У кожного народу є свої символи, натхненні живою природою: конюшина в ірландців, троянда в болгар... Має свій і Україна — в нас це калина, незламне, красиве й шляхетне дерево, з яким пов'язано безліч повір'їв. Перевіримо, що ми знаємо про червону калину?
"Ой, у лузі червона калина" - вчора по сіті ходило відео про те, як цю пісню співають під стінами Кремля. І недивно - з початком війни пісня про калину стала одною з найпопулярніших, лише трохи поступаючись переможцям Євробачення.
У пісні образ калини порівнюється з Україною - саме її треба зберігти та підняти. Кажуть, що у січових стрільців, які вперше заспівали "Червону калину", калина символізувала кров та готовність загинути за Батьківщину. Та є в калини й інші значення...
Калина - рослина неймовірна у багатьох сенсах. Чого вартий хоча б той факт, що калинові ягоди набирають смак і сік взимку — у той час, коли нічого не росте, не цвіте, і немов увесь світ засинає. Одна калина стоїть собі, як ні в чому не бувало, кидаючи зимі виклик своїми яскраво-червоними гронами. Не дивно, що вона швидко стала в народній свідомості символом стійкості і непохитності навіть тоді, коли, здавалося б, обставини цьому не сприяють.
На фото: сережки "Калина"
Калина вважається деревом традиційно жіночим, з безліччю відповідних асоціацій. Так, гарну дівчину прийнято порівнювати з квітучою калиною, калинові грона часто символізують материнство (гроно - мати, а ягоди - діти); осінній обряд «походу на калину» теж виключно жіноча справа — під час такого походу молоді дівчата збиралися разом і йшли до лісу шукати калинове деревце з дозрілими ягодами, а коли знаходили, влаштовували навколо нього танки та водили хороводи. Ще з давніх-давен дійшов до нас зв'язок калини і жіночності, краси та материнства: у будинку дівчини на виданні над дверима висів пучок калини, на весілля дівчата прикрашали себе вінками та гронами ягід, ягоди ж клали в купіль до новонародженого.
Проте не тільки красу і щастя означає калина. Її яскраво-червоні ягоди неспроста нагадують краплі крові — здавна вони символізують таємничий і міцний зв'язок між тими, хто живе на землі, і тим, хто її вже покинув — або навпаки, ще на ній не з'явився. Кажуть, колись давним-давно калина для предків українців була справжнісіньким Світовим Деревом, що пов'язувало між собою світи живих, мертвих і ненароджених. Перевірити це вже непросто — але повірити неважко, особливо спостерігаючи, як цей образ змінювався згодом.
Пізніше з'явився християнський символ калин-провідниць між живим і неживим, а потім калина почала зв'язуватися з воїнами, які загинули за Україну. І знову яскраво-червоні ягоди виявилися доречними, перетворившись на символ пролитої крові. Нарешті калина перетворилася на символ українського національного опору, зібравши в собі безліч смислів одночасно — від поваги та народної пам'яті до готовності пролити кров за свою свободу.
Дивовижний вийшов символ - тривожний і життєствердний одночасно. Можливо, саме тому зараз образ калини знову стає таким популярним? Як би там не було, стійкість, готовність боротися до кінця і водночас незнищенна життєлюбність — це те, що притаманно саме українцям. І, мабуть, кращий символ, ніж калина, придумати важко.
А чи любите ви калину? Можливо, в скриньці є прикраса з калиновими гронами, чи улюблений одяг з її зображенням, чи ягоди особливо смакують з чаєм?
Ольга Оринго
0672955737
Чт, 02/06/2022 - 15:23
LeTim
Чт, 02/06/2022 - 15:50