому Устюзі. Святий Миколай — реальна історична особа, його життєпис можна викласти дитині хоч у релігійній, хоч у світській манері. Микола-чудотворець дійсно робить дива, а ще він знаний благодійник. А роль благодійника, чи то волонтера, зараз узагалі знайома кожному українцю, навіть маленькому.

91a36a3d5d2bfb4229e75df71932c682.md.jpg

 

Здається, російський дід на ці новорічні свята доживає останні дні в своєму уявному пануванні над українцями. “Був старенький — і помер”, — хочеться констатувати якнайшвидше. Мораль моєї казочки всі зрозуміли, малята?

 

Анастасія Орінго

 

Наталья1985
Пнд, 26/12/2022 - 19:42

Только воспаленные умы советских узколобых чиновников могли сделать доброго персонажа из языческого Мороза, который был злым, морозил людей и им в своё время пугали детей. Кстати, Снегурочка - это мертвая девушка синего цвета, которую он заморозил до смерти. И она теперь за ним везде таскается как призрак, не идет, а плывет. И в мешке у Мороза были совсем не подарочки. Короче, жуть. И вот этого персонажа советские дети звали к себе в гости каждый год. Может, поэтому всё так было мрачно в советское время? И какое счастье, что мы постепенно возвращаемся к своим прекрасным украинским истокам и обрядам!
Лелеока
Пнд, 26/12/2022 - 21:11

А в нас не господарі кликали Мороз, а найменші. Пам'ятаю, як сердилася та бурчала, коли дідусь мене відправляв на поріг його кликати.
Cvetochnayafeya
Пнд, 26/12/2022 - 21:38

У меня есть ощущение, что со сменой эпох в таком глобальном масштабе который мы сейчас проживаем, ничто не сможет остаться в прежних качествах и ролях.Происходят метаморфозы на всех уровнях, и религий это тоже коснется. Св.Николай тоже как-то измениться подстать новому времени. И без дела мороза мы проживём.А пока, в этом году дети получили подарки за два дня св. Николая, и ожидают их на Новый год! И пусть детей, которые получат желаемые подарки будет как можно больше!
Nifli
Пнд, 26/12/2022 - 22:07

А я чомусь у дитинстві завжди боялася діда Мороза... Звісно, не того, що підкладав мені під ялинку подарунки (адже я ніколи його не бачила!), а того, що приходив на свята в садочку, чи був на святкових виставах. Він завжди мені здавався суворим та лячним - із своїм гучним голосом (іноді ще й жіночим), неприродною бородою, розмальованим обличчам... А ще ця його шуба дійсно нагадувала вишиту блискучу ризу священика, і все це вкупі справляло на мене якесь вже совсім гнітуче враження... А ось дочка виявилася хоробрішою за мене, вона одразу викрила цього фальшивого діда)) Коли він у садочку дарував дітлахам подарунки, вона тишком підібралася до нього ззаду та просто помацала! І одразу проголосила на всю залу: "Та він же теплий! Напевно, не справжній! Ну або... підігрітий?!" На цьому свято можна було закінчувати)))
Cleona
Пнд, 26/12/2022 - 22:16

Я запропонувала б звернути увагу на супровід дідусів - є думка, що без жіночої статі не обійтись, бо хто веде облік побажань та фіксує видачу подарунків? Янголиці або сніжні діви. І,як завжди, на другому місці. А зважаючи на поважний вік дідусів, без помічників був би хаос.
Cleona
Пнд, 26/12/2022 - 22:26

Сюжет для соціальної реклами. Мала сидить на руках у кремезного Діда Мороза і пручається: Мама, дід Мороз- це папа? Мама: Чому ти так думаєш? Мала: Він пахне як папа. Мама: Та ні, він просто п'яний. Суворий голос: Міністерство охорони здоров'я попереджає - контакт з п'яним Морозом шкодить здоров'ю. Бережіть себе і дітей.
Oksanushka
Втр, 27/12/2022 - 08:41

Мое детство прошло с верой в Деда Мороза и Снегурочку, добрый дедушка и его внучка-умничка. И это было счастливое детство. Все течет, все изменяется. И клеймить, стараться забыть и отрекаться думаю неправильно, это наша жизнь и история. Продолжаю верить в добро и чудеса (не только на Новый год)
Mikurianka
Втр, 27/12/2022 - 11:01

Так, я згодна з тим що колись людям підсунули сурогат. Але! За роки його існування віра в краще, в дива, в добро перетворила-переплавила та зробила його справжнім. Так, Дід більше не прийде до нас, але важливо зберегти ті щасливі спогади що в нас є, вони наша частина. Це як при розлученні: спочатку відкриваєш для себе темну сторону людини і на якийсь час тобі здається що роки проведені разом просто ідуть у смітник. Але згодом розумієш що це не так, бо то було твоє життя, твої миті. Рухаєшся далі, відпускаєш зайве, залишаєш згадку про минуле щастя
celenitty
Втр, 27/12/2022 - 11:46

Эх,даже не знаю.. Святой Николай как то уж сильно церковный для меня символ. Дед Мороз воспринимался больше образно,аллегорично . Как дух зимы,что ли. А что подарки от родителей я знала всегда))
Наталья1985
Втр, 27/12/2022 - 12:49

Прошлое должно оставаться в прошлом. Никто не предлагает отречься и забыть свои счастливые детские воспоминания. Но вот только современным детям не надо навязывать пережитки совка. Раз уж мы решили идти в цивилизованное европейское общество. Тем более в нашей украинской культуре достаточно добрых традиций и образов, которые имеют под собой обоснованную почву и давнюю историю.