Хостинг фотографий для пользователей Оринго
Чат с менеджером

Поставити питання

 
Ювелірний дім Орінго
0800-759-550
(безкоштовні дзвінки)

Пригоди гобіта у Мордорі

В нас майже добігає кінця тиждень, присвячений творчості Толкіна, а я усе кружляю поруч і ніяк не промовлю свого чарівного слова, хоча й дуже чекала цю тему. Що ж, почну здалеку: у норі під землею жив собі гобіт. Ой, ні, не так! У селі під промисловим містом жила собі чудернацька дівчина. 

Якось воно так склалося, що одного давньго року, коли мені виповнялося шістнадцять, я потрапила до головного міста імперії. Хоча там з шістдесятих мешкав мій успішний дідусь-авіаконструктор, зі своєю столичною родиною, особисто я потрапила туди уперше. Що я тоді чекала від того гігантського міста? Багато розкошей і розваг, багато дефіцитного і модного, пташиного молока та інших смаколиків, що завжди мама привозила з відвідин. І що ж отримала? Важливе відчуття своєї повної чужерідності. 

Не буду вам набридати подробицями про приємні дрібниці зі зустрічі харківської провінції та радянського Олімпу, про гарні речі, за якими відстояли з мамою у чергах і раділи їм потім ще десять років, коли буяли дев’яності, а лише коротесенько розповім про головні висновки, бо кажуть, що перші враження про нові міста й людей — найчесніші. 

 

d4799e6f85b4ed676985f563d8f6edee.md.jpg

 

Щойно ми перетнули кордон між Україною і територією сучасного Мордору, за вікнами вагону почалися дивні зміни: інші будинки, інші вулиці, інші люди на залізничних станціях. Чомусь незасаджені поля, якісь розламані хати, биті вікна занедбаних вокзальчиків… 

Україна тільки почала оговтуватися після чорнобильської катастрофи, нічого доброго у нас не відбувалося, але городи й садиби були охайні, хати в маленьких селах побілені і дерева кипіли біло-рожевим цвітінням так, що мені здавалося — навіть у вагоні можна було почути дзижчання бджіл. А в Мордорі головний колір був сірий, нібито весна побоювалася розгортати там свої крила, щоб не обсмикали. 

 

0276bf951e01c2a70c426daa0d34c362.md.jpg

 

По дорозі побачила, як біля кривого пристанційного будиночку п’яний чоловік бив жінку в обличчя. Вдарив, упав у бруд, повільно піднявся і похитуючись знову підійшов до неї. Знову зі всієї дурі зарядив, знову впав… Дивилася не кліпаючи, бо не могла зрозуміти, чому та жінка просто стоїть і не втікає, поки те лайно порсається у бруді. Чому діти граються далі і не звертають на це уваги? Чи я ніколи раніше не бачила мордобію чи крові? Чи в селі ніхто не напивався? Усе було. Але вперше у житті я побачила протиприродне тупе смирення. 

Мене нудило від огиди, в мене кипіла кров. Повернувшись до купе, розповіла мамі й попутницям про дике видовище, і одна з них, присьорбуючи чай, почала відкривати очі дурній дівчинці на доросле мордорське життя: «Пьяный сильно не пришибёт, да и куда ж она с дитями-то пойдёть? Раз в харю дал, значит сама напросилась…»

Я ж тоді вже була майже закохана в майбутнього татуся Антона і уявивши на хвилину відносини, де жінку б'ють в обличчя, ледь стрималася від висловлювання своєї авторитетної думки. Мама загнала мене на верхню полицю, щоб «не видєлувалась» і там я й ображено сопіла до самої москви. 

 

18f4edba15bfacf7aa11874d66416baa.md.jpg

 

Ще один важливий урок інакшості я отримала, коли мій дядько повів мене на прогулянку червоною площею. Усі громадяни клаптикової імперії були запрограмовані хотіти відвідати значущі місця столиці, тому аборигени мали завчений маршрут екскурсії, і починався він саме там. 

Було нічого поганого і навіть цікаво, поки їхали до площі. Знайшли приємні краєвиди і дядько фотографував мене на дорогущу японську камеру, потім ті портрети були на якійсь виставці, а до мене вони так і не доїхали. 

