Серед безлічі казок є й незвичні: в них рідко відбувається будь-яке чаклунство, немає ні благородних героїв, ні страшних драконів, ні прекрасних принцес. А головні герої в них - хитруни і пройдисвіти, чия зброя - не чарівний меч, а розум і кмітливість. Одним словом - трикстери.
Слово "трикстер", ймовірно, ви чули. Так називають хитромудрих героїв, які не бажають грати за правилами. Трикстер - то герой навиворіт. Якщо звичайний герой суворо дотримується законів світу та історії, то трикстер у кращому разі просто плювати на них хотів. А в гіршому - може спробувати їх поміняти. І наслідки можуть бути найрізноманітніші... І добре, якщо трикстер буде відносно простим і нешкідливим, як Братик Кролик, наприклад. А якщо він наділений божественною силою, як Локі або Одін (так-так, Одін - теж трикстер, і ще який)?! Тоді тримайтеся всі! Якщо світ після цього встоїть, це буде велика удача.
Попри те, що трикстер зазвичай - справжній ходячий хаос, люди їх люблять і охоче розповідають про них історії. Та й як не розповідати? Кому з нас не хочеться часом порушити правила, зробити по-іншому, не так, навиворіт? Історії про трикстерів дають нам можливість у якомусь сенсі приміряти на себе їхню роль і відвести душу. А комусь і взяти кілька уроків зі світового перевертання...
На фото: підвіс Wonder animals
У казках хитруни, пустуни і обманщики з'являються дуже часто. Зазвичай це істоти або люди, які не можуть похвалитися ні силою, ні могутністю. Зате дуже навіть можуть розумом і хитрістю! (А інші трикстери - ще й загостреним почуттям справедливості, щоправда, у своєму розумінні). Так, наприклад, у багатьох африканських і азіатських народів (наприклад, у в'єтнамців) таким ось хитруном і пройдисвітом є... заєць! Так-так, заєць тільки на вигляд слабкий і нешкідливий, а якщо вірити в'єтнамській казці, він якось раз самого лева зумів здолати!
Справа була так. Жив у лісі страшний, лютий лев-самодур. І велів він, щоб до нього щовечора хтось із мешканців лісу приходив на поталу. А там же жив і заєць, якому такі порядки зовсім не до душі були. І ось якось з'явився він до лева, очі круглі зробив і почав стривожено віщати, що завівся неподалік звір, який самого лева страшніший! Лев, ясна річ, захотів на страшного звіра подивитися і з ним битися. Заєць погодився відвести його до лігва невідомого чудовиська. Йшли вони, йшли і прийшли до річки; ось тут, сказав заєць, чудовисько і живе. Лев у воду глянув, побачив власне оскалене відображення і прийняв його за того самого звіра. Стрибнув у воду, щоб йому прочухана задати... і потонув. Так заєць позбавив ліс від лева-тирана.
А в західній Африці у народу під назвою ашанті трикстером працює павук. Точніше, павук-перевертень на ім'я Анансі. Ви про нього напевно чули, а дехто ще й бачив - Анансі у своєму антропоморфному вигляді з'являється в серіалі "Американські боги". І можете бути впевнені, в серіалі він саме такий, як в оригінальних казках! Хитрий, нахабний, гострий на язик і жадібний до знань і могутності. Настільки жадібний, що, за чутками, трапилася з ним така історія.
Якось раз вирішив Анансі, що мудрості йому замало. І пішов по білому світу з гарбузом-калебасом у руках, і став у цей самий гарбуз мудрість збирати. Багато зібрав, гарбуз важким став. Вирішив Анансі, що досить йому, і треба б зібрану мудрість десь заховати надійніше. Узяв гарбуз у зуби й поліз на пальму. Лізе, лізе, незручно йому, гарбуз огляд загороджує, нічого не видно. А повз ту саму пальму проходив маленький син Анансі (так, у нього є дружина і три сини!). І каже: "Тату, а що ти таке робиш? Може, краще гарбуз на спину переважити, зручніше буде?". Обернувся Анансі, хотів було синові відповісти щось на кшталт "відійди, не заважай", зуби розтиснув - гарбуз і випав. Звалилася посудина з мудрістю на землю, розбилася на безліч шматочків, а вся мудрість із неї розлетілася білим світом - відтоді в кожної людини є її шматочок...
Анансі хотів було сина насварити й побігти рятувати згаяне. Та задумався: "Чого варта вся моя мудрість, якщо мій маленький син до простої речі швидше за мене здогадався?". І не став ні сина лаяти, ні мудрість назад збирати. Ось так Анансі, сам того не бажаючи, наділив дорогоцінним даром усіх людей на землі.
Трикстери часто такими й бувають - начебто й не думають спеціально робити якесь добро, а все одно роблять. Хоча не всі - чимало серед трикстерів і тих, хто терпіти не може несправедливість і утиски. Такий, наприклад, Алдар-Косе, улюблений герой степових народів - казахів, монголів і багато кого ще. Алдар-Косе - найтиповіший трикстер: хитрий, виверткий, проте великодушний і добрий. Він ніколи не пройде повз людину в біді й неодмінно допоможе - на свій кшталт, звісно...
...Розповідають, що якось раз найнявся Алдар-Косе в наймити до одного важливого бая. Бай був жадібний страшенно і працівників своїх майже не годував. Поскаржилися товариші Алдару-Косе, що вже давно запах їжі забули. І спала тому на думку ідея... Наступного дня - випадково чи не дуже - задрали вовки найкращого байського барана. Бай велів барана продати і доручив це важливе завдання Алдару-Косі. Той прийшов на ринок і давай товар рекламувати: "Продаю дохлого барана! Кому потрібен дохлий баран?!". Зверніть увагу - не збрехав же! Але чомусь ніхто барана купувати не поспішав, навпаки - Алдару-Косі веліли забиратися геть зі своєю тухлятиною. Наш герой зробив вигляд, що страшенно засмучений, прийшов до бая і каже - не купує ніхто, робити нічого, доведеться зварити і з'їсти. Бай погодився, але з умовою - все, що в казані буде твердого, дістанеться йому, все, що рідкого, - Алдару-Косі та його товаришам-батракам. На тому й вирішили. Зварив Алдар-Косе барана просто чудово - все м'ясо від кісток відстало. Підвів бая до казана і каже - ось, мовляв, тверді кісточки всі вам, а рідкий бульйон із м'ясом - нам. Розсердився бай, але домовленість є домовленість - довелося йому ковтати кістки... А Алдар-Косе і сам славно попірував, і товаришів пригостив.
Трикстери бувають різні, проте всіх їх об'єднують розум, винахідливість та вміння виходити за рамки будь-яких правил. Без трикстера казка не казка!
А яких винахідливих та нетипових казкових чи літературних героїв знаєте ви?
Женя Орінго
yprokhorenko57@...
Чт, 16/03/2023 - 18:33
valeriya
Пт, 17/03/2023 - 08:03