Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Очима японських митців

Навіть той, хто жодного разу не чув слово "укійо-е", напевно бачив те, що ним позначається: традиційні японські гравюри, яскраві та витончені. Хіба не про них ми думаємо, коли говоримо про японський живопис? Але чи такі вони традиційні? Чи живопис це взагалі? І до чого тут тлінність буття?..

Відповідати на ці запитання ми почнемо з кінця. Власне кажучи, тлінність буття дивиться на нас уже з самої назви. "Укійо-е" буквально перекладається як "картини хиткого світу". Красиво! Але чому так сумно-то? Річ у тім, що слово "укійо" походить від буддійського релігійного терміну - "крихкість сущого, хиткість, тлінність". Ці властивості світу, за ідеєю, мають засмучувати добропорядного вірянина і звертати його серце до вищої мудрості Будди... Раніше так воно, ймовірно, і було. А потім настала епоха Едо (XVII - XIX ст.). Епоха Едо - це час встановлення імператорської влади та припинення феодальних війн; від міжусобних боїв люди перейшли до цікавіших занять - торгівлі, мистецтва, літератури, нагромадження багатств та їхньої розтрати... О, цікавий час був!

39a85a16ef2e04824596be2f77383e02.md.jpg

На фото: підвіс "Фуекі-рюко", у буквальному перекладі його назва означає "те, що вічно тече"

Через зростаючі міста потоком ідуть різноманітні товари, поети вправляються у віршуванні, художники - у живописі, Басьо винаходить хокку, Ідзумі-но Окуні - театр кабукі. Немов із нізвідки з'являється величезна кількість ремісників, торговців, дрібних чиновників - ще не шляхетних і не багатих, але вже не бідних, які знають собі ціну. Саме вони й стають першими глядачами кабукі, читачами (а то й авторами) хокку, вони задають тон і настрій. Який же цей настрій?! Жити у своє задоволення, жити сьогоднішнім днем! Ніколи не знаєш, що буде завтра - біда, хвороба, банкрутство, але зараз світ сповнений радості, а кишені - грошей, то бери ж усе, що дає тобі світ!.. Насолоди швидкоплинні, світ радості хиткий - "укійо"; то лови ж його швидше! Так сумний термін "укійо", "тлінний світ печалі", змінив свій сенс і став "світом хитких, швидкоплинних радощів".

Із середовища городян і вийшов жанр "малюнків хиткого світу" - яскравих, химерних, строкатих і, що важливо, дешевих. В епоху Едо Японія активно освоювала друк, художники пробували свої сили в гравюрі та друкованих зображеннях. Такі зображення були не тільки модними і незвичайними, але ще й коштували в рази менше, ніж мальовничі картини. Картину може дозволити собі тільки багач-аристократ, гравюру - будь-який городянин. Жанр укійо-е від самого початку втілився в суперсучасній формі гравюри. Контури зображення друкувалися на рисовому папері, а потім вручну розфарбовувалися. Майстерність художника проявлялася не тільки у вишуканості форм і композиції, а й у доборі фарб: одну й ту саму гравюру можна було роздрукувати кілька разів і розфарбувати по-різному. Багато відомих авторів так і робили: наприклад, багато картин Кацусіка Хокусая існують у кількох кольорових варіантах.
 
caa3f57b692e2ad316f0f2ba9eda31f6.md.jpg
На фото: підвіс "Моногатарі"
 
Від самого початку теми укійо-е - це все швидкоплинне, яскраве і красиве: пані в розшитих кімоно, самураї в яскравих обладунках, актори кабукі в химерних костюмах. Чим химерніше, строкатіше, незвичніше, тим краще! Жанр укійо-е був настільки популярним і поширеним, що недовгий час по тому сам став розпадатися на жанри. Художники освоювали нові техніки й теми: так, поряд із бідзін-га - портретами вродливих дам і муся-е - портретами самураїв з'явилися мейсьо-е - зображення відомих місць (наприклад, гори Фудзі), фукей-га - пейзажі, йокогама-е - зображення іноземців, екзотичних предметів і техніки... І навіть сумо-е - портрети відомих борців сумо!
 

Бідзін-га - портрети красунь, один із найпопулярніших піджанрів укійо-е. Бідзін-га - це зображення витончених дам у вишуканих кімоно: вони займаються повсякденними справами - гуляють, читають книжку, грають на музичних інструментах... Або навіть носять воду з колодязя, як на цій гравюрі Утагава Кунісада. 

7f2b98ef853501cdcd5cee9944905602.jpg
 

Як бачите, нічого непристойного на зображеннях бідзін-га і близько немає. Проте такі гравюри в епоху Едо часто намагалися заборонити. Чому? Формально - тому, що в жанрі бідзін-га часто зображували гейш. Насправді річ, найімовірніше, в тому, що в традиційній японській культурі жінка не має бути красивою. Вона має бути... ніякою: тихою, скромною, непомітною. Краса в цьому наборі зовсім не передбачена. Але героїні бідзін-га зовсім не такі: вони яскраві, цікаві, красиві. Вони привертають увагу і викликають захоплення. Вони кидають виклик вимогам суспільства - і тому залишаються у віках.

Якуся-е - середньовічний японський аналог глянцевого журналу про знаменитостей. Приблизний переклад цієї назви - "зображення акторів". На гравюрах якуся-е зображували знаменитих акторів театру кабукі в їхніх найвідоміших ролях і образах. Такі гравюри слугували глядачам своєрідним глянцевим журналом, а артисту - афішею та рекламою. Оскільки кабукі був театром розгульним, сміливим і не завжди пристойним, картинки якуся-е теж намагалися заборонити. Однак із заборон нічого не вийшло, а знаменитий майстер Утагава Кунієсі взагалі примудрився обійти цензуру, зображуючи популярних акторів у вигляді... котиків!