В мене був дуже добрий дядько, царство йому небесне. Старший від мене лише на десять років, Олексій здавався дуже розумним і талановитим — вмів малювати одночасно двома руками, неймовірно фотографував і читав такі загадкові книжки, що треба було ховати під ліжком. 

Саме у той візит я прочитала потайки від мами й дідуся «Доктор Живаго» і надрукований на тонесенькому папері «Архіпелаг Гулаг», а з собою мені він дав більш безпечний і легальний «Раковий корпус», але сказав читати тільки дома. Зазіхала я й на Толкіна, але його мені з собою не дали, а там часу не вистачило. Льошка сказав, що потім надійшле мені книжки, встигну ще й прочитати, і з ним обговорити. Але доля склалася так, що він спочатку вилетів з інституту, а потім опинився в армії. Сумна і важка доля. Встигала я дуже повільно — уперше читала про пригоди Гобіта, коли Льошки вже не було в цьому світі. 

 

4571aae1b057ea82d8f8969b1fa3ce6e.md.jpg

 

Так ось, у той суботній ранок ми догуляли пішки до площі, і перше, на що я звернула увагу — черга людей до мавзолею. Сонце підсвічувало надраєні літери і напружені спини зацікавлених громадян. На тлі брудної в цілому москви площа виглядала, як театральна декорація. На мою думку, дивитися там не було на що. Я з самого початку взагалі підбивала Олексія відкинути обов’язкову програму і піти до книжкових магазинів, чи хоча б до справжнього ресторану, де я його пригощатиму обідом. В мене були сховані неймовірні скарби — аж сто рублів від прабабусі на щось гарне, які вона потайки від усіх запхала мені у кишеню, щоб я не відчувала себе зовсім бідною родичкою.  

Але Льоша тягнув мене за руку до некрополю і мавзолею, бо коли ж я ще таке побачу. Мені досі дивно, як він, будучи філософом і читаючи дисидентські книжки, не бачив жахливу сутність зіккурата у самому серці свого міста. Не бачив, що замість звичайного міста поховання, тихого цвинтаря, де мирно сплять пусті вже оболонки і теплі спогади, притаманного слов’янській культурі, створено оголений нерв посеред некромантського пафосу. 

 

59c1c8b9e06b3ff4d122320b1ad04f00.md.jpg

 

Він сміявся і тягнув мене до черги, яка досить швидко рухалася, мабуть, вважаючи, що я кокетую. І обличчя його буле повністю чуже. Тоді мене охопила справжня паніка. У повітрі з’явився нестерпний сморід, який проникав навіть скрізь шкіру, і ноги мої перетворилися в чавунний постамент, під яким з бруківки потекла кров. Видіння було настільки чітке, що на багато років лишилося моїм фірмовим передсвітанковим жахом.

Я вирвала долоню з Льошкиної руки і сказала, що мені не можна заходити в зачинені та темні приміщення, бо станеться напад судом, і він ще настраждається, викликаючи швидку і розповідаючи вдома, як довів мене до такого стану. 

Коли ж ми вирушили додому і до Льоші повернувся нормальний вираз обличчя, я трохи заспокоїлася і почала щось пояснювати про сморід та кров, що мені не можна до такого наближатися, і ще про те, як на такій великій та рівній площі без дерев треба літаки саджати, а не людей у чергу вишиковувати. Льошка сказав, що його не попереджали, що в мене настільки буйна уява, тому мабуть гулятиму я не з ним, а зі своєю мамою. 

 

8238456940e884fce65bd87cfe44ff4c.md.jpg

 

А десь за місяць туди таки прилетів горезвісний Матіас Руст і дядько, пригадавши мій «брєд», написав листа. І про цю подію, і про те, що він теж почув сморід, коли був поруч з площею, і запитав, коли ще я приїду. Я ж відповіла, що тільки тоді, коли в його місті не буде пірамід з начинням. Цього звісно так і не сталося, тому Льошка їздив в Україну, де ми чудово проводили час, бо усім тут дихалося набагато легше. улыбка

 

098159fd7b7db67bd2b11c62bf55ab0c.md.jpg

 

Коли на початку війни я нескінченно дивилася у розширеній режисерській версії усі фільми про Гобіта та Братерство кільця, знову відчувала ту кляту площу, її сморід і кров, що проступає крізь бруківку. Тепер я ще й перечитую… І уся війна віддзеркалюється на сторінках геніального Толкіна, нібито він чітко бачив майбутнє. 

