Обираючи із сотень яскравих карткових колод Таро "ту саму", легко розгубитися: колод безліч, усі вони по-різному влаштовані й намальовані, в залежності від фантазії автора навіть масті можуть мати інші назви... А деякі колоди взагалі й не колоди, а “оракул”! Що ж це таке - оракул, і чим він відрізняється від Таро?
Одразу розвію таємничу завісу: найголовніша відмінність оракула від Таро дуже проста. Таро - суворо організована система, а оракул - ні. У колоді Таро обов'язково має бути 78 карт, карти діляться за арканами і мастями, у кожної карти певне значення, та й ілюстрації часто дотримуються певного канону (наприклад, Мага на ілюстрації майже завжди супроводжуватимуть символи чотирьох мастей, а на карті Сили з великою ймовірністю можна побачити лева). Не кажучи вже про те, що карти старших арканів - не просто набір якихось символів, а зв'язна та послідовна історія розвитку особистості: від безтурботності та невимушеності Блазня до досконалості та цілісності Світу. Коротше, Таро - це складна, розгалужена і добре продумана система, користуватися якою треба довго вчитися.
На фото - Oracle Sacred Geometry, про який вже розповідала Олена Маслова, та дуже специфічне Таро, яке ми ще розглянемо детальніше
А ось картковий оракул більш приязний для новачків - хоча, звісно, теж вимагає до себе поваги. У оракулів немає єдиної стрункої системи символів, кожна колода унікальна, двох однакових не існує. Колоди оракулів використовують власну символіку, для розшифровки якої може бути достатньо розвиненої фантазії та інтуїції. Іноді карти оракула складаються у певну історію, як старші аркани Таро, а іноді ні. Одним словом, оракул куди більш вільний і відкритий для різноманітних тлумачень.
Втім, є і ще одна важлива відмінність. Аркани Таро за багато років встигли обзавестися складною, розгалуженою семантикою: значення конкретної карти сильно варіює і залежить від того, хто ворожить, кому ворожить, які карти випадають додатково, і багато від чого ще. Розраховувати на однозначну відповідь "так" чи "ні" тут складно: Таро зазвичай дає розлогі й докладні пояснення, і вимагати від нього лаконічності - майже що образа для колоди. А ось оракули зазвичай досить непогано підходять для отримання відповідей "так/ні". Можливо, це пов'язано з тим, що символіка оракулів зазвичай більш однозначна, і кожна карта не тягне за собою цілий "хвіст" різноманітних значень.
Здавалося б, як усе просто: оракул - це набір красивих картинок з точними значеннями... але звісно ж, є нюанс Справа у тому, що нічого не може існувати у вакуумі - і лакуну, що утворюється на місці старовинної символіки Таро, в оракулах заповнює власний культурний багаж того, хто оракулом користується. Те, як ви сприймаєте Всесвіт, повний чи пустий стакан у вашій уяві, які символи та візуальні образи ви вважаєте сприятливими, а які ні - деталей, що вплинуть на трактування, безліч. З одного боку це цікаво, з іншого - несе в собі певну небезпеку, адже імпровізація у справі зазирання у безодню може призвести до різних наслідків. Отож беручи у руки оракул, будьте готові чесно відповісти собі на питання "Чого я сприймаю цю карту саме так?".
Подумайте, які асоціації викликають у вас ці карти...
Ну і ще одна, не настільки принципова відмінність - система Таро старша. Перші колоди Таро з'явилися в XV столітті в Італії (щоправда, їх частіше використовували для гри, ніж для ворожінь, але тим не менш). А перший відомий оракул з'явився на початку XIX століття, і створила його, за легендою, знаменита французька ворожбиця мадам Ленорман, яка славилася тим, що до її прогнозів прислухався сам Наполеон. Мадам Ленорман розробила власну гадальну систему на основі звичайних гральних карт, доповнивши їх новими символами та комбінаціями. Так з'явився знаменитий Оракул Ленорман, який згодом став основою для багатьох інших оракулів. Вважається, що Оракул Ленорман простіший для освоєння (наприклад, карт у ньому лише 36, а символи на ілюстраціях більш однозначні), а також краще підходить для швидких ворожінь і запитань, що потребують чітких відповідей.
Якщо ви запитаєте, що краще - Таро чи Оракул - то відповідь на це питання навряд чи буде такою однозначною (у колоди Ленорман точно питати не варто ). Як би банально це не звучало, все залежить від ваших бажань і схильностей. Хочете отримувати конкретні відповіді без розгалудженої символічної системи і більш-менш, наскільки це взагалі можливо в ворожінні) однозначні трактування - обирайте оракул, але не забувайте дослухатися до власної інтуїції. Полюбляєте системний підхід і відчуття причетності до старої традиції, готові навчатися й шукати відповідні трактування - шукайте колоду Таро до смаку. До речі, багато практиків спокійно користується і тим, і іншим, беручись до оракулу чи до Таро в залежності від ситуації. Одним словом, пробуйте, експериментуйте і не забувайте - насправді які б карти ми не тримали у руках, наше серце уже знає усі відповіді
На фото: ексклюзивна каблучка Sign
Ольга Орінго
Шани
Втр, 14/05/2024 - 15:15