2dd31b5f76a8d341c0847dfa6ea24680.jpg

Тосюсай Сяраку, "Два актори"
 
 
81193d28f93651bb04fe5887eee0c0ff.jpg
 
Утагава Кунійосі, сцена з вистави кабукі
 
Муся-е - найбрутальніший жанр укійо-е: це зображення самураїв у повному озброєнні. Спочатку художники малювали різних міфічних та історичних героїв, але незабаром переключилися на реальних воїнів і полководців. Між іншим, багато самураїв вважали чималою честю бути увічненими в гравюрі! Окремий різновид муся-е - зображення битв і поєдинків. Якщо якуся-е - журнал про знаменитостей, то муся-е - комікс про супергероїв.
 
92488208e44888520cb5af25a78f63c1.jpg
 
Мейсьо-е - зображення відомих місць. Вони можуть зображати гору Фудзі, або якийсь район столиці, або відому залізничну станцію (у ХІХ столітті з'явилося й таке)... Зазвичай це місця, що згадуються в класичній літературі. Фактично мейсьо-е - свого роду літературна гра: наскільки ти, глядач, освічений, впізнаєш місце? Зазвичай гравюри мейсьо-е створювали цілими серіями, і вони показували відомі місця в різний час, з різних ракурсів, часом вельми незвичайних. Наприклад, у знаменитій серії гравюр "36 видів Фудзі" на багатьох картинах гори майже не видно. Спробуйте, наприклад, знайти Фудзі на найвідомішій картині серії - "Велика хвиля в Канагава"!
 
20496a3f20a34a4ee111ecc0ff0a78e0.md.jpg
 
Йокогама-е - зображення іноземців, сцен з іноземного життя, різних заморських речей і техніки. Жанр отримав ім'я за портом Йокогама, куди всю епоху Едо стікалися всілякі іноземці - від китайців і голландців до американців. Незвичайні костюми і звички викликали шалений інтерес місцевих жителів; не дивно, що йокогама-е були неймовірно популярні по всій країні.
 
b3da7abf7de123427ed46d5ac79d71b2.jpg
Так в епоху Едо бачили голландців
 
2a014c916afe4e8bbff2e0f64c588314.md.jpg
 
Воістину унікальний зразок жанру: зображення корінної американки!
 
Жанр укійо-е існував до самого кінця XIX століття, ненадовго переживши саму епоху Едо, яка завершилася в 1860-х роках. На жаль, що більше Японія відкривалася світові, що більше переймала у Європи, то менш затребуваним ставало традиційне мистецтво - зокрема й гравюра. Кому взагалі потрібна гравюра, коли є журнали і фотографія? На якийсь час японці втратили інтерес до укійо-е. Однак "малюнки хиткого світу" здобули несподівану популярність у Європі. І ще яку! Перекочувавши на Захід, гравюри укійо-е з їхнім незвичайним візуальним стилем стали для європейських художників справжнім відкриттям. Дослідники вважають, що саме укійо-е змусили їх переглянути погляди на колір, композицію, навіть перспективу. Без укійо-е Європа не мала б імпресіонізму з його "хиткими" формами і фарбами, ні радикального кубізму, ні емоційного експресіонізму... Дивно навіть, що забутий на батьківщині жанр виявився настільки впливовим далеко за морем.
 
7df1b930249cfdb019a7c96d3fa614eb.md.jpg
На фото: підвіс "Ото-хіме"
 
А знаєте, що ще дивніше й цікавіше? Що, зі свого боку, європейське мистецтво кілька десятиліть потому знову пробудило в японських художників інтерес до гравюри! Надихнувшись імпресіонізмом і кубізмом, вони почали відроджувати традиційне мистецтво. Хоча в XX столітті воно виглядало вже зовсім інакше: лінії стали тоншими і рідкіснішими, кольори - сміливішими і яскравішими... І все одно, японська гравюра продовжує жити - нехай і в новому обличчі.

До речі, можете помилуватися на зразки сучасної японської гравюри. Це не зовсім укійо-е, звісно, але красиво ж, правда?

22c3d55c80faa6d574ff9f3550837b6a.jpg
Івао Акіяма, "Вчений"
 
4ffc5a502db21a9b4b59cd20634d147e.jpg
Тадасіге Нісіда, "Озираючись назад"
 
 
 
Женя Орінго
 
 
ВикторияВ
Втр, 03/10/2023 - 20:03

Дякую, захопилась читанням! А як гарно малюнки підібрані. Одна з моїх улюблених книжок, до яких час від часу повертаюсь, це Сей Шьонагон Записки в узголів'ї . Що хвилювало та надихало жінку у дворці імператора Японії 1000 років тому? Книга написана так яскраво, що читається на одному диханні. До того ж дуже приємно було побачити Фуекі-рюко на початку есея. Я нарешті зрозуміла, який кабошон буде у моїм підвісі. Це дендроагат, за який я дуже вдячна пані Оксані. Він мене дочекався! У одній з новин дивилась на нього, але побачила родоніт у Моногатарі. Мені дендроагат здається сніговими верхівками гір у Фуекі -рюко. Коли отримаю, сподіваюсь зроблю моїм цубам гарне фото
Soko_Lova
Пт, 06/10/2023 - 00:39

Дякую! Дуже цікаво ❤️❤️❤️