Саме це дає втіху, бо я вірю: саме зараз десь тупотить через великий та загрозливий світ незламний маленький гобіт, щоб повернути кільце Всевластя туди, звідкіля воно вийшло. Гобіт зробить усе, щоб люті чари зла зникли, а країна знову розквітнула. 

Пам’ятаєте, як Гендальф казав про те, чому саме гобіта обрано для великої місії? «Саруман вірить, що тільки дуже значна сила здатна чинити опір злу. Але тут я з ним не згоден. Насправді це маленькі речі і звичайні вчинки пересічних людей перешкоджають темряві. Прояви доброти та любові…» Цілком згодна з автором і чарівником — ми можемо протистояти орківській орді, тільки залишаючись люблячими, турботливими і добрими. І ще — розумними та працьовитими, як наші друзі-гобіти. 

Тримаймося, бо ми цього варті!

 

З любов’ю, Олена Маслова любовь

 

galina_К
Пт, 15/07/2022 - 21:10

Подібна історія є і в мене. Також перед закінченням школи їздили з мамою до тогдашньої столиці купити одяг та тканину на плаття до випускного. Бо нічого тоді більше ніде не було - тільки там. Жили у двоюрідного дідуся і більш за все мене вразили там книги. Ні, вони не дуже любили читати, але мали можливість покупати книги за купони макулатури або просто так. Тому я там читала весь час коли не стояли в чергах до магазинів - вечорами та ночами. Бо з собою не забереш, в мене дома такого немає та навряд чи буде, і дуже цікаво чим закінчиться історія Дюма "20 років потому". Моя мама, наймудріша та найрозумніша жінка, навіть не намагалась потрапити до тої споруди на площі. Це я, дурна, все казала їй що треба, всі ж туди ходять і вон черга яка. Дякуючи мамі я позбавлена страшних спогадів. А ось театри пам'ятаю досі. А ще чорні домівки під Архангельском за часи будотрядів, що так відрізнялись він наших, навіть найбіднішіх, селищ. Як каже одна моя подруга - ми думали, що читали їх казки, але то є їх життя. Що доброго може вирости серед болот та нечисті? Оно воно таке і є. І туди, в ту багнюку, мі їх і маємо повернути. Та ще й так, щоб наші онуки не мали більше такого клопоту з "сусідами".
Янка Лекич
Сб, 16/07/2022 - 11:37

Чудовий допис! Пам'ятаю, мої поїздки у дитинстві в росію. Мої батьки там жили на півночі і тягали мене іноді від бабусі, мого рідного Запоріжжя туди. Досі пам'ятаю відчуття незахищеності і відчаю від картин, де п'яні валяються серед вулиць, на вокзалі. Від того хотілося бігти якнайдалі. І, так, оті, самотні до нестями, хатки привокзальні в маленьких селищах... Завжди думала, дивлячись на них крізь вікно вагону: як вони можуть там жити? це неможливо, все це так пригнічує, ніби життя, як дим, потроху випаровується з тебе. Тільки природа була казкова і таємнича в тих довгих подорожах, особливо восени. Тільки вона....
Anastasiya
Сб, 16/07/2022 - 15:50

Ой, я щаслива, що не я одна, будучи в мордорі, і на площі, відчула цей жах, сморід і страх. Не мала бажання йти до мавзолею, але він був наче закритий на реставрацію. І відчуття декорації, несправжності, безглуздості. Працювала в москві три місяці (потім поїхала, бо не витримала тупості і приреченості, коли права людей порушують, і всім норм, а я бігала щось «рішать», скаржитись, відстоювати себе і інших (рускіх), і як фінал - мене просто висілили з гуртожитку для співробітників, поки я була на роботі. Ха-ха). І колеги рускі просто мовчали. Ніхто і не думав сказати слово підтримки. Бачила там і села…такого я ніде не бачила. Запустіння, бруд і зарослі. А поруч готель п’ять зірок. Норм же. Боже…я п’ять місяців живу в селі в Україні на постійній основі, і в шоці з того, які в нас задбані городи і сади, хати, і ремонти в цих хатах! Люди які!…а мордор так і згниє в своєму ж гімні!