Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Підсумки року. Збільшуємо масштаб

Проводжаючи минулий рік ми фокусуємося на тому, що він приніс особисто нам та нашій родині, країні, але далі зазвичай не заглядаємо. Сьогодні пропонуємо зробити огляд досягнень всього людства перед обличчям часу. Отже, наукові відкриття та прориви, серйозні та не дуже.

І почнемо з далекого космосу. Знахідки фосфору в океані Енцелади, шостого за величиною супутника Сатурна, дають вченим підстави вважати, що тут можуть бути сприятливі умови для розвитку життя. Поряд з вуглецем, воднем, азотом, киснем і сіркою цей шостий елемент необхідний для підтримки всього живого. В той час космічний телескоп НАСА «Джеймс Вебб» розгледів в космічній далечині двійники нашої планети. Екзопланета, класифікована як LHS 475 b, має майже такий самий розмір, масу та температурний режим, як і Земля. Проте планета не має подібної до нашої атмосфери.

 

4097e3010b3b90036fda237a22732e45.md.jpg



Покидаємо телескопи та зазираємо у вічко мікроскопів. Саме тут науковці спостерігали чимало цікавого протягом минулого року. Фахівці з університету Небраски виявили бактерію Halteria, яка живиться вірусами. Вона належить до роду мікроскопічних планктонних інфузорій, які зустрічаються в багатьох прісноводних середовищах, і може поїдати величезну кількість інфекційних хлоровірусів — до мільйона на день. Про застосування цього відкриття в медицині мова поки що не йде, наразі це загадка для біологів та екологів: як це може сформувати нову структуру харчових мереж?

Проте є також дослідження, більш наближені до нашого біологічного виду — homo sapiens. Вчені вперше повністю картували найскладнішу людську хромосому Y. В перспективі це може призвести до лікування раку і чоловічої безплідності.  2003 році вже намагалися це зробити, але відкрили лише 50% коду, Наразі вченим відомо 62 млн пар основ ДНК, також було виявлено 41 новий ген, який кодує білок, що становить Y-хромосому. 

 

8761b499f85c22c4fe13e4f4d724fa2a.md.jpg


Ще одна гарна новина — винайдення нової вакцини від малярії. Ця хвороба у 21 столітті досі становить високу загрозу, тож вчені зробили ще один крок до позбавлення світу від малярії. За ефективністю нова R21 нічим не краще за свою попередницю, але вона вдвічі дешевша. Тож забезпечити великий попит на вакцини буде значно легше.

Трохи фантастичних новин. Вчені з Техасу презентували пристрій, що зчитує активність мозку і переказує людські думки. Цю екстрасенсорну роботу виконує «бездуховний» штучний інтелект, що навчений переводити показники мозкової активності людини в безперервний потік тексту. На разі мова йде про реакцію людини на розмову чи зображення, але ж ви знаєте, як швидко вчаться ці роботи. Тож поки одні хвилюються за етичність питання, люди з вадами спілкування радіють новим можливостям.

 

361991c859ae1afaad99ea8bb9380343.md.jpg



Насичене наукове життя тривало цьогоріч й на МКС. Космонавти успішно виростили ембріони миші на борту Міжнародної космічної станції. Вухастими та хвостатими улюбленцями японські дослідники обзавелись у жовтні 2023 року. Це дає підстави вважати, що продовжувати рід в невагомості зможуть і люди. Окрім поголів’я мишей, на МКС побільшало… помідорів. У закутках станції знайшлися овочі, що зникли ще у 2022 році. Це був врожай з імпровізованої грядки, якою опікувався Френк Рубіо. Після того, як пропажу 2 помідорок було викрито, в крадіжці звинуватили горе-агронома. Знахідка 2023 року хоч і не тягне на повноцінне відкриття, але хоча б відбілює репутацію Френка.

 

75bc14c2b274e2e023eaad7c534b3cf4.jpg

656eb180b9a7354c08ebfc5ce0a2ad50.md.jpg


І в номінації «Найоригінальніше відкриття року» перемагає дослідження, що довело наявність губ у тиранозаврів. Це навряд якось вплине на наше з вами життя, та все ж варто психологічно себе налаштувати до появи губатих динозаврів у кінострічках.тридэ

 

Наталія Орінго

Madra Rua
Чт, 04/01/2024 - 23:33

Ще у 2023 схвалено до використання ліки, що мають суттєво покращити загоєння шкіри при булльозному епідермолізі ("хвороба метелика"). Щоправда, поки лише у США, але все ж поява цих ліків нарешті дає надію людям, що страждають на цю страшну хворобу.