В такій області, як мистецтво, навішувати ярлики – неблагодатна справа. У світі тонких матерій та уяви, коли образити митця необережним словом може кожний, вкрай необачно поділяти все на чорне та біле. Якщо щось не подобається мені, це не означає, що цей самий витвір не приверне вашої уваги й не знайде шанувальників у світі.
Ви спитаєте, якими тоді критеріями я користувалась при створенні добірки прикрас для цієї статті? Здебільшого власним почуттям смаку та доцільності, а ще дуже узагальненими поглядами суспільства на те, які прикраси відповідають критеріям краси та вишуканості. Тому цей допис цілком вкладається у межі суб’єктивної думки, що зробить обговорення в коментарях ще цікавішим: як ставитеся до сучасного ювелірного мистецтва ви? Що обурює, а що підпадає у категорію «А чому б і ні?»
1. Що бачу, те й роблю.
До цього розділу я відношу прикраси, що являються мініатюрними та вкрай деталізованими копіями предметів, здебільшого побутового використання, що в уяві середньостатистичного мешканця планети Земля асоціюються з чим завгодно, але не з блиском дорогоцінних каменів та металу. Їжа, меблі, інструменти й т. ін. — головне, що це вкрай утилітарні речі, які ми зазвичай не романтизуємо. Не роблять цього задля художнього задуму й самі митці, залишаючи буденність такою, якою вона є в реальному житті.
Rone Prinz Jewelelry
Gianni De Benedittis
2. Прикраси, що демонструють інтимні вподобання і статеві ознаки.
Картинок зі зрозумілих причин не буде, але ви точно бачили прикраси, присвячені чоловічій маскулінності чи відвертим вигинам жіночого тіла. Бувають і такі, що наявно демонструють статеві відносини двох дорослих людей. Питання, нащо активно демонструвати те, про що зазвичай не говорять в компанії понад двоє, залишається відкритим.
3. Нові горизонти людського тіла.
Сюди я віднесла прикраси, що руйнують загальноприйняті правила носіння дорогоцінних аксесуарів. Тобто за задумом майстрів, прикрашати ювелірною дрібничкою варто не тільки пальці, шию, мочки вух. Для цього цілком згодяться райдужки очей, віко, ніздрі та нігті.
Галерея Renwick, Лорен Калман, дерматологічні прикраси, 2009
До таких прикрас бонусом додається чималий дискомфорт і здивовані погляди оточення. Тож окрім витривалості непогано мати високу самооцінку.
На кшталт такої, що в Бейонсе. Ця американська співачка колись зробила трендом прикраси для зубів та нігтів. Дорогоцінні накладки на кінчики пальців хоча б візуально нагадують манікюр, тож не відлякують з першого погляду, хіба що обмежують у певних діях. Проте накладки на зуби з певної відстані схожі на недоїдки чи зубний камінь, як на мій погляд. І побачивши себе не в дзеркалі, а на випадковому фото, у власниці такої прикраси може виникнути бажання завітати то стоматолога на профілактичну чистку.
Не дуже приємні спроби прикрасити очі - вживлення дорогоцінних форм та носіння доволі важких лінз із діамантами.
SafeSight Jewellery. Процедура ціною 10 000 доларів займає п'ять хвилин, а час відновлення – три дні.
Перші у світі контактні лінзи з діамантами автора Chandrashekhar Chawan коштують 15 тисяч доларів.
4. Живенько та натуральненько.
На перший погляд, прикраси, в яких застосовуються частини чи виділення людського тіла, прийшли до нас із нічних жахів, та у цієї тенденції доволі давні традиції. Варто лише згадати зуби та волосся в антикварних прикрасах — ознаку вікторіанської сентиментальності. Якщо ви колись відвідували ювелірний аукціон або ярмарок антикваріату, швидше за все, помічали прикраси з пасмами волосся. В 19 столітті носити волосся коханої людини було такою самою звичайною справою, як носити фотографію в гаманці. Але вікторіанці не задовольнялися лише волоссям. Вони пішли далі та вставляли молочні зуби дітей в прикраси, щоб вічно пам’ятати про такі важливі події з дорослішанням малечі.
Коли в 1847 році англійська принцеса втратила свій перший зуб, Альберт вклав його в золоту та емальовану брошку у вигляді будяка і подарував королеві Вікторії.
Та відверто кажучи, «материнські прикраси» не користувалися такою ж популярністю, як траурні та романтичні із пасмами волосся коханих і близьких людей. Час їхньої слави пробив сьогодні. У країнах Європи та Америки доволі популярними виявились прикраси із застосуванням грудного молока, часточок плаценти, першого волоссячка дитинки.
Бренд Beyond the Willow Tree навіть здобув неабияку популярність на цьому тлі. Це оригінальний та відзначений нагородами австралійський сервіс, який з 2013 року спеціалізується на виготовленні професійних сувенірів із ДНК вручну. Прах померлих родичів, пуповину немовляти, природні елементи та багато іншого вони перетворюють на ювелірні вставки та пропонують клієнтам найінтимніші спогади у вигляді ювелірних прикрас. В прикрасах використовуються виключно органічні матеріали клієнтів, гарантія стовідсоткова.
Ось такими мені здебільшого уявляються риси сучасного ювелірного мистецтва в розрізі його оригінальності та епатажності. Чи можна назвати ці спроби факапами? Відповідь криється в кожному окремому випадку і залежить від власника чудирнацької прикраси та нагоди, з якої її було вдягнуто.
Наталія Орінго
Cleona
Ср, 21/09/2022 - 18:35