Наскільки життя людей з особливими потребами відрізняється від «звичайного», звичного для більшості, життя? Чим саме, і звідки ці відмінності беруться в принципі?.. Як не дивно, розібратися в цьому можуть допомогти книги.
Вони наочно показують, що значна частина цих відмінностей корениться в оточенні та його сприйнятті, а от самих людей жодні фізичні обмеження не зупиняють бажання жити, насолоджуватися світом, займатися улюбленою справою, і прагнути повного, справжнього життя.
На першому місці у сьогоднішній добірці — не одна книга, а цілих дві, авторства Рубена Гальєго, письменника та журналіста. Батько Рубена з Венесуели, мати з Іспанії, зустрілися і познайомилися вони в Радянському союзі, там же і народився Рубен. Проте народився він із діагнозом «ДЦП», через що його розлучили з матір'ю та відправили до дитячого будинку для інвалідів… Своє непросте життя у різноманітних казенних закладах Рубен Гальєго описує у своїх книгах «Біле на чорному» та «Я сиджу на березі». Дивно в цих книгах те, що описуючи речі відверто страшні, Гальєго примудряється робити це з іронією та вражаючим життєлюбством. Щоправда, плакати після книги все рівно хочеться, особливо після описів "чудових" умов, у яких Гальєго довелося пожити... А чого варта "дитяча" лічилочка, що й дала назву книжці...
Я сижу на берегу, не могу поднять ногУ.
Не ногУ. А нОгу. Всё равно не мОгу.
Друга книга — роман «Метелики у крижаних панцирах» Оксани Радушинської. Між іншим, він вийшов у «Видавництві Старого Льова», що вже саме собою рекомендація! Це історія дівчинки-підлітка, яка після автокатастрофи опинилася в інвалідному кріслі… Незважаючи на страшний початок, історія виявляється вельми оптимістичною: головна героїня знаходить і сенс жити, і справжніх друзів, і навіть перше кохання! Як не дивно, це дійсно оптимистична книжка, яку можна як почитати самому, так і подарувати дитині-підлітку.
До речі, книжка існує і в форматі аудіо, тому можна насолоджуватися нею по дорозі, чи займаючись іншими справами.
Книга «140 децибелів тиші» Андрія Бачинського, автора з Івано-Франківська, також вийшла у «Видавництві Старого Льва». Але ця історія, мабуть, сумніша — хоча зрештою не менш оптимістична. Головний герой, юнак-підліток, захоплений музикант, втрачає в аварії батьків, сестру і здатність чути і говорити. Після лікарні його відправляють до інтернату, де йому доводиться вчитися жити наново… На щастя, катастрофа не позбавляє головного героя життєлюбства та оптимізму, що допомагає йому справлятися з труднощами. Щоправда, на мій смак, роману не вистачило глибини та прописаності персонажів — та проте читається легко і лишає по собі приємний присмак.
«Я штовхатиму тебе» Патріка Грея — історія, прямо скажемо, незвична. Особливо з огляду на те, що один із головних героїв пересувається на візку. Книга несподівано легка, оптимістична та життєствердна. А розповідає вона про двох друзів дитинства, один із яких внаслідок аварії опинився на візку. Однак це не вбило в ньому пристрасті до пригод і бажання вирушити у подорож. Та не просте, а Каміно де Сантьяго — старовинний знаменитий маршрут прочан в Іспанії. Разом з другом, який обіцяє підштовхувати його коляску, він вирушає в дорогу.
Як людина, що сама пройшла Дорогою святого Іакова, я захоплююся таким подорожем — і таким другом! А книга може подарувати чимало посмішок, що наразі настільки необхідні...
Всі ці історії про людей, які живуть, радіють, шукають і знаходять своє щастя, незважаючи на фізичні обмеження. Не буде, мабуть, надто гучним сказати, що людський дух здатний подолати будь-які обмеження тіла, що ці книги нам і демонструють.
А яка книга надихає вас?
Ольга Орінго